Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

2018 Muhasebeci Maaşları

Written by Muhasebe


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Muhasebe mesleği hem kamu da hem de özel sektör içerisinde yer alan gruplardandır. Her iki birimde de çalışırken yapacağınız görev birbirinin aynısı olmakla birlikte her iki farklı iş grubunda da alacağınız ücret birbirinden farklı olabilir. Kamuda muhasebeci maaşları genellikle birbirine yakın olmakla birlikte burada dereceden dolayı değişen bir farklılık söz konusu olabilir. Ancak özel sektör için bu durum aynı değildir. Çünkü özel sektör içerisinde muhasebe mesleğini tecrübeli bir şekilde yapan çalışanın da maaşı daha yüksek olacaktır. Muhasebe mesleğini düşünüyorsanız öncelikli olarak lisedeyken muhasebe bölümünü okumanız sizin için eğitim sürecininiz de yararlı olacaktır. Çünkü lise de muhasebe okuduğunuz da üniversiteye geçişten tutun da okurken size artı avantaj kazandırabilecektir. Çünkü hiç muhasebe bilmeyen birisine göre daha avantajlı sayılırsınız.

Nasıl Muhasebeci Olurum?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi lise döneminde muhasebe okuyabilirsiniz ancak bunun zorunlu olmadığını söyleyebilirim. Sonradan karar vererek üniversitede muhasebe bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Muhasebe bölümünden mezun olduktan sonra isterseniz kendi başınıza çalışabilir ve kendi ofisinizi açabilirsiniz. İsterseniz özel bir sektörde çalışabilirsiniz ya da KPSS’ye girerek devlet dairelerinin birinde muhasebeci olarak hizmet verebilirsiniz.

2018 muhasebeci maaşlarına bakacak olursak onlarda yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi özel sektör ve kamu kuruluşları şeklinde ikiye ayırabiliriz. Muhasebeci bir çalışan devlet dairesinde çalışıyorsa yaklaşık olarak 2000-3000 arasında maaş alacaktır. Fakat devlet memurluğu değil de özel bir firmada çalışıyorsa o zaman burada maaşında değişkenlik gösterebiliriz. Özel sektörde çalışan bir muhasebecinin maaşı 2,500 TL’den başlayarak 15 Bin liraya kadar çıkabilmektedir. Aradaki bu fark tamamen tecrübe ve çalıştığınız şirketin büyüklüğüne göre değişebilir.

Ülkemiz sınırları için konuşacak olursak bazı şirketlerin özel çalışma arkadaşlarına ihtiyaçları söz konusu olacaktır. İşte burada da belirttiğimiz gibi bu grupta yer alması istenilen ilk kişi muhasebecilerdir. Çünkü muhasebeciler olmaza gelir ve gider dengesinin tutturulabilmesi mümkün olmayacaktır. Zarar etmemek ve devletle olan bağlarınızın daha güçlü olmasını istiyorsanız bu durumda yapmanız gereken şey seçeceğiniz muhasebe elamanınızın deneyimli ve bu konuda iyi olması gerekir. Muhasebeciler işletmelerin ve şirketlerin varlıklarını ve mali kaynaklarını ödemelerini ve alacaklarını yaptığı çalışmalar sayesinde kayıt altına alırlar. Dolayısıyla burada şirketler için sınıflandırma ve programlı bir şekilde hareket edebilme önemli bir konudur.

Muhasebe Bürosu Nasıl Açılır?

Eskiden muhasebeci mesleği mi vardı?

Eskiden muhasebe konularını şirketler kendileri içerisinde halletmeye çalışıyorlardı ve bazı firmalar bunu yapabilirken bazıları da burada gelir gider dengesini tutturamadıklarından dolayı zarara giderek işlerin daha fazla karışmasına neden olurdu. Her firma için para alış verişi önemlidir. Bunun içinde maddi kaynakların ve kıymetli olan araçların tespit edilmesi gerekir. Bu değerli varlıklar ve para akışı aynı zamanda vergi sistemini de beraberinde getireceğinden dolayı bir takım vergilerin ödenmesi gerekir. İşte burada muhasebeciler için büyük işler düşer. Buraya kadar sanıyorum ki bir muhasebecinin yapmış olduğu görevlerden tutun da mesleğin önemine ve gerekliliğine kadar hepsini anlatabildik. Ancak 2018 muhasebeci maaşlarına baktığımızda da çıtanın sürekli olarak yukarı doğru çıktığını görebiliyoruz.

Muhasebeci maaşları 2016 yılından beri artış gösteren maaş grupları arasındadır. Her ne kadar bu mesleğe sahip olanların kendi işlerini yapmaya çalıştıklarını düşünseniz de yine de özel sektör ve kamu kuruluşları içerisinde bu hizmeti yürüten çok sayıda personel vardır.

Bir önceki yazımız olan Muhasebe Bürosu Nasıl Açılır? başlıklı makalemizde kimler muhasebe bürosu açar, muhasebe bürosu ve muhasebe bürosu açmak için hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 9 Ocak 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir