Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

2018 SMMM Staja Başlama Sınav Tarihleri

Written by Genel


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

SMMM Staja Başlama Sınavı Tarihi?

Değerli takipçilerim. Bu yazımda mali müşavir adaylarının mutlaka dikkat etmesi gereken staj konusunda bir açıklama yapmak istedim. Daha sonraki yazım da SMMM Staja başlama sınavı hakkında bilgilere yer vermek istiyorum ancak şimdi 2018 SMMM staja başlama sınav tarihleri hakkında bilgi vereyim. Bu makalemde bahsedeceğim şey insanların başvuru sırasında yaşadıkları göz önünde bulundurularak hazırlandı bu nedenle de basitleştirilmiş bir biçimde anlatmak istiyorum.

Mali Müşavir olmanın çok büyük avantajı ve fırsatları olabilir. Örneğin kendi işinizin patronu olabileceğiniz gibi herhangi bir şirkette, firmada bağımlı olarak çalışsanız dahi yaşam şartlarınız ciddi anlamda yükselecektir.  Bu konuda tercih yapmak isteyen insanlara her zaman şunu söylüyorum. Önemli olan Mali Müşavir olmaya karar vermek ve bunun içinde ilk adımı atmak.

Gelelim konumuza;

Başvurunuzu yaptınız ve şimdi sıra sınav zamanı. SMMM staja başlama sınav tarihleri bazen değişiklik gösterebiliyor. Ama genelde aynı dönemlerde yapıldığı bilinir. Sınav bir yıl içerisinde üç kez farklı tarihlerde yapılabilmektedir.

2018 SMMM STAJA BAŞLAMA SINAV TARİHLERİ

  1. Sınav: Şubat – Mart arası
  2. Sınav: Haziran – Temmuz arası
  3. Sınav: Ekim – Kasım arası

Sınav tarihleri aylar öncesinden TESMER aracılığı ilan edilmektedir. Bunun içinde net bir tarih elde edilmek isteniyorsa TESMER’in resmi internet adresi üzerinden takip edebilirsiniz. Ya da bunun yerine Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasından da takibini yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir : Vergi Müfettiş Yardımcısı Nasıl Olunur?

2018 SMMM STAJA SINAV TARİHLERİ

  1. Sınav: 3 Mart 2018
  2. Sınav: 7 Temmuz 2018
  3. Sınav: 13 Ekim 2018 olarak TESMER tarafından açıklanmıştır.

STAJA BAŞLAMA SINAVI ZOR MU?

Sınav için anlatılacak tek şey sınavın bazen kolay bazen de zor olabileceğidir. Bu aslında bir anlamda kişiden kişiye değişen bir konu olabilir. Sınav iki bölümden oluşuyor.  Birincisi genel kültür, ikincisi ise alan bilgisi.

Genel kültür içerisindeki konular Türkçe,Matematik, Atatürk İlke ve İnkilapları, İngilizce).

Alan bilgisi içerisindeki konular ise Finansal Muhasebe, Maliyet Muhasebesi, Mali Tablolar Analizi, Maliye, Ekonomi, Denetim, Mesleki Değerler ve Hukuk.

Bölümler sınavda yüzde 20 genel kültür, yüzde 80 oranında alan bilgisi şeklinde. Sınav şıklı olarak yapılabilmektedir.

İlginiz çekebilir : Ön Muhasebe Nedir?

SINAVA KAÇ KEZ GİRME HAKKINIZ VAR?

SMMM Staj sınavına iki yıl süre içerisinde beş kez girebilme imkanınız var. yani buradan şunu söyleyebiliriz ki ilk sınavdan ya da ikinci sınavda başarılı olamadınız moralinizi bozmaya gerek yok. Kendinizi de denemiş oluyorsunuz. Bu sayede gelecek sınavda biraz daha dikkatli olabilir ve sonraki sınavda başarıyı yakalayabilirsiniz. Eğer ki asgari ölçüde bu sınav için hazırlanırsanız illa ki kazanırsınız. Çünkü bu kadar okudunuz boş değil.

Peki, 2 yılda 5 kez girdiğinizde başarılı olamazsanız?

Olur, da bu iki yıllık süre içerisinde beş kez girdiğiniz bir sınavı kazanamazsanız o zaman iki yıl daha beklemeniz gerekiyor. Bu bekleme sürecinden sonra yeniden başvurunuzu da yapabilirsiniz.

Bu bloğumda genellikle makalelerimi kapsamlı bir şekilde hazırlamaya çalışıyorum. Fakat SMMM staja başlama sınavı ile ilgili hazırlıklar ve stajın nasıl yapılacağı konusundaki bilgilerimi de makale başlığını bölerek yayınlıyorum ki detaylı bir şekilde bilgiye sahip olabilirsiniz.

Amacım mümkün olduğu kadar yalın ve sade bir dille sizin ihtiyaçlarınızı ve kafanızdaki soru işaretlerini kaldırabilmek. Umuyorum ki bunda başarılı olabiliyorumdur.

Herkese başarılar dilerim.

Bir önceki yazımız olan Vergi indirimi Uygulamasından Kimler Yararlanacak? başlıklı makalemizde 2018 vergi düzenlemesi, 2018 vergi indirimi ve 2018 vergi oranları hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 21 Ocak 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir