Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

2018’de Hangi Teşvik Uygulamaları Sona Erecek?

Written by Asgari Ücret, Genel


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Hükümet istihdamı desteklemek ve katkı sağlamak amacıyla 2017 yılı içerisinde bir takım teşvikler getirmiş ve bu teşviklerden de ciddi bir yarar sağlanmıştı. Bu dönem içerisinde teşvikler işletmeler ve çalışanlar için fırsat olmuştu.

2018 yılına girdiğimiz bu ilk ayda bu teşviklerin yeni dönemde de devam edip etmeyeceği merakla bekleniyor. Yeni yılın bize teşvikler konusunda ne getireceği ve hangilerinin devam edip etmeyeceğini sizler için araştırmak istedik. 2016 yılında asgari ücretin yükseltilmesi noktasında büyük bir beklenti ve baskı vardı. Hükümet işveren üzerindeki istihdam maliyetlerinin de düşürülerek istihdama katkı sağlayabilmek adına bir dizi teşvik getirmişti. Özellikle de asgari ücretli sıfatında işçi çalıştıran KOBİ’lerin desteklenmesi bu süreçte önemliydi. Kayıtlı olan istihdamın daha fazla oranda artırılması amacıyla 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda düzenlemeye gidilmişti.

2016 yılının ocak ayında düzenlenen ve resmi gazetede yayınlanan Torba Yasa ile beraber, 5510 sayılı Kanuna eklenen geçici 68. madde; işletmelerin ödeyecekleri sigorta primlerinin bir kısmının hazine tarafından karşılanması yönünde yeni bir düzenleme getirilmişti. Düzenlemeye göre günlük olarak 3,33 TL şeklinde belirlenmiş olan asgari ücretteki indirim Bakanlar Kurulu Kararınca 5510 sayılı Kanuna eklenen geçici 71. madde uyarınca 2017 yılını kapsayacak şekilde uzatıldı. Düzenlemeye bakınca  geçen 2 yıllık süre içerisinde küçük ve orta ölçekli işverenlerin mali yükünü de ciddi oranda hafifletmişti. Bu düzenlemeden ise uzun vadeli sigorta kollarına tabi olan aylık sigorta tutarı 3,300 TL ve altı olan çalışanı bulunan çok sayıda işletme yararlanmıştı.

Şimdi ise asgari ücret üzerindeki bu desteğin 2018 yılında devam edip etmeyeceği de merak konusu.

2018’de Asgari Ücret Teşviki

2018 yılına girdiğimiz de bu düzenlemenin süresi dolmuş olduğundan dolayı yeniden gündeme geldi. Maliye Bakanlığı ile yapmış olduğu açıklamada asgari ücretle çalıştıran işletmelere bu desteğin sağlanmayacağını açıkladı. Maliye Bakanlığının yapmış olduğu açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2018 yılı bütçesinde teşvik için ayrı bir ödenek ayrılmadığı ancak 2017’den kalmış olan teşviklerin bu süreçte ödenmeye devam edileceği belirtildi.

2018’de Hangi Teşvikler Devam Etmeyecek?

2017 yılında sona ermiş olan başka bir teşvik modeli de prim erteleme. Kanunun geçici maddesinden faydalanan işletmeler prim erteleme düzenlemesi sayesinde 2016-2017 yılları içerisinde prim ödemelerini ertelemişlerdir. Sosyal Güvenlik Kurumundan elde edilen verilere göre beş milyonun üzerinde bir işletme prim ertelemesi düzenlemesinden faydalandı. Eğer ki prim erteleme düzenlemesi yeniden görüşülüp uzatılmazsa 2018 yılında devam etmeyecek.

2018 Yılında Hangi Teşviklerin Devam Etmesi Planlanıyor?

2017 yılında sona eren teşviklerin yanı sıra 2018 yılında devamına karar verilen bir takım teşviklerde var. Bunlardan bir tanesi ilave istihdam teşviki. 2017 Şubat ayında yayınlanan düzenlemede İşsizlik sigortası Kanunu’na iki madde eklenerek istihdamın artırılması amaçlanmıştı. Bu düzenleme sayesinde özel sektör işverenleri mevcut çalışanlarının dışında Sosyal Güvenlik Kurumuna kayıtlı işsizler arasından işe aldığı her bir sigortalı için asgari ücret üzerinden hesaplanan prim ve vergi yükümlülüklerine karşılık gelen 773 TL’lik teşvik tutarından yararlanabildi.

Bir önceki yazımız olan Vergi indirimi Uygulamasından Kimler Yararlanacak? başlıklı makalemizde 2018 vergi düzenlemesi, 2018 vergi indirimi ve 2018 vergi oranları hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 13 Ocak 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir