2019 BES Kesintisi Ne Kadar?

Written by Genel


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

BES için 2019 yılındaki kesintinin miktarı prime esas kazanç üzerinden hesaplanıyor. Bireysel emeklilik sistemi devlet desteği ile para biriktirmeyi kapsıyor. Biriktirilen bu paralar emekli olunduktan sonra emekli maaşına ek olarak alınabiliyor. Bu da insanlara emekliliğin ardından daha rahat bir hayat sürebilme imkanı tanıyor. BES için her ay bankaya düzenli olarak para yatırılması gerekiyor. Yapılacak bu BES kesintisi ise çalışanların prime esas kazançlarının %3’üdür. Devlet de bu birikime %25 oranında destek sağlamaktadır.

BES’te Yeni Düzenleme

BES’ ilişkin yapılan yeni düzenlemeye göre bu sistem zorunlu hale getirildi. Geçtiğimiz yıllarda BES’e katılım isteğe bağlıydı. BES’e dahil olmak isteyen kişiler bankalara giderek başvurularını gerçekleştirebiliyordu. Fakat 2017 yılında yapılan düzenleme ile BES zorunlu hale getirildi. Artık işe başlayan kişiler otomatik olarak BES’e dahil ediliyor. 45 yaşının altında olan ve kamu sektöründe çalışan herkes zorunlu olarak BES kapsamına alınıyor. Fakat bunu istemeyen kişilerin sistemde çıkma hakkı da bulunuyor.

BES’in Faydaları Nelerdir?

BES’in sağladığı faydalardan en önemlisi emeklilik döneminde ekstra daha ödeme alınacak olmasıdır. Çalışma hayatlarını sonlandırıp emekli olan kişilerin aldıkları maaşlar oldukça düşer. Bu da daha az bütçeyle geçinme zorunluluğu doğurur. Fakat bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı ile para biriktiren kişiler bu birikimlerini emeklilik zamanında maaş gibi alabilir. Böylece emekli maaşına ek olarak bireysel emeklilik sisteminden gelen para da alınmış olur.

Bireysel Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır?

BES sorgulaması internet üzerinden kolay bir şekilde yapılabilir. Bireysel emeklilik sistemine dahil olup olmadığını bilmeyen ve bunu öğrenmek isteyen kişiler bireysel emeklilik sorgulaması yapmalıdır. Ayrıca BES kesintisinin de ne kadar olduğu yine bu sorgulama ile öğrenilebilmektedir. BES sorgulaması için e devlet sistemine girilmelidir. Sisteme giriş yapabilmek için de şu bilgilerden bir tanesi lazımdır:

  • E devlet şifresi,
  • Mobil imza,
  • Elektronik imza,
  • TC kimlik kartı,
  • İnternet bankacılığı.

Bu bilgilerden birisi ile sisteme giren kişiler Emeklilik Gözetim Merkezi sayfasında bulunan Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılık Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama ekranını açmalıdır. Bu ekran üzerinden BES’e dair detaylı bilgi sorgulanabilir.

Zorunlu BES’ten Nasıl Çıkılır?

Zorunlu BES’ten çıkmak isteyen kişiler 2 ay içerisinde işlemlerini başlatmalıdır. BES zorunlu bir uygulamalıdır. Kamuda çalışan kişiler otomatik olarak BES’e dahil edilir. Fakat bu sistemde kalmak istemeyen kişiler cayma haklarını kullanabilir. Bu cayma hakkı BES başlangıcından itibaren iki aylık süre için geçerlidir. Cayma hakkını kullanan kişilerin de yapılan kesintileri geri iade edilmektedir. BES’ten çıkmak isteyen kişilerin BES hesabı açılmış olan banka ile iletişime geçmesi ve sistemden çıkma istediğini bildirmesi gereklidir.

BES’te Devlet Katkısı Alma Şartları Nelerdir?

BES’in devlet katkısından faydalanma koşulları arasında en az 10 yıl sistemde kalınması vardır. Ayrıca 56 yaşın tamamlanması da şarttır. Emeklilik gibi bireysel emeklilik içinde doldurulması gereken gün ve yaş vardır. Bu süre boyunca düzenli olarak BES kesintisi de maaştan yapılacaktır. Belirlenmiş olan yaş ve yıl koşulunu sağlamayan kişiler ise devletin verdiği destekten faydalanamaz ya da kısmi olarak yararlanabilir. Devlet desteğinden kısmi de olsa yararlanabilmek için sistem en az 3 yıl kalmış olmak gereklidir. BES sisteminden çıkan kişilerin devletin katkı payından alacakları oranlar şu şekildedir:

  • Sistemde 3-6 yıl arasında kalanlar %15,
  • Sisteme 6-10 yıl arasında kalanlar %35,
  • Sistemde 10 yıldan fazla kalan ancak 56 yaşını doldurmamış olanlar %60,
  • Sistemde 10 yıldan fazla kalmış ve 56 yaşını dolduranlar %100.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Destek Alınabilecek Faaliyet Alanları başlıklı makalemizde KOSGEB ve kosgeb destek hakkında bilgiler verilmektedir.

Özet
2019 yılı Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Kesintileri ne kadar oldu?
Yazı Adı
2019 yılı Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Kesintileri ne kadar oldu?
Tanım
2019 yılı Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Kesintileri ne kadar oldu? BES’in devlet katkısından faydalanma koşulları nelerdir? BES sorgulaması nasıl yapılır?
Yazar
Yayıncı Adı
Çetinkaya Müşavirlik
Yayıncı Logosu

Last modified: 8 Temmuz 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir