2019 Doğum Yardımı Ne Kadar?

Written by Genel

2019 dogum yardımı

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

2019 doğum yardım ödenekleri kapsamında annelere 3 farklı ödeme desteği yapılmaktadır. Annelerin doğum yaptıktan sonra yararlanabileceği ödenekler şu şekildedir;

 • Doğum Yardımı, tüm anneler tarafından çocuk sayısına göre yapılır.
 • Emzirme Ödeneği, annenin veya babanın çalışması durumunda her yıl enflasyon oranına göre artırılarak verilmektedir.
 • İş Göremezlik Ödeneği, sadece çalışan annelerin çalışmadıkları süre için devletten aldıkları desteklerdir.

Doğum Yardımı 2019

Doğum desteği 2019 yılında ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk ve sonrası için 600 TL olarak ödenecektir. Bu yardım Aile ve Sosyal Politikalar Bankanlığı tardafından ödenmektedir. Başvurular bakanlığın İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkezleri’ne yapılmaktadır. Başvuru sonrası doğum yardımı başvuruyu takip eden ayın son haftası içerisinde PTT’ye hak sahibinin adına yatırılır. PTT işyerlerine kimlik kartı ile gidilerek doğum yardımı bir kereye mahsus olarak alınabilir.

Çoklu Doğumlarda Doğum Yardımı Ne Kadar Alınır?

Çoklu doğum yapanlara doğum yardımıçocuk sayısına göre belirlenecektir. Bunu örneklerle açıklayalım:

 • İlk doğumunda ikiz çocuk doğum yapan bir anne doğum yardımından birinci bebek için 300 TL, ikinci bebek için 400 TL olacak şekilde toplamda 700 TL alır.
 • Daha önceden iki çocuğu olan bir annenin ikiz bebek doğurduğunu varsayalım. Bu durumda ikiz bebeklerden biri annenin ikinci çocuğu diğeri üçüncü çocuğu olacaktır. Yani ikizlerden biri için 400 TL, diğeri için 600 TL olacak şekilde toplamda 1000 TL doğum yardımı anneye verilecektir.

Yani çoklu doğumlarda doğum yardımı yine çocuk sayısı esas alınarak hesaplanır.

Daha Önce Doğan Çocuklar İçin Doğum Yardımı Alınabilir Mi?

Önceden doğan çocukların doğum yardımı almaları için doğum yardımının resmi olarak verilmeye başladığı tarih baz alınmaktadır. Eğer çocuğunuz veya çocuklarınız 15/05/2015 tarihinden sonra doğmuşsa bu yardımdan yararlanabilirsiniz. Başvuru yaparak belirlenen tarihten sonra doğan her çocuk için ödeme alınabilir. Bu tarihten önce doğan hiçbir çocuk doğum yardımı alamaz.

2019 Emzirme Ödeneği Ne Kadar?

Süt parası ya da emzirme ödeneği olarak bilinen doğum yardımı SSK ya da Emekli Sandığı kapsamında yapılmaktadır. Doğum parasından en önemli farkı ise annenin veya babanın çalışıyor olma koşuludur. Bu durumu sağlayan annelere tek sefer de 2019 yılı için 149 TL süt parası ödemesi yapılacaktır.

2019 İş Göremezlik Ödeneği

SGK’lı annelere 2019 geçici iş göremezlik ödeneği diğer adıyla doğum parası desteği verilir. Doğum yapan annenin SGK kapsamında çalışıyor olması durumunda işe gidemediği sürelerdeki maaş hakkının devlet tarafından korunması iş göremezlik ödeneği ile sağlanır. İş göremezlik ödeneği kapsamında;

 • SSK’lı çalışan kadınlar yararlanabilir.
 • Kanuna göre doğum öncesi ve sonrası 8’er hafta yani toplamda 16 hafta yasal izin hakkı tanınmaktadır. Çalışan kadınlr istedikleri ve doktordan aldıkları onayla hamileliğin son 3 haftasına kadar çalışmaya devam ederek 5 haftalık süreyi doğum sonrası kullanabilirler.
 • İş göremezlik ödeneğinden yararlanmak istenen annenin doğum öncesi izin başlamadan önce çalışıyor olması, son bir yıl içinde en az 90 gün priminin yatmış olması, doğumun gerçekleşmesi gerekir. Doğum gerçekleşmez düşük yapılırsa ödenek alınamazken ölü doğum yapanlar bu ödenekten yararlanabilirler.
 • E-devlet kapısından doğum parasını sorgulayabilirsiniz.

2019 İş Göremezlik Parası Hesaplama

2019 doğum parası hesaplama işleminde çalışan kadının son 3 aylık brüt maaşı baz alınır. Maaşın SGK kayıtları üzerinde gösterildiği brüt miktarı dikkate alınarak son 3 aylık dönemin ortalama günlük ücreti bulunur. Hesaplanan ortalama günlük ücretin 2/3’ü hesaplanır. Hesaplanan bedel izin kullanılan süre ile çarpılır. Örneğin son 3 ay içerisinde resmi kayıtlara göre 3.000 TL brüt ücretle çalışan bir kadın primlerinin 30 gün üzerinden yatırıldığını varsayalım:

 • Bu durumda 3 aylık toplam kazanç 3.000 x 3 = 9.000 TL’dir.
 • Toplam gün ise 30 x 3 = 90’dır.
 • Bu durumda 9.000 / 90 = 100 yapılarak günlük gelir 100 TL olarak bulunur.
 • 100 TL’nin 2/3’ü 66 TL’dir.
 • Toplam tüm yasal izin süresinin kullanıldığını varsayalım.
 • Yani izin olarak 16 hafta yani 112 gün kullanılmış olur.
 • 112 * 66 = 4356 TL doğum yardımı anneye yatırılır.

İstanbul muhasebeci ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İstanbul Muhasebe

Bir önceki yazımız olan 2019 BES Kesintisi Ne Kadar? başlıklı makalemizde BES ve bireysel emeklilik sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Özet
2019 Doğum Yardımı Ne Kadar?
Yazı Adı
2019 Doğum Yardımı Ne Kadar?
Tanım
Doğum desteği 2019 yılında ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk ve sonrası için 600 TL olarak ödenecektir. 2019 Doğum yardımı ile ilgili tüm detaylar bu içerikte açıklanmıştır.
Yazar
Yayıncı Adı
Çetinkaya Müşavirlik
Yayıncı Logosu

Last modified: 12 Temmuz 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir