2019 Yılında İş Kurmak İstenler için Tavsiyeler

Written by Genel


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Çetinkaya Mali Müşavirlik olarak siz takipçilerimiz için bilgilendirme yazıları yazmaya ara vermiştik. Yoğun iş temposundan fırsat bulunca yazılara yeniden başlamaya ve sizlerle tecrübelerimizi paylaşmaya karar verdik. Şimdiden iyi okumalar.

2019 yılının neredeyse yarısını geride bıraktık. Artık harekete geçme zamanı diye düşünüyorsanız ve bir şirket kurmayı planlıyorsanız size tavsiyelerimiz var.

1) İş Fikri Nasıl Seçilir?

Piyasada iş fikrini doğru seçemediği için kapanan şirketlerle dolu. Eğer siz de bu şirketler arasında yer almak istemiyorsanız iş fikrinizi seçerken çok dikkatli olmalısınız. Bir fikrin bir yerde tutmuş ya da para kazandırmış olması o fikrin sizin için her zaman doğru fikir olacağı anlamına gelmez. Bu yüzden iş fikrinize muhakkak SWOT analizi denilen analizi uygulamalasınız.

Swot Analizi nedir?

Swot Analizi bir çok alanda kullanılabilen Albert Humphrey tarıfında geliştirilmiş bir analiz yöntemidir. Bu analiz size fikrinizi doğru değerlendirme açısından yardımcı olabileceği gibi süreç içerisinde karşınıza çıkabilecek sorunları da listelemenizi sağlayacağı için önlemler almanızı kolaylaştırır.

SWOT analizi adını İngilizce 4 kelimenin baş harflerinden almaktadır. S – Strengths (Güçlü Yönler) , W- Weaknesses (Zayıf Yönler), O- Opportunities (Fırsatlar), T- Threats (Tehditler) Bu analizi uygulayarak iş fikrinizin tabiri caizse röntgenini çekmeli her açıdan fikrinizi incelemeli ve ona göre karar vermelisiniz. İş kurma fikrinin heyecanlı olduğunu biliyoruz ancak başarılı iş fikirleri heyecandan fazlasını size kazandırmalıdır. Bu yüzden fikrinizi analiz etmeniz fikrinizden vazgeçmeniz anlamına geliyormuş gibi hissetmemelisiniz. Analizler sadece fikrinizi daha iyi hazırlamanızı sağlamaktadır.

2) İş planı nasıl hazırlanır?

İş kuranların en çok zorlandığı aşamalardan birisi de iş planı hazırlamak. Çok orijinal bir fikir bulduk. Ofis, dükkan neyse her şey hazır ama fikrimiz yok ya da yetersiz. İşte bu durum hemen hemen herkesin karşılaştığı bir şey. Biz mükelleflerimize her zaman iş planlarını soruyor ve bu planlar üzerinden kendilerine tavsiyelerde bulunuyoruz. Gelin o tavsiyelerin bir kısmına birlikte göz atalım.

İş planını bir harita gibi düşünebilirsiniz. Sizi A noktasından B noktasına götürecek bir harita. A noktası iş fikrinizi bulup ilk adımı attığınız nokta B noktası da sizin hedeflediğiniz hatta bazen hedeflediğinizden çok daha fazlası olan başarı noktası olsun. İşte iş planı sizin bu yolculukta karışalaşabileceğiniz zorlukları planlamanıza yarar. Nasıl haritada virajları, dönüşleri, kısa yolları görüyorsak işte iş planı da işimiz için bunları görebilmemizi ya da daha doğrusu planlayabilmemizi sağlar.

Kendinize X günlük bir çalışma planı belirleyin. Bu günler içerisinde yapmanız gereken şeyleri planlayın. Bunu tamamladıktan sonra kısa vadeli ve uzun vadeli hedeflerinizi belirleyin. Bu hedefleri çok kolay ya da çok zor seçmemeye özen gösterin. Çünkü kolay olması başarınızı, zor olması da başarısızlığınızı yanlış ölçmenize yol açabilir. En kötü olasılık ve en iyi olasılıktan ziyade ortalamaları ölçmeye çalışın. Çünkü sadece bir tane en kötü ve bir tane en iyi istatistiği varken ortalama veriler çok daha tutarlı sonuçlar sağlayabilir.

3) Bütçe hesaplaması nasıl yapılır?

Her gün onlarca firmanın kapılarını kapattığı günümüzde bütçe hesaplaması önemini daha da arttırdı. Bütçenizi düzgün planlamadan yola çıkarsanız benzini bitmiş araba gibi yolda kalabilirsiniz. İşte bu yüzden finansal planı doğru hazırlamak elzemdir. Elinizdeki paranın tamamıyla iş kurmak yerine riskleri doğru değerlendirmelisiniz. Çünkü her işin amiane tabirle tutması ya da batmasında en önemli etkenlerden birisi zamandır. 3. ayda çok başarılı olabilecek bir şirket eğer 2 aylık bütçeye sahipse batar. İşte bu yüzden aylık, yıllık harcama ve gelir beklentileri düzgün dengelenmeli eğer bütçede bir sıkıntı varsa yatırım alınmalı ya da sermaye artışına gidilmeli doğru adımlar zamanında atılmalıdır. Zaten yukarıda belirttiğimiz ilk iki madde doğru olarak uygulanırsa üçüncü maddede işler çok daha kolay bir şekilde ilerleyecektir. Zira iş fikri ve iş planı olmadan doğru yatırımları bulmak 2019 yılında imkansıza yakın seviyededir.

4) Şirket yöneticileri kişisel gelişim için neler yapabilir?

Bir şirket kurmak sizi yönetici konumuna getirebilir. Ancak şirket yönetimi anne karnında öğrenilecek bir şey değildir. Bu yüzden şirketi kurduktan sonra yöneticiler kendilerini geliştirmek zorundadırlar. Kurduğunuz iş ayakkabı üretimi olsun. Dünyadaki en güzel ayakkabıları yapıyor olsanız bile bu sizi dünyanın en iyi ayakkabı firması yapmaz. Dünyanın ayakkabı firması yine ayakkabı denilince akla gelen firmalardır. İşte tam da bu yüzden şirketin yaptığı iş kadar pazarlama, satış, satış sonrası hizmetler, marka değeri gibi konular da son derece önemlidir. İşte bu yüzden yöneticilerin kendini geliştirmesi günümüz iş koşulları açısından çok önemlidir. 2019 yılında dünyanın en büyük şirketlerini yöneten insanları çok yakından takip etmenizi öneriyoruz. Günün her anını yeni bir şeyler öğrenmeye adıyorlar. İşte sizin de yapmanız gereken bu. İş kurmak yorucu ve zor bunu biliyoruz. Ancak bir şeyler planlarınıza uygun gitmeye başladıktan sonra yaratabildiğiniz her fırsatı kendinizi ve dolayısıyla şirketinizi geliştirmeye adamalısınız. İnternet çağımızda çok büyük bir nimet. Artık bunu yazmak bile garip geliyor farkındayız. Ancak interneti gerçekten bilgiyi aramak için kullanmak gerekiyor.

5) İş kurarken kimlere danışılmaz?

Şimdi bu negatif başlık da nereden geldi diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bizim en çok karşılaştığımız ve mükelleflerimizi uyardığımız hususlardan birisi de kimden tavsiye ya da fikir aldığınız. Her insanın hayatında vardır öyle insanlar. Biliyorsunuz değil mi kimden bahsettiğimi? “O iş tutmaz ya” diye kurum kurum kurulan birisi vardır. Bir de”O öyle değil ya böyle” diyip istisnasız sürekli yanılan da başka birisi. İşte bu ikisine soru sormaktan kaçınmalısınız. Özellikle ülkemizde herkesin her konuda muhakkak bir fikri var. İşte bu yüzden bir soruyu muhakkak erbabına sormanız gerekiyor. Yanlış fikirler yüzünden çok zarar eden, iflas eden firma mevcut. “O iş tutmaz ya” söylemi yüzünden de milyar dolarlık fikirlerin çöpe gittiği onlarca da örnek var.

6) İş kurarken kimlere danışılır?

 

İş kurmak birçok açıdan zor bir süreç. Evrakları toplamak, devlet dairelerine giderek işlemler gerçekleştirmek hem çok zaman alıyor hem de insanları yapacakları işten soğutabiliyor. Şirket kurmanın zorluklarından dolayı daha önce şirket kurmayı tercih etmeyerek hayallerini erteleyenlerdenseniz bizi arayın ya da gelin buyrun yüzyüze görüşelim. Çetinkaya Müşavirlik olarak mali müşavir arayan, şirket kurmada ve şirket hesaplarını tutmada kendilerine yardımcı olmamızı isteyen herkese kapımız açık. Çetinkaya Müşavirlik İstanbul Mali Müşavir iletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Sahip olduğunuz 5 Şeye Yatırım Yapmak başlıklı makalemizde nasıl kazanırım, nasıl kazanırsın ve yatırım yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Özet
2019 Yılında İş Kurmak İsteyenler için Tavsiyeler
Yazı Adı
2019 Yılında İş Kurmak İsteyenler için Tavsiyeler
Tanım
2019 yılında iş kuracaklara Çetinkaya Müşavirlik - İstanbul Mali Müşavir'den altın değerinde 6 tavsiye
Yazar

Last modified: 19 Haziran 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir