Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

5 Adımda Borsayı Öğrenmek

Written by Borsa


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Günlük yaşantımızda öyle kelimeler var ki o kadar çok fazla kullansak hatta etrafımızdakilerden de duymuş olsak ne olduğunu biliriz ancak tanımlamasını bir türlü yapamayız. İşte bu kelimeler arasında bulunan borsa sözcüğü de bu derece herkesin bildiği ancak tam olarak da anlamadığı bir konudur. bu makalemi paylaşmamın amacı sürekli parayla ilgilenen bir insan olsam da borsa konusunda bir paylaşım yapmayışımdan kaynaklanmaktadır.

Ben işe borsa nedir? kelimesinin tanımlamasını yapmaktan ziyade 5 adımda borsayı öğrenmek şeklinde bir açıklama yapmak istedim.

Günümüzde en avantajlı olan ve en çok kazandıran yatırım araçları arasında yer alan borsa daha anlaşılabilir olması açısından da maddeler halinde açıklanabilir. Borsanın sistemi, nasıl çalıştığı ve aklınızdaki soru işaretlerinin yanıtıyla işe başlayalım.

Borsa tüm finansal yatırım ürünlerini kapsayan ve bu anlamda da birçok ürünü ortak olan piyasalar olarak tanımlanabilecek bir kelimedir. Borsada bono, tahvil, hisse senedi, döviz, emtia ve yatırım fonları gibi çeşitli şekillerdeki menkul kıymetler bulunmakta. Bu kıymetler ise sürekli olarak alınıp satılabilir olduğundan dolayı insanlar borsa da çok paralar kazanabilirler.

Borsa denildiği zaman ilk aklınıza gelenin hisse senedi alımı olduğunu biliyoruz ancak yalnızca bundan ibaret değildir.

Öyleyse 5 adımda borsayı öğrenmek için ilk maddeye göz atmaya başlayabilirsiniz.

  1. Borsa nedir?

Borsa halka arz edilmiş olan firmaların hisselerinin ticaretinin yapılmış olduğu bir alandır. Buradaki firmaların hisseleri alınıp satılabilir ve bu şekilde kar etme amacı güdülür. Buradaki kazanç şekli ise uygun olan bir hissenin alınarak değerinin artması sonrasında yeniden satmaktır. Bunun içinde bu piyasayı yakından takip etmeli ve iniş çıkışlar konusunda da tahminleri en doğruya yakın bir şekilde yapmalı. Bir yatırımcı için konuşursak borsanın amacı alım ve satım yaparak para kazanabilmektir.  Borsa nedir? Sorusunun en yalın hali de bu şekildedir.

Her ülkenin kendi içerisinde bulundurduğu borsaları vardır. Mesela ülkemiz için konuşacak olursak eski adıyla İMKB şimdiki adıyla da Borsa İstanbul (BIST)’tir.  Borsa da yapılan operasyonlarda yatırımcılar ile piyasa arasında bir bağlantı kuran ve bilgi akışını sağlayan aracı kurumlar vardır.  Buraya kadar borsanın ne demek olduğunu anlattığımı düşünüyorum. Ancak bu saatten sonra işe borsadan nasıl para kazanılır? Buna değinmek gerekiyor.

  1. Borsadan nasıl para kazanılır?

Borsadan para kazanabilmek için öncelikli olarak işlem gören ürünlerden herhangi bir tanesini ya da birkaç tanesini satın almak gerekiyor. Borsa da para kazanabilmek için öncelikli olarak düşük olan hisse alınması gerekir. Daha sonrasında bu hisse daha fazla fiyata satılarak para kazanılmış olacaktır.

  1. Borsa da temel mantık

Borsa da temel mantık para kazanma yönünden olacağı için öncelikli olarak ürünü alırken kar etmek gerekiyor. Peki, bu nasıl mı olacak. Öncelik olarak satın aldığınız ürünü fiyatı düşükken almalısınız ki yükselişe geçtiği zaman tam olarak kar sağlamış olacaksınız. Burada analiz oldukça önemlidir. Hisse senedi seçimi, elden çıkarma süresi ve doğru strateji borsa da her zaman önemlidir. Sıklıkla kullanılan hisse senedi yatırım stratejileri; vadeler, gelir beklentisi ve temettü tercihlerine göre değişebilmektedir. Yatırımcılar için durum bu şekildeyken şirketler için de borsa nakit sermaye kaynağı sağlayabilme amacıyla kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Vadeli İşlem Sözleşmeleri (Futures) Nedir? başlıklı makalemizde futures vadeli işlemler, vadeli işlem ve vadeli işlem futures hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 1 Şubat 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir