Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

5 Adımda Mali Müşavir

Written by Genel


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Bir mali müşavir iseniz bu aşağıda yazdıklarımın birçoğu sizin de başınıza gelmiş ya da gelecektir. Bazı meslek grupları vardır ki bu işi yaparken etrafınızda bir sürü meraklı göz ve soru işareti döner. Mali müşavirlik mesleği de bu anlamda insanların sürekli olarak bir şeyler sormak istedikleri meslek grupları arasında yer alır. 8 adımda mali müşavirlik konulu makalemize başlamadan önce mali müşavir ne demektir? Bunu tanımlayarak başlayalım çünkü yazımızın devamının anlaşılması noktasında önemli.

Mali Müşavir?

Üniversitelerin işletme, iktisat, maliye, kamu yönetimi gibi bölümlerinden mezun olmuş daha sonrasında da KPSS B, KPSS A, ALES ve YDS sınavlarına girdikten sonra yenildiklerini fark ettiklerini anlayan insanların olduğu üst düzey bir muhasebecilik pozisyonudur.

Neden bu tanımı yaptığımı sorarsanız insanlar mali müşavir olmak isterken akıllarında şu düşünce vardır. Az bir uğraşla çok para kazanacakları bir mesleklerinin olduğunu düşünürler. Aslında bu düşünceye neden olan şeyin de stajlarını dahi yaparken doktordan çok okumalarından kaynaklanıyor. Bir başka tanımlamada da şu ifadeyi kullanabilirim en az bir avukat kadar hukuk bilen ama avukat sayılmayan saygın bir meslek.

Peki, ama ne yapar bu mali müşavirler?

Bir muhasebeciden çok daha ötedir. Çünkü tuttuğu giderler firma için değil devlet içindir. Aylık olarak dönem zarflarında KDV beyannamesi, üç aylık dönem için muhtasar beyannamesi hazırlarlar. Firmaların bu işleri kendileri yapamaz mı dediğinizi tahmin ediyorum. Hayır, yapamazlar çünkü firmalar bu hizmeti mali müşavirler tarafından almak zorundalar. Bir firma kurulmasından itibaren her türlü maliye beyannamelerini, raporlarını ve bildirgelerini mali müşavir aracılığı ile göndermekle mükelleftir. Buradan çıkaracağımız sonuç ise mali müşavirlerin firmalar ile devlet arasındaki bir aracı görevlisidir.

1.Nasıl olunur ?

 

Mali müşavir olabilmek yukarıda da bahsettiğimiz gibi zordur. İlk önce 4 yıllık ilgili bölümden mezun olmanız gerekiyor.  Sonrasında ise staja başlama sınavını kazanmanız gerekiyor. bu sınavın içeriğine bakınca yok yok. İnsanın varoluşu nedenini bile sorgulatırlar adama.

Stajı kazanınca bitiyor mu hayır tabiki. 3 yıl boyunca staj yapmak durumunda kalıyorsunuz ve bu staj süresince de e-use sınavlarını geçmelisiniz.

2.Bitti mi? hayır…

Staj sonunda yazılı bir sınava tutuluyorsunuz. Buna yeterlilik sınavı deniliyor ve bunu mutlaka kazanmak zorundasınız. Bu sınavda 15 ayrı kanun kapsamında sekiz farklı sınava giriyorsunuz.

Mesleği tercih ederken ben KPSS’den ALES’ten daha kolay sanıyordum bu sınavı demeyin sakın.

3.Belgenizi aldınız , Ne yapacaksınız şimdi?

Artık iyi bir referans bulmanızın vakti geldi. Çünkü iyi bir iş aramaya başlayabilirsiniz. Çünkü sizde bir mali müşavirsiniz. Bir mali müşavir sizi çağırmış olabilir o zaman 4,5 saat beklemeyi de göze almalısınız. Çünkü beyanname günü gelmiş olabilir. Zaten o da sizi çağırdığını unutmuştur bile.

4.Gelelim Ücrete

Alacağınız maaş konusunda çok fazla ümit beklemeyin çünkü buraya kadar yaşadıklarınız maaşınızı elinize aldığınız da bunun için mi dedirtecek miktardan.  Deneyimsizlik sizin için en kötü olan şey sıradan bir muhasebeciden farkınız kalmıyor. Ancak deneyimleriniz arttıkça da mali müşavir olduğunuzun farkına varmaya başlıyorsunuz.  Mali müşavir olarak işe başladığınız da aslında bu kadar vergi dairesi binası var mıymış anlarsınız. Çünkü o binalarında bir parçası olacaksınız.

5.Meslekte yükselmek mümkün mü?

Evet, bu meslekte yükselebilme şansına sahipsiniz. Zaten mali müşavir olduktan sonra da yeni hedefler sizi bekliyor olacak. Çünkü siz zorla baş etmeyi de öğrendiniz. Mesela bağımsız denetçi ünvanına sahip olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Marka Tescili Nedir, Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde marka, marka hakkında ve marka ne zaman tescil edilmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 5 Ocak 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir