Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Araba Kredisini Ödeyemezseniz Ne Olur?

Written by Banka


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Araba kredinizin aylık taksitlerini ödemede güçlük çekiyorsunuz ve artık bu satın aldığınız aracı da yeniden gözden geçirmeye başlamanızın da vakti gelmiştir demektir. Bir araç kredisinde ödemeler eğer ki iki aydan fazla aksatılıyorsa o zaman kredi notunuzu da ciddi oranda etkileyecek ve bu durum sizi güç durumda bırakacaktır. İşte bu şekilde bir durumla karşılaşmamak adına en yakın zaman içinde yeniden birkaç banka ile görüşerek uygun bir finans bulmanızın zamanıdır. Çünkü bankaların özellikle yapılandırma konusunda birbirinden farklı çalışma ve teklifleri olabilir.

Ödeme Planınızı Değiştirin

İlk yapacağınız işlem ödeme planınızı değiştirmek. Bankalarla görüşme aşamasındayken yalnızca faiz oranlarını dikkate almamalısınız çünkü bu şekilde yaptığınız da zarara da uğrayabilirsiniz. Eğer ki ödeyeceğiniz toplam tutar size verilmiş olan teklife gör yüksek ise bu durumda yeniden bir hesaplama yapılması gerekiyor. Ayrıca bankalarında ortalama olarak % 2 oranında bir erken kapatma komisyonu eklemelisiniz. “Kalan borç miktarının toplam borca oranı, faiz oranları arasındaki fark, halen ödemekte olduğunuz taksitlerin tutarı ve toplam kredi maliyeti, borç yapılandırma işleminin size karlı mı zararlı mı olduğunu gösteren en önemli etkenler oluyor. “

Burada bankanın sizin için teklif ettiği oranla erken kapama faizini diğer masraflarınızı da ekledikten sonra yeniden bir yapılandırma yapabilirsiniz. Yeniden yapılandırma da kredi notunun yüksek olması gerektiğini de söyleyelim. Eğer ki kredi notunuz düşük ise bu durumda Kredi Notu Yükseltme Teknikleri başlıklı makalemizi de inceleyebilir ve notunuzu yükseltmek için yapmanız gereken teknikleri de öğrenebilirsiniz.

Peki, her şeyi denediniz ve yeni bir finans kaynağı bulamadınız ve araç kredisini ödeyemiyorsunuz bu durumda ne olacak?

Taşıt kredinizi ödeyemezseniz ne olur?

Bankadan aldığınız kredi geri ödemesi sizin göstereceğiniz performansa göre kredi puanlarınızı etkileyiyor. Bu anlamda eğer ki sizin ödeme performansınız kötü ise bu durumda sonraki alacağınız kredilerinize de etki ediyor. Taşıt kredisinde de bu durum aynı şekilde gerçekleşiyor. Eğer ki siz taşıt kredinizin 3 taksitini ödemezseniz banka bu kez size hukuki yollardan aracınızın üzerine haciz işlemi başlatabiliyor. Daha sonrasında ise taşıt kredisinde borcun tamamı ödenene kadar da aracın üzerindeki ruhsata banka tarafından tedbir konuluyor. Borç kısa süre içerisinde ödenmemesi halinde ise banka yasal yaptırımını kullanabiliyor. Araç hakkında bir yakalama kararı çıkarıldıktan sonra araç görüldüğü yerde trafikten çekiliyor. Daha sonrasında ise araca el konularak haciz yöntemiyle satışa çıkarılıyor.

Araca bugüne kadar ödemiş olduğunuz her ücret hesaplandıktan sonra hesabınıza yatırılıyor. Burada faizlerde dikkate alınıyor. Kalan borç üzerinden işlemin gerçekleştirilmesi sağlanıyor.

İstanbul Mali Müşavir sitesi olarak bizler öneride bulunursak eğer ki satın aldığınız aracın borcunu ödeyemeyecek konuma gelmişseniz hemen borcunuzu yeniden yapılandırmayı ve buna göre daha uygun ödeme koşulu hazırlamanız gerekiyor.  Bankadaki puanınızın etkilenmemesi için ileriki dönemlerde almayı düşündüğünüz kredi için bu önemli bir yöntem. Eğer ki aracınızın üzerine haciz işlemi başlatılırsa bu durum artık sizin kredi notunuz ve aracınızın geleceği için çok iyi olmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Evlilik Kredisi Nedir? başlıklı makalemizde evlilik, evlilik kredisi almak ve evlilik kredisi kimlere verilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 9 Mart 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir