Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Bankadaki Paramı Kimler Görebilir?

Written by Banka


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Artık birikimlerimizi evimizde ya da yastık altında tutmak çok fazla mümkün değil. Özellikle devlet bu noktada her yıl yeni girişimlerde bulunarak insanların ellerinde bulunan kaynaklarını ekonomiye dahil etmeye bu anlamda da birikimlerin bankaya getirilmesine çalışıyor. Bunda da büyük olasılıkla başarılı oluyor. Çünkü gerek paranın faiz getirisi gerekse para ile yapılabilecek desteklemeler sayesinde her geçen gün biraz daha bankalara olan bağımlılıkta artmış oluyor. Ancak hesabımızda bir yerde toplamış olduğumuz paralarımız ne kadar güvenli yani bizim bankadaki paralarımızı kimler görebiliyor hiç merak ettiniz mi?

Şöyle diyelim her ne kadar banka hesapları bireye özel olsa ve gizliliği ön planda tutulmuş olsa da bankada olan paranızın bir başkası tarafından da görülebilmesi mümkündür. İşte yukarıda da belirtmiş olduğum gibi bankadaki paramı kimler görebilir sorusunun yanıtı.

T.C. KİMLİK BANKA HESAP SORGULAMA

İşe yasal olarak baktığımızda bir başkasının ya da eşinizin hesabındaki parayı o istemediği sürece görmek mümkün değildir. Hatta işi biraz daha ileri götürecek olursak başkasının hesabını sorgulamak bile mümkün değildir. Bunun nedeni ise banka hesaplarının ve kişi bilgilerinin yalnızca tek kişinin o da hesap sahibinin bilmesinden kaynaklanmaktadır. Yani bir insanın banka hesabına girilebilmesi için bu şifrenin biliniyor olması gerekir.

TÜM BANKA HESAPLARIMI ÖĞRENMENİN YOLU

Hangi bankaya giderseniz gidin yalnızca isim ve soyisimle hesap sorgulama yapamazsınız. Bunun sebebi ise insanların isim ve soyisimlerine çok rahat bir şekilde ulaşılabilir olması. Dolayısıyla bu şekilde öğrenebilmenin de güvenlik açısından riskli olduğu bilinir. Bir insan kendi hesabına dahi internet üzerinden girecekse hesap numarası ya da TC kimlik no geçici şifre cep telefonu numarası ya da karekod gibi ayrıntıların tamamını biliyor ve kullanıyor olması gerekir. Bu yüzden de yukarıda bahsettiğimiz gibi bankadaki paramı kimler görebilir sorusunun yanıtını ancak kendimiz şeklinde açıklayabiliriz. Burada bankacılık işlemlerinin her banka tarafından ayrı yapıldığı bilinse de tüm kontrollerin tek bir merkezden yapıldığı bilinir. Bunun için tüm banka hesaplarınızı tek bir bankadan öğrenebilmek mümkün değildir.

DEVLETİN BANKA HESAPLARIMI GÖREBİLME YETKİSİ

Bizler bankadaki her işlemimizde belgemizi sunuyoruz. Bu işlem bizim hesabımız için olsa da değişmiyor. Hatta ölen bir kişinin üzerine kayıtlı bir parayı alabilmeniz veya öğrenebilmeniz içinde tüm vekillerinin ve mirasçılarının bir araya gelerek istenilen belgeleri tamamlaması gerekiyor. Bu belgeler ise yetkin kurumlardan alınacağından dolayı prosedürün de uzun olduğunu söylemek mümkün. Başlığımızdaki sorunun yanıtı ise devletin hesaplarınızı görebilmesi için yetkinliği vardır. İstediği hesabı görebilir lakin bunun içinde izlemesi gereken bir takım prosedürler vardır. Yani devlet ben hesabı kontrol etmek istiyorum diyerek bir kişinin hesabındaki paraları göremezsiniz.

BAŞKASININ BANKA HESABINI ÖĞRENME

Bankadaki hesaplarınızı kimler görür sorusunun yanıtı olarak bu yetki banka çalışanlarına da verilmiştir. Yani bir banka çalışanı bir hesap sahibinin aynı banka üzerindeki tüm hesaplarını görebilir. Ancak diğer bankalardaki hesaplarını görebilmesi de mümkün değildir. Ancak burada kredi kartı borcu, kredi borcu ve de kefalet durumları yalnızca kredi kayıt bürosu üzerinden görülebilecektir.

BANKA HESAPLARINI HACKLEME

Son olarak belirtmek istediğimiz konu ise bankanın hacklenmesidir. Yani kişisel bilgiler ve iletişim bilgileri bir başkası tarafından hacklendiği zaman bu bilgilerinize ulaşılabilir. Ancak bu o kadar da kolay bir işlem değildir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Yükseltme Teknikleri başlıklı makalemizde kredi notu, kredi notu yükseltmek ve kredi sicili hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 26 Şubat 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir