Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Başarılı Bir Pazarlama Planı Nasıl Hazırlanır?

Written by Şirketlere Özel


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Bir projeye başladığınız da onun ne kadar büyük ya da küçük olduğunun önemli yoktur. mesele proje de üretilmiş olan bir ürün ya da hizmetin pazarlamasına yardımcı olabilecek planlama gerçekleştirmeniz gerekiyor. Öncelikli olarak pazarlamanın amacının ne olduğunu bilmek gerekiyor. çünkü satış ve pazarlamaya odaklanmaya da yön verecektir. Dolayısıyla iyi bir pazarlama için iş planı şarttır. Ancak bunu basit bir tanımla anlatacak olursak pazarlama bir planın da önemini veya karmaşıklığını hiçbir zaman sorgulamaz.

Pazarlama planı oluştururken bunu zamanlı olarak yapmak gerekir. Mesela bir yıllık planlama sizin için ideal olacaktır. bu sayede odaklanmış bir pazarlama stratejisi oluşturmuş olursunuz ve maliyetlerinizden tutunda hedefinize kadar hepsini doğru planlarsınız. Pazarlama iş dünyasının ayrıntılarını kapsayacak olan bir çalışmanın da belgesidir.

Bir pazarlama planı oluştururken sabit olarak değerlendirmezsiniz bu işinizin durumuna göre çeşitlenebilir ve değiştirilebilir. Burada işinizin büyümesinin de önemi büyüktür. İşiniz büyümeye başladıkça pazarlama stratejileriniz de sürekli olarak değişmek durumundadır. Pazarlama için asla kumar oynamamalısınız çünkü bu bir hız yarışı değildir. Amacınız hızlı hareket etmek olursa önünüze gelen bir engelde ne yapabileceğinizi de bilemezsiniz ancak uzun ve geniş bir planlama yaptığınız zaman piyasanın değişkenliklerine göre de hareket edebilirsiniz. İstanbul mali müşavir firması olarak sizlere hedef pazarlama planı hakkında da ayrıntılı bir bilgi verelim.

Hedef pazarlama planı

Her işe başlayan ya da bir işletme çeviren insanların da planlama yaptığını ancak bunu daha sonra görmezden geldiğini biliyoruz. Ancak hedeflerinize ulaşabilmeniz için planlamanıza sadık kalmak durumunda olduğunuzu bilmelisiniz. Planlama size yol gösterici olan bir harita olacaktır. küçük işletmelere baktığımız da ise onların genelde planlamalarına sadık kaldıklarını ve planlarını da zamanla geliştirdiklerini görebiliyoruz. Zaten küçük bir firmaysanız bunu gerçekleştirmediğiniz anda da sizde bu sektör içerisinde kaybolup gidersiniz. İstanbul mali müşavir firması olarak bizler bu noktada şunu öneriyoruz ki eğer ki siz planlama yapma noktasında kendinizi yetersiz hissediyorsanız mutlaka profesyonel alanlardan destek almalısınız.

Pazarlama planının önemi

Pazarlama, işinizin sunduğu ürün veya hizmet kadar önemlidir.Pazarlama olmadan, müşteriler ve müşteriler işinizi bilmeyecekler ve sizi tanımıyorlarsa sizden satın almayacaklar, böylece bir kazanç elde edemeyeceksiniz.

Başarılı pazarlama planı

Başarılı bir pazarlama planı oluşturmak için öncelikli olarak yapmanız gereken şey müşterilerinizi tanımanız ve müşterilerinizin bulunduğu kitleyi belirlemelisiniz. Bu sizin pazarınızın da daha açılmasını sağlayacaktır.  İyi bir pazarlama planlamasını oluştururken formülüne göre yaptığınız zaman doğrudan pazara da yönelebilirsiniz. Pazarlama stratejisi oluştururken destek alabileceğiniz birimler ise  E-posta, sosyal medya, e-reklam, doğrudan posta, geleneksel reklam vb. Birçok pazarlama ve tanıtım seçenekleridir. Bu nedenle, işletmeniz için uygun seçenekleri belirlemek için net bir plana ihtiyacınız olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Şirket Kurmak başlıklı makalemizde Anonim Şirket Kurmak, Limited Şirket Kurma Maliyeti ve Limited Şirket Kurmak İçin Gerekli Evraklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 5 Nisan 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir