Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Bir Kişi Çalışmadan Emekli Olur mu?

Written by Muhasebe


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Sanıyorum ki bir kişi çalışmadan emekli olur mu? Başlığını gören her okuyucumuz haklı bir şekilde şu soruyu soracak. Gerçekten de bu şekilde bir emeklilik hakkı var mı? Sigortalı olmanın gereği çalışanların sosyal güvenliğinin sağlanması ve sağlık yardımlarından faydalanabilmesi içindir. Dolayısıyla bunlar için yaptığınız bir işlem sonrasında emeklilik hakkınızın da kazanılması mümkün olacaktır. İstanbul mali müşavir firması olarak bu konunun daha net bir şekilde anlaşılabilmesi açısından sizlere bilgi vermek istedik.

Devlet bir işyerinde çalışılmamasına rağmen insanların da isteğe bağlı olarak sigortalarını devam ettirebilmeleri hakkını vermiştir. Yani mali müşavir olarak şunu söyleyebilirim ki çalışmayan bir insan ya da işinden ayrılmış olan bir kişi çalışmaya ara verildikten sonra da bu haklarını kullanmaya devam ederler.

Bir insanın emekli olabilmesi için yalnızca başkasına ait bir işyerinde çalışması gerekmiyor. Yani kendi sigortasını yatırarak da emekli olabilirler. Buradaki asıl konu prim gün sayısı ve bu prim gün sayısına denk gelen ödemedir. Eğer ki bir kişi çeşitli nedenlerden dolayı çalışamamışsa ve ara vermişse bu durumda eksik kalan prim gün sayısını tamamlamak için isteğe bağlı olarak sigortalı olabilirler. Bu verilmiş bir haktır.

Çalışmadan Emekli olma Hakkı

Günümüzde bu şekilde çalışmayan ya da çalışamayan çok sayıda kişi var örneğin ev hanımları, öğrenciler ya da yaşlarından dolayı prim gün sayılarını tamamlayamamış olanlar. İşte onlar eksik olan prim günlerini 30 güne tamamlayarak emeklilik hakkına sahip olabilirler.

İsteğe bağlı sigortalılık ülkemizde önemli bir haktır. Ancak herkesin de isteğe bağlı sigortalı olması mümkün değildir. yani bu sigorta hakkından yararlanabilmek için sosyal güvenlik sözleşmelerinden doğacak olan haklarının saklı olması gerekir. Yani yasal olarak Türkiye’de ikamet etmeli ya da sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmış olan bir ülkede yaşıyor olmak.

Aşağıda isteğe bağlı sigortalılık hakkından kimler faydalanabilir İstanbul mali müşavir sitesi olarak sizlere belirtmek istedik.

  • 19 yaşından gün almış olmaları
  • Kanunu açıdan sigortalı olamamayı gerektirecek herhangi bir engeli olmaması. Sigortalı bir işte çalışmıyor olmak. Eğer ki sigortalı olarak çalışıyorsa aylık yatan prim sayısının 30 günden fazla olmaması. Yani part time çalışan kişiler ayın kalan bölümlerini kendileri isteğe bağlı olarak tamamlayabilirler.
  • Herhangi bir şekilde sigortalı olarak çalışıyorken aylık bağlanmamış olması.

Yukarıda belirttiğimiz şartlara uyanlar isteğe bağlı olan sigorta giriş belgesini alarak kuruma başvuruda bulunabilirler.

Eğer ki bir işveren işinden dolayı yabancı bir ülkede ikamet etmek durumunda kalıyorsa ve oraya götürülen işçiler Türkiye’de ikamet etme şartı aranmadan isteğe bağlı olarak sigortalı olabilirler.

İstanbul mali müşavir sitesi olarak bir hatırlatma yapalım eğer ki bir kişi isteğe bağlı sigortalılık hakkından faydalanmak istiyorsa bu durumda giriş bildirgesinin başvuru sahibi direk olarak ikamet ettiği görev bölgesinde bulunan SGK müdürlüğüne başvurmaları gerekiyor. Eğer ki tekrardan bir başvuru gerçekleştirilecekse bu durumda dilekçe ile SGK’ya başvuruda bulunulur. İsteğe bağlı sigortalılıkta primler tamamen sigortalı tarafından belirlenir. Burada sınır ise alt sınır asgari ücreti üst sınır ise asgari ücretin 7,5 katı şeklinde belirlenmiştir.

Bir önceki yazımız olan Hangi Bölümlerden Mali Müşavir Olunur? başlıklı makalemizde hangi bölüm, hangi bölüm mezunu mali müşavir olur ve mali hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 20 Mart 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir