Borsa Nedir?

Written by Borsa

Borsa, halka açık şirketlerin hisse senetlerinin işlem gördüğü ve şirketin hisse senetlerinin değiş tokuş edildiği platformlar olarak tanımlanır. Hisse senetleri borsalarda alınıp satılır ve işlem arasındaki fiyat farkı elde edilir.

Yatırımcılar için, borsa fonksiyonu alım,satım yoluyla kar üretmek iken, borsa, hisse senetlerini nakit olarak dağıtan şirket için bir sermaye kaynağı olarak işlev görür. Örneğin, bir şirketin yeni bir proje için sermayeye ihtiyacı varsa, hisselerini hisse senedi piyasalarında satabilir.

Borsayı en basit biçimde tanımlamak mümkündür. Alt bölümdeki kısa bilgiler borsa hakkında daha iyi fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır;

  • Borsanın en genel tanımı, ticari mal ve belgelerin bazı standart kurallar çerçevesinde satın alınarak ya da satıldığı organize bir sistemdir.
  • Uluslararası piyasalarda Hong Kong, Tokyo ve Londra gibi coğrafi ve ticari merkezlerin yanı sıra her ülkenin kendi başına yarattığı kurumsal borsalarda küresel pazarlar vardır. Örneğin, ülkemizin Borsa İstanbul’u (BIST) . (Eskiden İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) olarak bilinen ve 2013 yılında Borsa İstanbul olarak değiştirilmiştir)
  • Borsada gerçekleştirilen operasyonlarda, yatırımcılar ile piyasa arasında bağlantı kuran ve bilgi alışverişi yapan aracı kuruluşlar bulunmaktadır.
  • Piyasa ve yatırımcılar arasında olan bu kurumlar, piyasada işlem gören her türlü yatırım aracının mübadelesinde aracılık, taraflar arasındaki sözleşmelerin düzenlenmesi, yatırım danışmanlığı veya portföy yönetimi yapmaktadır.
  • Bu hizmetlere yanıt olarak, yatırımcılardan bir komisyon alırlar.
  • Borsada işlem gören tüm malların fiyatları serbest piyasa koşullarında arz ve talep dengesi tarafından belirlenir.
  • Arz ve talep koşulları çeşitli faktörlere bağlı olarak sık sık değiştiğinden fiyatlar sürekli değişkenlik göstermektedir.
  • Bu faktörler ekonomi, siyaset gibi genel koşulların yanı sıra bir metanın veya değerli bir belgenin fiyatını doğrudan etkileyebilecek özel koşullar olabilir.
  • Borsada yüksek miktarda mal bulunan spekülatörler, belirli finansal gücü herhangi bir yatırım aracına yönlendirerek borsayı düşürebilir veya yükseltebilir. Bu nedenle, borsa tüm kontrol ve yasaklara rağmen manipüle edilebileceği için riskli bir pazardır.

Borsada para kazanmanın mantığı temel olarak; fiyat düşükken satın almak, fiyat artarken satmak ve fiyat farkından para kazanmaktır. Hisse senetlerinin seçimi, analiz yöntemleri, saklama ve eleme süresi, yatırımcılarının kendi stratejilerinin her biri çerçevesinde oluşturulmuştur. Sık kullanılan hisse senedi yatırım stratejileri; tercihlere, beklentilere ve temettü tercihlerine göre değişkenlik göterebilir.

Yatırımcılar için durum böyle ve şirketler için nakit sermaye kaynağı sağlamak için de kullanılmaktadır.Borsada hisse senedi satın alıp satmaya başlamak için bir yatırım hesabınız olmalıdır. Yatırım hesaplarınızı bankalardan veya çeşitli aracı kurumlardan açabilirsiniz.

Bir yatırım hesabı açmaya hazır bankanızın veya aracı kurumunuzun borsada aracılık yapma yetkisine sahip olduğundan emin olmalısınız. Bugün, yasal olarak faaliyet gösteren hemen hemen tüm banka veya aracı kurumlar, borsa piyasasında hisse alıp satma fırsatı sunmaktadır.

 

 

Last modified: 10 Kasım 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir