Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Doğru Muhasebeci ile Çalışmak

Written by Genel


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Şirketinizin tüm detaylarını paylaştığınız bir yerde gizli ortağınızdır muhasebeciniz. Doğru muhasebeci size doğru tavsiyeleri verdiği gibi sektörde yol da gösterir. Güvenilir bir yol arkadaşıdır.

Çetinkaya İstanbul Mali Müşavir ve Müşavirlik

Muhasebeci seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Şirketinizi kurarken ya da sürecin herhangi başka bir aşamasında muhasebe uzmanı ya da muhasebeci ihtiyacı doğabilir. Burada size düşen herhangi biri ile çalışmak yerine ince eleyip sıkı dokumanız gerektiğinin farkına varmanız. Şirketinizin belki de en hassas verileri üzerinde oynama yetkisi verdiğiniz muhasebeciniz öyle sıradan birisi olmamalı. Nasıl şirketinize bir eleman alıyorken bir dizi seçim kriterine tabî tutuyorsanız muhasebeci seçiminde de bu yola başvurmalısınız. Unutmayın doğru muhasebeci size zaman ve para kazandıracağı gibi olası sorunların da oluşmasının önüne geçebilir. Gelin sizin için hazırladığımız doğru muhasebeci seçim kriterlerine bir göz atalım.

Doğru Muhasebeci Seçim Kriterleri

1) Konum

Çalışacağınız muhasebecinin konumu son derece önemlidir. Küçük ve Orta Boylu İşletme yani KOBİ’yseniz ve sadece senede bir gün resmi kurumlar ile işiniz oluyorsa dahi dilediğiniz zaman ulaşamadığınız biriyle çalışmak elinizi kolunuzu bağlayabilir. O yüzden özellikle İstanbul gibi megakentlerde rahatlıkla ulaşabileceğiniz biriyle çalışmanız önemlidir. Sizler için aşağıya kendi konumumuzu ekliyoruz. Bu sayede kıyaslama yapmanız mümkün olacaktır.

2) Muhasebe Yazılımları

Artık her şeyin dijital olarak yönetildiği bir dünyada yaşıyoruz. Muhasebe uygulamaları da bunun bir parçası. Bu yüzden çalıştığınız muhasebecinin hangi yazılım ile çalıştığına dikkat etmelisiniz. Bu yazılım sizin kullandığınız ile birlikte çalışabiliyor olmalı. Tüm faturaları elle tek tek göndermek istemiyorsanız buna özen göstermeniz akıllıca olacaktır.

3) Tecrübe

Çalıştığınız muhasebecinin tecrübesi bir yerde size sağladığı hizmetin kalitesini direkt olarak etkileyecektir. Bu yüzden hangi alanlarda tecrübesi olduğunu bilmediğiniz biriyle çalışmanın çok doğru olmayacağı kanaatindeyiz. Bu yüzden sizden önceki ya da mevcut olarak hangi firmalar ile çalıştığını en azından sektör olarak bilmeniz faydanıza olacaktır.

4) Bağlantılar

Özellikle ülkemizde bağlantıları olan birileriyle çalışmak birçok açıdan size fayda sağlayacaktır. Sadece resmi daireler açısından düşünmemelisiniz bunu. Muhasebeciniz size birçok yeni iş kapısı da açabilir. O yüzden geniş bir ağı olan biriyle çalışmaya özen göstermelisiniz.

5) Sosyal Medya

Daha önce de belirttiğimiz gibi dijital bir dünyada yaşıyoruz. Bu yüzden çalıştığınız kişilerin bu çağa ayak uydurmuş olması çok önemli. Birinin sadece sosyal medya varlığına bakarak onun kiminle bağlantıda olduğu, ilgi alanları, insanların onunla iglili söylediği şeyler, onun kendisi ile ilgili söylediği şeyler yani bir yerde hizmetlerini nasıl pazarladığı, tecrübeleri ve yeterlilikleri ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. İşte bu yüzden dijital varlığı olan firmalar ile çalışmak sizin yararınıza olacaktır.

6) Tutum

Muhasebe ile ilgili herkes farklı bir tutum içerisinde olabilir. Bu yüzden birisi ile anlaşmadan önce tutumlarını bilmek yani size nasıl fayda sağlayacaklarını bilmek işinize yarayabilir. Vergiler ile ilgili, gelir-gider bildirimleri ile ilgili çalışma şekillerini önceden bilmeniz işinizi kolaylaştırır. Bu yüzden bunları sormaktan çekinmemelisiniz.

Muhasebeci seçerken neler yapmalıyım?

Öncelikle yapmanız gereken hangi hizmetleri talep edeceğinizi ya da nasıl bir işbölümü yapacağınızı belirlemek olmalı. Daha sonra yukarıda da ifade ettiğimiz kriterleri kullanarak birkaç kişi ile görüşmelisiniz.

Hiçbir zaman ilk gördüğünüz kişi ile çalışmayı seçmeyin. O kişi en iyisi bile olsa kıyaslama yaptıktan sonra buna karar vermeniz kafanızdaki soru işaretlerini azaltacaktır.

Sanırım fiyatlar ile ilgili pazarlık yapın dememize gerek yok. Türkiye’de pazarlık yapmadan ekmek bile almıyor kimse çünkü. Aldığınız hizmetin tam karşılığını vermelisiniz. Ucuza kaçmak çok yanlış bir tercih olacaktır.

Sorup soruşturmaktan çekinmeyin. Birisiyle çalışacaksanız daha önce onunla çalışmış ya da halihazırda çalışmakta olan kişilerin fikrini muhakkak alın.

İçgüdünüze güvenin. İçinizden gelen o sese kulak verin. Eğer birisiyle anlaşamayacağınızı hissediyorsanız bunu en başında bilmeniz çok önemlidir. Daha sonra yaşayabileceğiniz birçok sorunun önüne o ilk gün geçebileceğinizin farkında olun.

Unutmayın seçtiğiniz muhasebeci sadece şirketinizin hesapları ile uğraşmayacak aynı zamanda şirketinizin büyümesinde de önemli rol oynayacak. Bu yüzden vizyonunuzu muhakkak konuşun ve muhasebecinizden beklentinizi kendisine iletin.

Eğer bu konuda Çetinkaya İstanbul Mali Müşavir ve Müşavirlik olarak bizim yardımımıza ihtiyaç duyuyorsanız bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Bir önceki yazımız olan OKS NEDİR, DÜZENLİ OTOMATİK KATILIM SİSTEMİ İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR başlıklı makalemizde Mali Müşavir, oks nedir ve otomatik katılım sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Özet
Doğru Muhasebeci ile Çalışmak
Yazı Adı
Doğru Muhasebeci ile Çalışmak
Tanım
Muhasebeci seçerken nelere dikkat etmek gerekir? Muhasebeci seçim kriterleriniz nasıl olmalı? İstanbul muhasebe işlemleri için Çetinkaya Mali Müşavirlik
Yazar
Yayıncı Adı
Çetinkaya Mali Müşavirlik
Yayıncı Logosu

Last modified: 27 Haziran 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir