Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Döviz Kurları ve Belirlenmesi

Written by Borsa


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Döviz Kurları ve Belirlenmesi

Yabancı ülkelerin parasına döviz denmektedir. Herhangi bir ülkenin para biriminin başka bir ülkenin veya ülkelerin para birimlerine çevrilmesiyle ilgili işlemlere, döviz işlemleri denir.

Ekonomik açıdan bakıldığında, döviz,önemi olan bir mülkiyettir. Döviz borsaları, bazı özel niteliklere sahip pazarlardır. Kısacası New York, Londra, Tokyo, Frankfurt, Zürih ve Paris en büyük borsa değişim aracıdır. Bununla birlikte, döviz piyasalarını belirli bir yer ya da yerde sınırlı pazarlar olarak düşünmek doğru değildir.

Döviz Kurlarının Çalışması

Döviz borsaları belirli coğrafi bölgelerde çalışır, ancak çeşitli elektronik iletişim araçlarıyla sürekli temas halindedir. Günün herhangi bir saatinde dünyanın herhangi bir döviz piyasasının açık olduğu söylenebilir. Örneğin, batı borsaları San Francisco’da, batı Amerika Birleşik Devletleri’nde olduğunda Uzak Doğu’daki Tokyo, Hong Kong ve Singapur borsalarının yanı sıra bu borsalardaki çok uluslu Amerikan ve Avrupa bankalarının şubeleri . Uzak Doğu hisse senetleri kapandığında, Ortadoğu’nun finansal piyasaları ve merkezleri iki saat boyunca faaliyete geçmiş ve Avrupa borsası henüz yeni başlamış demektir.. New York borsasındaki etkinlik hacmi, Avrupa ile kooperatif çalışma saatleri boyunca yoğunlaşıyor. Coğrafik konumlarına bağlı olarak, Londra bankaları günlük işlerinde Kuzey Amerika da dahil olmak üzere diğer Avrupa pazarlarını Uzak ve Orta Doğu pazarlarında ticaretlerini sürdürebiliyor durumdadırlar.

Döviz Kurlarının Belirlenmesi

Döviz kurları sürekli değişmektedir çünkü uluslararası döviz işlemleri günde 24 saat çalışmaktadır. Döviz, bir ekonomik mal gibi muamele gördüğünde, para arzı ve dolayısıyla bir fiyat vardır.

  • Bir malın fiyatı, arz ve talebin kesiştiği noktada belirlenir. Bu basit mantıkla piyasadaki döviz arzının ve döviz talebinin kesiştiği nokta döviz kuru seviyesinin belirlenmesine yardımcı olur.
  • Döviz talebinin en yaygın ifadesi, dış dünya ile gerçekleşen bir değişimdir. Satın aldığımız mallar sattığımız mallardan daha fazla ise, döviz talebiniz daha fazla mal ithal etmek gerekliliğini gösteriyordur.
  • Döviz arzını, ülkeye gelen sermaye hareketleri olarak açıklamak mümkündür. Örneğin, dış dünyadan bize açık krediler, yatırım amaçlı ülkemize giren döviz piyasası ülkesinin ortasında Merkez Bankası’nın elindeki döviz rezervleri bize döviz talebi vermektedir.
  • Bu talepler ve malzemeler ayrı ayrı toplanır. Dönem sonunda, arz talep edildiğinde döviz kuru düşer. Aksi durumda, döviz kuru yukarı doğru hareket eder.

Kısacası, cari hesap ile finansal hesap arasındaki dengesizliği belirlemede en önemli ekonomik etkidir. Para birimleri yalnızca ekonomik etkilerle değil, aynı zamanda ülkedeki siyasi istikrar nedeniyle de belirleniyor. Bir ülkedeki siyasi ortam gergin ise, borsa buna göre negatif değer görecektir.

 Borsanın Olumsuz Yönde Olmasının Etkileri

  • Döviz aletlerinin (dolar, avro vb.) daha pahalı hale geldiği anlamına gelir.
  • Siyasal faktörler, iç pazarda döviz miktarının etkisinden daha az etkilidir. Başka bir deyişle, döviz kurunu belirleyen en önemli faktör siyaset değildir.

Sonuç olarak ülke ekonomisi güçlü olduğu sürece, ülkeye gelen turist sayısı artmakta ve ülke çapında seyahat edecek yabancı para miktarı da artmaktadır. Bir ülke daha istikrarlı ve müreffeh olduğunda, o ülkedeki döviz kuru o kadar istikrarlıdır.

Bir önceki yazımız olan Borsa Nedir? başlıklı makalemizde borsa gündem, borsa hakkında merak edilenler ve borsa nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 10 Kasım 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir