Fiyatlandırma (Fiyat Koyma) Nasıl Yapılır?

Written by Genel


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Yeni bir iş kurmak ya da mevcut işinizde değişiklik yaptıysanız bunun ne kadar heyecanlı bir süreç olduğunun farkındayız. Bu yüzden Çetinkaya Müşavirlik İstanbul Mali Müşavir sitesi olarak hem müşavirlik ihtiyaçlarınızda hem de iş sürecinin diğer kısımlarında sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda sizlere sattığınız ürün ya da sağladığınız hizmetelere nasıl fiyatlandırma ya da fiyat koyma yapabileceğinizden yani bir ürün ya da hizmetin fiyatını nasıl belirlemeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. Şimdiden iyi okumalar diliyoruz.

Yazıya 2019 yılında iş kurma tavsiyeleri isimli yazımızı da okumanızı tavsiye ederek başlayalım. Çünkü o yazıda anlattığımız süreçleri düzgün planlamadan en iyi fiyat politikasına sahip olmak dahi şirketinizi dilediğiniz yerlerde görmenize yeterli olmayacaktır.

Fiyatlandırma Çeşitleri Nelerdir?

Şirketimizi kurduk, satacağımız ürün ya da hizmetleri belirledik peki bu ürün ya da hizmet fiyatlandırması nasıl yapılır diye merak ediyor birçok müşterimiz. Sizlere de onlara önerdiğimizin aynısını önereceğiz. Eğer tercümanlık, müşavirlik, danışmanlık gibi hizmet sağlayan bir şirketiniz varsa yani emeğiniz ve tecrübeniz üzerinden para kazanmayı amaçlayan bir şirketiniz varsa fiyatlandırma süreçleri için önünüzde üç seçenek bulunuyor. Bunlar Günlük ya da Saatlik Fiyatlandırma, Sabit Fiyatlandırma ve Değer Fiyatlandırma. Gelin bu seçeneklere ve detaylarına beraber bakalım.

Günlük ya da Saatlik Fiyatlandırma Nedir?

Hizmet sağlayanların bir kısmı sağladıkları hizmetleri ona harcadıkları gün ya da saat üzerinden fiyatlandırmaktadır. Boyacılar, işçiler, sözlü tercüme yapanlar günlük fiyatlandırma yapan iş kollarına örnek olarak gösterilebilir. Saatlik fiyatlandırma için ise aklınıza ilk gelen örnek büyük ihtimalle yine bizim gibi avukatlar olacaktır. Yurtdışında olduğu gibi Türkiye’de de bazı avukatlar ya da hukuk firmaları bu tarz bir fiyatlandırma yoluna giderler. Buradaki en büyük sorun mesai saatlerinin belirlenmesi ya da birim iş başına harcanacak sürenin hesaplanmasıdır. Çünkü günlük fiyatlandırma 24 saat olarak düşünülebileceğinden, saatlik fiyatlandırma da her işin herkes tarafından aynı sürede yapılamayacağından dolayı bu süreç matematik problemine dönüşebilir. Bu aşamalar müşteriye açık olarak aktarılmalı ve günden kastın kaç saat olduğu ya da talep edilen işin kaç saatte tamamlanacağı aşağı yukarı bile olsa belirlenmelidir.

Günlük ya da Saatlik Fiyatlandırma artıları Nelerdir?

Bu tarz çalışmanın en büyük artısı çalışma takviminin belirlenmesi yönünden olacaktır. Hangi günler kaç saat çalışacağınızı bilmek diğer işleri planlarken size yardımcı olacak ve iş teslimlerini zamanında yapmanızı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra müşterinin fikir değiştirmesi ya da yapılan çalışma – sağlanan hizmette değişiklik talep etmesi durumunda günlük ya da saatlik ücretinizi tekrar ödemesi gerekeceğinden sizin kaybınız olmayacak bu risk müşteride olacaktır. Yine de işe başlamadan önce bunları müşterilerinizle detaylı olarak konuşmanızda fayda var.

Günlük ya da Saatlik Fiyatlandırma eksileri Nelerdir?

Günlük ya da saatlik fiyatlandırmanın en büyük eksisi çalışmadığınız ya da hasta olduğunuz günlerde para kazanmayacak oluşunuzdur. Bunu biraz detaylandıracak olursak diyelim ki tesisatçısınız. İşinizde kullandığınız ürünleri temin etmeye ya da pazarlama faaliyetlerine ayırdığınız tüm zaman eğer günlük ya da saatlik fiyatlandırma yapıyorsanız para kazanmadan yaptığınız işler olacaktır.

Bunun yanı sıra günlük ya da saatlik fiyatlandırma yapıyorsanız müşterinin kafasında o iş için ayırdığı süre sizin için büyük bir sorun yaratabilir. On dakika sürecek iş için bir saatlik ücret istiyorsun gibi şikayetler alabilirsiniz. Bu yüzden müşteri ile görüşürken bunu tekrar tekrar izah etmeniz gerekebilir. Ayrıca bu tarz fiyatlandırma sizi yavaş çalışmaya yönlendirebilir. İşi hızlı yapmanın size bir getirisi olmadığından yani verimlilik ödüllendirilmediğinden bu tarz fiyatlandırma yapanlar bazen müşterileriyle sorun yaşayabilmektedirler.

Sabit Fiyatlandırma Nedir?

Sabit fiyatlandırma; hizmet başına sabit bir fiyatlandırma yapılması sürecidir. Grafik tasarımcısı olduğunuzu düşünün logo başına x TL gibi bir fiyatlandırma sisteminiz varsa kullandığınız yöntem sabit fiyatlandırma yöntemidir. Birçok iş kolunda aktif olarak kullanılmakta olan bu yöntemin dilerseniz artı ve eksilerini beraber inceleyelim.

Sabit Fiyatlandırma Artıları Nelerdir?

Sabit fiyatlandırmanın ilk artısı müşterinin iş başlangıcından önce hizmetin fiyatını bilmesidir. Bu şekilde fiyatlandırma yapanlar genelde müşteri ile çok sorun yaşamazlar. İkinci artısı ise daha hızlı çalışarak daha fazla para kazanabilirsiniz. Yani hızlı çalışmanızın bir ödülü olur bu da sizi daha hızlı çalışmaya motive eder. Dolayısıyla daha verimli çalışmış olursunuz. Birim zamanda yapılan iş artacağından kazanılan para da aynı oranda artar.

Sabit Fiyatlandırma Eksileri Nelerdir?

Birinci ve bizce en büyük eksi hizmet sağlayanların genelde işi yaparken oluşan ek işlerden de para kazanmasına mani olmasıdır. Zaman bazlı bir fiyatlandırma yapmadığınız için çoğu zaman fiyatını aldığınız hizmetten daha fazlasını aynı ücrete sağlamak durumunda kalırsınız. Müşteri memnuniyeti açısından sorun olarak görmediğiniz tüm bu ufak işler size hiçbir getirisi olmayan işlerdir. Uzun sürede belki müşteri memnun olup size daha fazla iş verebilse dahi o an yaptığınız iş ücreti karşılığı anlaştığınız işten daha fazlasıysa bu ekonomik açıdan sizi zor durumda bırakabilir. İkinci eksi olarak yaptığınız çoğu iş hakettiğinden daha az ücrete yapılmış olabilir. Anlaşılan meblağı değiştirmek sizi zor durumda bırakacağından sözgelimi 20 TL’ye yaptığınız iş müşteri tarafından çoğu zaman size doğru aktarılmadığından 20 TL karşılığında 50 TL’lik iş yapmış olursunuz. Üçüncü eksi ise fiyatları değiştirmenin çok zor olacağıdır. Bir işi beş sene önce o fiyata yaptıysanız müşteri halen aynı fiyatı sizden talep edebilir. Sizin fiyatta yaptığınız artış çok ciddi sorunlara yol açabilir.

Değer Fiyatlandırma Nedir?

Fiyatlandırma seçenekleri açısından açık ara en zor olanı Değer Fiyatlandırmadır. Birim işin yaratacağı katma değer düşünülerek oluşturulacak fiyat sizin bu işi yaptığınız süre ile harmanlanarak Değer Fiyatlandırma yapılır. Bu tanımın anlaşılması zor bir tanım olduğunun farkındayız. Gelin biraz detaylandırmaya çalışalım. Her iş için minimum bir fiyat belirleriz. O iş ne kadar basitse minimuma o kadar yakın bir fiyat veririz müşteriye. İşte değer fiyatlandırması bu prensipten yola çıkarak vereceğiniz hizmetin değerinin belirlenmesidir. Diyelim ki bir resim yapacağız ve bu resim not defterimizde duracak ve çok da kullanılmayacak. Bunu minimum kabul edersek Mona Lisa tablosu gibi bir tablo yapmak maksimum olarak kabul edilebilir. Milyonlarca kişinin görmek için para ödeyeceği bir tablo yapıyorsak neden ben 20 TL’ye çiziyorum diyip her işi aynı değerde görelim ki? İşte yapacağınız hizmetin değerini belirlediğiniz minimum ve maksimum değerler arasından müşterinin bütçesini de dikkate alarak belirlemek değer fiyatlandırmasıdır.

Değer Fiyatlandırması artıları nelerdir?

Müşterinin bütçesine ve beklentilerine göre fiyatı değiştirebileceğiniz için bu size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Ek olarak müşterinin aynı işi daha kısa sürede yani bizim tabirimizle acele olarak belirlemesi durumunda ek ücret istemek abes kaçmayacaktır. Bu da size emeğinizin karşılığını alma bağlamında büyük bir artı katacaktır. Üçüncü ve son artı olarak da fiyatlandırma yaparken çok çeşitli etkenleri göz önünde bulundurabileceğinizdir. Bu yüzden çok çeşitli hizmetler sağlayan bir işiniz varsa yaptığınız işlere sabit fiyatlar belirlemektense değer fiyatlandırması yaparak emeğinizin tam karşılığını alabilirsiniz.

Değer Fiyatlandırma Eksileri Nelerdir?

Her seçenekte olduğu gibi değer fiyatlandırmayı seçerseniz de karşılaşacağınız bazı eksiler olacaktır. Değer fiyatlandırmanın bize göre en büyük eksisi yaptığınız işe fiyat biçmenin de bir zaman alacağıdır. Her işe ve her bütçeye ayrı fiyat vereceğiniz için bu ekstra zaman harcamanıza sebep olacaktır. Bunun yanı sıra müşterileriniz fiyatlandırma sisteminizi çözene kadar iş hacminizde azalma yaşanabilir. Eğer nispeten daha düşük bütçeli işler üzerinde çalışıyorsanız bu tarz fiyatlandırma rekabet açısından sizi zor durumda bırakabilir.

Hangi Fiyatlandırma Yöntemi bana en uygunu?

Evet aslında sorulması gereken belki de ilk soru bu. Ancak fiyatlandırma yöntemlerini açıklamadan bu soru ile sizi karşılaştırmak istemediğimizden bu soruyu sona bıraktık. Fiyatlandırma yöntemlerini incelediniz. Öncelikle size soralım: hangi fiyatlandırma yöntemi size en uygunu?

Eğer bu soruya verdiğiniz cevap sizinle aynı alanda çalışanlar yani rakipleriniz ile büyük oranda uyumluysa çok büyük ihtimalle doğru cevabı buldunuz demektir. Ancak rakiplerinizden farklı olarak yaptığınız şeyler olduğunu ve bu yüzden farklı yöntemlerin de size uygun olabileceğini de gözardı etmeyin. Kendi işinizin patronu olmanın belki de en büyük avantajı deneme fırsatınızın olmasıdır. En iyisi deneyin, yanılın ve en kısa sürede en ideal yöntemi bulun. İlk denemede de bulabilirsiniz tabi ki. Ancak burada söylemek istediğimiz hata yapmaktan korkmayın. Eğer mali konularda bizim hizmetlerimize ihtiyaç duyarsanız her zaman yanınızda ve bir telefon kadar uzağınızdayız. Uzman Mali Müşavirler olarak bize buradan ulaşabilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan 2019 Yılında İş Kurmak İstenler için Tavsiyeler başlıklı makalemizde Mali Müşavir hakkında bilgiler verilmektedir.

Özet
Fiyatlandırma ya da Fiyat Koyma Nasıl Yapılır?
Yazı Adı
Fiyatlandırma ya da Fiyat Koyma Nasıl Yapılır?
Tanım
Bir ürün satarken ya da bir hizmet sağlarken bunun fiyatını belirlemek bazen çok zor olabilir. Çetinkaya Müşavirlik İstanbul Mali Müşavir sitesi olarak sizlere fiyatlandırma nasıl yapılır konulu bu yazımızla yardımcı olmaya çalışacağız.
Yazar
Yayıncı Adı
Çetinkaya Müşavirlik
Yayıncı Logosu

Last modified: 2 Haziran 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir