Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Gelir Vergisi Muaflığı Nedir?

Written by Genel


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Gelir Vergisi Muaflığı Nedir? Kimler Gelir Vergisinden Muaf

Gelir vergisi; hukuki ölçüde hak sahibi ve yetkilerini kullanabilen henüz kurumsallaşamamış kimselerin gelirleri üzerinden alınan vergi çeşitlerindendir. Bu vergi çeşidi,hukuki hakka sahip kişilerin bir yıllık elde etmiş olduğu kazançlarının ve iratların tutarıdır.

Gelire giren irat ve  kazançlardan  bahsedecek olursak;

 • Ticari kazançlar
 • Zirai kazançlar
 • Ücretler
 • Serbest meslek kazançları
 • Gayrimenkul sermaye iratları
 • Menkul sermaye iratları
 • Diğer kazanç ve iratlardır

Gelir vergisi muaflığından faydalanmak için Esnaf Vergi Belgesinin 193 sayılı Gelir vergisi kanununun 9.maddesinde  kimlerin bu vergilerden muaf olacağı hakkında bilgilere yer verilmiştir.

Gelir Vergisinden Muaf Olanlar

Bazı çalışanlar gelir vergisinden muaftır. Gelir vergisinden muaf olanlardan kısaca bahsedecek olursak;

 • Motorlu Araç kullanmadan bir yere sabit kalmadan hizmet verenler gelir vergisinden muaftır
 • Mahalle arasında ve sokaklarda süs eşyaları,giyim.çeyiz,ev eşyaları,gıda,temizlik ürünlerini motorlu araçlar kullanmadan sabit bir iş yeri açmadan ticaret yapanlar vergi muafından faydalanırlar.
 • Sadece kendi emeği ile belirli bir iş yeri açmaksızın gezici olarak genel olarak; çilingirlik, kundura boyacılığı, berberlik, fotoğrafçı, çamaşır yıkayıcısı, odun ve kömür taşıyıp, kırıcısı, ayakkabı tamircisi gibi küçük esnaflar da vergi muafıdır.
 • Tüm bunların yanında kırsal kesimlerde gezici olarak çeşitli sanat işleri ile ilgilenip bu işlerle ilgili kendilerine iş yeri açanlardan Gelir vergisinin 47 maddesi gereğince şartlara haiz bulunanlar gelir vergi muafiyetinden faydalanamazlar.
 • 50 rüsum tonilatoya kadar zirai işlerde motorsuz nakil araçları işleten,hayvanlara bağlı nakliyatçılık yapan küçük esnaflar da vergi muafından faydalanabilmektedir.
 • Tarımda kullanılmak suretiyle hayvan arabaları,traktör,motorlu araçları ücret karşılığında eşya ya da insan taşıyan çiftçiler de bu muaflıktan fayda sağlayabilmektedirler.
 • Geleneksel ve sanatsal faaliyetleri evde ve topluma yararlı kermeslerde satıp gelir sağlayan insanlar da devlete vergi verme zorunluluğunda sayılmamaktadır.Bunlara örnek;muharrik kuvvet kullanmaksızın yanında bir başka işçi çalıştırmadan evlerden çeyiz, havlu, çarşaf, çorap, halı, kilim, örgü, dantel, el işi hasır sepet ve şapkalar yapıp, boncuk işleme, kermeslere mantı, ikram hazırlayıp geçici olarak vergi mükellefi olmayan kuruluşlarda satışa sunmaları vergi muaflıklarını bozmamaktadır.
 • Ticari işletmelere ait atıkları belirli sürelerde düzenli olarak satın alanlar hariç, kendilerince kapı kapı gezip hurda ve atıkları toplayıp ya da satın alarak ticaret yapanlarda bu muaflıktan faydalanmaya devam ederler.
 • Gelir vergisi kanunun 47.maddesi gereğince “el dokuma,bakır işlemeciliği,çömlek ve çini yapımı,ahşap oyma sanatları,bastonculuk,yazmacılık,yorgancılık,keçecilik,oltu taşı işçiliği gibi geleneksel,sanatsal değerlerimizin kaybolmaya yakın meslek kollarında ticaret yapanlar vergi muafı çerçevesindeki mesleklerdendir.

Tüm bu vergi muafiyetlerinden yararlanacak meslek gruplarından bahsederken Esnaf Vergi Muafiyet belgesinin nasıl alındığı kafalarda bir başka soru işaretidir diyebiliriz.

Yukarıda saydığımız şartlarının tümüne sahip esnaf gruplarının  “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi Dilekçesi”  ile birlikte varsa iş yeri ya da iş yeri bulunmayanların ikametgah ettikleri bölgedeki resmi vergi dairesine başvurdukları taktirde “Esnaf Vergi Muafiyet Belge”lerini alabilirler.

Gelir vergisinin 9. maddesi gereğini taşıyan esnafların “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” almalarında herhangi bir engel yoktur.Vergi dairesinin gerek gördüğü iş yerlerinde araştırma ve tespitler söz konusu olacaktır.

Esnaf vergi muafiyet belgesinin alındığı tarihten itibaren geçerliliği üç yıldır.Süre bitiminde vergi dairelerine tekrar yeniletmeleri gerekmektedir.

Esnaf Vergi Muafiyet belgesini alan esnafların bu üç yıl içerisinde kendi istekleri doğrultusunda bu muaflıktan çıkabilmelerinin yanında işi bırakanların da vergi muafiyet belgeleri iptal edilecektir.

Esnaf Vergi muaflık belgesi iptal edilen esnafların istenilen şartları tekrar sağladıkları halinde tekrar muaflık belgesi talebinde bulunabileceklerdir.

Vergi Esnaf Muafiyet Belgesi herhangi bir ücrete tabi tutulmaksızın şartları yerine getiren esnaflara verilmektedir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Devlet Destekli Kırsal Kalkınma Destekleri ve Kapsamları başlıklı makalemizde destekleme, devlet destekli kırsal kalkınma destekleri ve kırsal kalkınma hakkında bilgiler verilmektedir.

Özet
Gelir Vergisi Muaflığı Nedir?
Yazı Adı
Gelir Vergisi Muaflığı Nedir?
Tanım
Gelir Vergisi Muaflığı Nedir? Kimler Gelir Vergisinden muaf tutulmuştur.
Yazar
Yayıncı Adı
Çetinkaya Müşavirlik

Last modified: 27 Eylül 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir