Girişimciliği Geliştirme Destek Programı Nedir?

Written by Genel

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı Nedir?

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Girişimciliği geliştirme destek programı yeni iş fikirlerine sahip girişimcilerin; iş kurma, yürütme, geliştirme vb. faaliyetlerinin, girişimcilik yeteneklerinin ve bilgilerinin geliştirilmesi adına, iş planı ve projelerinin ödüllendirilmesini kapsamaktadır. Yeni kurulan işletmelerin maddi olarak desteklenmesi ve üretim faaliyetlerinin geliştirilmesi adına KOSGEB tarafından bu destekler verilmektedir.

KOSGEB desteklerinin temel hedefi, sektörde yer alan mevcut girişimci ve yeni girişimciler arası işbirliğini ve rekabeti arttırmak, yeni kurulan işletmeleri desteklemek ve ulusal çapta ekonomiye katkı sağlamasına adına yeni işletmelerin kuruluşunu ve devamını sağlamak olarak tanımlanabilmektedir. Girişimciliği Geliştirme Destek Programı KOSGEB temel hedefleri kapsamında tüm işletmeler için sunulmaktadır.

Girişimciliği Destekleme Programı Amacı ve Gerekçesi

KOSGEB destek programı faaliyet konuları, program amacı ve gerekçesi söz konusu destek kapsamında değişiklik göstermektedir. Girişimciliği destekleme programlarının temel amacı, girişimcilerin iş kurma ve sürdürme faaliyetleri için bilgi ve yeteneklerinin geliştirilmesidir. Ekonominin içinde üretim faaliyetlerinin arttırılmasına yönelik verilen desteklerden hemen hemen tüm sektörlerden işletmeler yararlanabilmektedir.

KOSGEB desteklerinden yararlanmak için öncelikle kişilerin KOSGEB girişimcilik eğitimi almaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra, destek verilecek faaliyet alanına göre başvuru yapan kişilerde bazı özel ve genel şartlar aranabilir. Bu nedenle iş planının iyi hazırlanması ve KOSGEB faaliyetlerine ilişkin tüm detayların ve destek programlarının amaçları incelenmelidir.

Girişimciliği Destekleme Programı Destek Unsurları Nelerdir?

Girişimcilik destek programı kapsamında farklı amaç ve özellikleri sahip programlar bulunmaktadır. KOSGEB tarafından verilen bu destek programları kapsamında, işletmelerinizin faaliyet alanına göre destek almanız mümkündür. Girişimciliği destekleme programı kapsamında tanımlanan destek unsurlar;

 • Yeni Girişimci Programı:
 • Geleneksel Girişimci Desteği
 • İleri Girişimci Desteği
 • İleri Girişimci Makine Teçhizat ve Yazılım Desteği
 • İleri Girişimci Mentörlük, Danışmanlık ve İşletme Koçluğu Desteği

Olarak sınıflandırılmaktadır. Yeni Girişimci Programı kapsamında işletmelerin yararlanabilecekleri farklı destekleme programlarının bulunması faaliyet alanına göre desteklerden yararlanmanızı mümkün kılmaktadır.

KOSGEB tarafından girişimcilik destekleri kapsamında geri ödemesiz destekler verilebileceği gibi sıfır faizli ve kolay geri ödemeli desteklerde verilmektedir. KOSGEB desteklerinden yararlanmak için atılması gereken en önemli adım ise doğru bir iş planına sahip olmaktadır.

Geleneksel Girişimci Desteğinin Kapsamı Nedir?

Geleneksel girişimci desteği kapsamında temel hedef, işletmelerin kurulduğu ilk dönemlerde, faaliyetlerinin devam etmesi ve geliştirilmesi adına verilen destektir. İşletmelerin kırılganlığının yüksek olduğu bu dönemler için farklı destekler sunulmaktadır. Aynı zamanda bu işletmeler için istihdamı desteklemekte bir diğer hedeftir. Bu program kapsamında;

 • Kuruluş desteği kapsamında:
 • Geri ödemesiz
 • Gerçek kişi bünyesinde kurulmuş
 • 5 bin TL sermaye şirketi statüsünde
 • 10 bin TL destek verilmektedir.

Geleneksel girişimcilik desteklerinin kapsamında bir diğer destek unsuru ise performans desteğidir.

 • Performans desteği kapsamında:
 • Geri ödemesiz
 • 40 bin TL’ye kadar destek
 • Genç, kadın, engelli, gazi veya şehit yakını için ek 10 bin TL toplam 50 bin TL destek sunulmaktadır

Geleneksel girişimci desteklerinden yararlanmak için KOSGEB tarafından belirlenen şartları taşımak ve gerekli eğitim programlarına katılarak sertifika almak şarttır. Bunun yanı sıra, iş planı ve projesinin de bu destek kapsamları içinde yer alması gerekmektedir.

İleri Girişimci Desteklerinin Özellikleri Nelerdir?

İleri girişimci programı kapsamında faaliyet konuları tablosu bulunmaktadır. Bu tabloya göre faaliyet alanlarını belirleyen ve işletmeleri için destek almayan kişilerin KOSGEB’e başvurularını iletmeleri gerekmektedir. Bu programın temel hedefi, ülke geneli stratejik ve politik önceliklere uygun olarak;

 • İnovatif
 • Üretimde ve sanayide dijital uygulamaları olan
 • İmalat, orta ve ileri teknoloji alanında faaliyet gösteren işletmelerin desteklenmesi ve
 • Bu işletmelerin sayısının arttırılması

Olarak belirlenmiştir. Kuruluş desteği bu program kapsamında 10 bin TL – 50 bin TL arasında geri ödemesiz olarak destek sunulmaktadır. Girişimciliği Geliştirme Destek Programı bünyesinde, faaliyet alanlarına göre farklı desteklerden yararlanmanız mümkündür.

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı Başvuru Formları Nelerdir?

Girişimciliği geliştirme destek programı başvuru işlemleri için desteklerden yararlanacak kişilerin kurucu statüsünde en az %50 paylarının olması gerekmektedir. KOSGEB tarafından sunulan desteklerden yararlanmak için program türü ve faaliyet alanı seçildikten sonra başvurular gerçekleştirilir. Destek programı kapsamında gerekli başvuru formaları;

 • Yeni girişimci programı başvuru formu
 • İş modeli formu
 • Makine teçhizat ve yazılım alanları için; proforma, fatura, fiyatlar vb.
 • Engelli, gazi veya şehit yakını olduğunu gösterir belge (varsa)
 • İŞGEM ve TEKMER bünyesinde yer alıyorsa, kabul yazısı

Gerekmektedir. Yeni girişimci destek programlarından yararlanmak isteyen kişilerin söz konusu belgelerle birlikte iş planı vb. farklı belgeleri de ilgili kurumlara teslim etmeleri gerekmektedir. KOSGEB tarafından verilecek eğitim sırasında başvuru koşullarına ve belgelerin hazırlanmasına dair 32 saatlik eğitim görülmesi zorunludur.

KOSGEB’den destek alacak işletmelerin faaliyet alanlarına ve program türüne göre farklı bilgi ve belgeleri teslim etmeleri de istenebilmektedir. Her program ve statü için KOSGEB tarafından farklı şartlar belirlenmiştir.

Programdan Yararlanma ve Değerlendirme Süreci Nasıl İşler?

Yeni girişimci programı iş modeli formu ve diğer belgeler ile başvurularını tamamlayan kişiler değerlendirilme sürecine alınmaktadır. Girişimciler tarafından kurulan işletmelerin destek alabilmesi için en az yüzde elli oranında ortaklık paylarının olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra;

 • İşletmenin en geç 1 yıl içinde kurulmuş olması
 • Sadece tek bir desteğe başvurulmuş olması
 • KOSGEB veri tabanına ve ilgili KOSGEB birimine başvuru yapılması
 • Onaylanan işletmeler için taahhütname verilir
 • Söz konusu taahhütname 2 yıl geçerlidir

İşletmelerin destek alabilmeleri için bu süreçlerden geçmeleri ve şartlara sahip olmaları gerekmektedir.

KOSGEB Girişimciliği Geliştirme ve Destek Programı kapsamında yayımlanan belgeye buradan erişim sağlayabilirsiniz.

Desteklenen Programlar ve Üst Limitleri Nelerdir?

KOSGEB desteklenen programlar ve işletmelere verilen üst limitler sektöre göre değişiklik göstermektedir. KOSGEB destekleri genellikle geri ödemesiz olarak sadece ilgili sektörlerde faaliyet gösterecek kişiler için verilmektedir. Buna göre destek veilen programlar ve destek üst limitleri;

 • Mobilya donanım alımı – 300 bin TL (geri ödemesiz)
 • Makine ve teçhizat giderleri, yazılım lisans bedeli vb. için – 500 bin TL (geri ödemiz) – 1 milyon TL (geri ödemeli)
 • Personel giderleri için – 1 milyon TL (geri ödemesiz)
 • Eğitim, danışmanlık, tanıtım vb. için – 1 milyon TL (geri ödemesiz)

Olarak belirlenmiştir. Program kapsamında destek oranı %75 olarak belirlenmiştir. Program süresi taahhütnamenin alındığı tarihe göre belirlenecek süreye göre 5 yıldır.  

Kimler Girişimciliği Geliştirme Destek Programından Yararlanabilir?

KOSGEB desteği almak için sahip olunması gereken ilk şart KOSGEB eğitim programlarına katılmış olmak ve başvuru için gerekli sertifikalara sahip olmaktır. Bu şartı sağlayan herkes KOSGEB desteklerine başvurularını yapabilirler.  Bunun dışında KOSGEB tarafından sunulan desteklerden yararlanmak için mutlaka destek kapsamında yer alan faaliyet kolunda hizmet veriyor olmak ve iş planını doğru bir şekilde hazırlamak gerekmektedir.

KOSGEB birçok farklı girişimcilik desteği sunmaktadır. Bu desteklerden herhangi birinden yararlanmak için programların amaç, kapsam ve dayanaklarına ilişkin detayları öğrenmeniz gerekmektedir. Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında iki farklı tip destekten yararlanabilirsiniz. Faaliyet alanınıza göre; geleneksel girişimcilik desteği ya da ileri girişimci desteği programına başvuru yapmanız mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Last modified: 26 Ağustos 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir