Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Hangi Bölümlerden Mali Müşavir Olunur?

Written by Muhasebe


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Mali müşavir okumak için üniversitelerin belli bölümlerinden mezun olmak gerekiyor. bu sayede serbest bir muhasebeci mali müşavir olabilirsiniz. Bölümden mezun olduktan sonra muhasebeci olabiliyorsunuz ancak bu meslekte ilerleme sizin vereceğiniz karar ve iradeye göre değişecektir. İlk adım atmak için SMMM staja giriş sınavına başvurmanız gerekiyor. Ancak bu başvuru esnasında sizden birkaç belge ve ön şartların yerine getirilmesi isteniyor. İşte bunlardan en önemlisi ve gereklisi de üniversitede hangi eğitimi aldığınızla ilgilidir. Kısacası mali müşavir olabilmek için hangi bölümlerin okunması gerekiyor. Makalemizin geri kalan bölümünde İstanbul mali müşavir firması olarak buna değinelim istedik.

Mali müşavir olmak için hangi okullardan mezun olmalısınız?

Mali müşavir olmaya karar verdiniz öncelikli olarak yapmanız gereken şey lisans düzeyinde 4 yıllık eğitiminizin olması. Fakat siz başka bir bölüm mezunuysanız bu durumda lisansüstü düzeyde aşağıda belirteceğimiz fakültelerin birisinden mezun olmanız gerekli.

 1. İşletme
 2. İktisat
 3. Maliye
 4. Kamu Yönetimi
 5. Uluslararası İlişkiler
 6. Ekonometri
 7. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
 8. Siyaset Bilimi
 9. Bankacılık ve Sermaye Piyasası
 10. Bankacılık ve Finans
 11. Ekonomi

Eğer ki yurtdışında eğitiminizi tamamlamış ve mezun olmuşsanız bu yukarıda bahsettiğim 11 üniversiteden herhangi bir tanesine denkliğinin olması gerekiyor. Ancak büyük ihtimalle sizden başvurunuz sırasında YÖK’ e başvurarak bir denklik belgesi getirmeniz istenecektir. Bunun içinde hazırlıklı olmalısınız.

Buraya kadar mezun olanlar için belirttik. Fakat bu fakültelerin hiçbirinden mezun değilseniz o zaman da pes etmemelisiniz. Çünkü Anadolu Üniversitesi Açık öğretim de sizin işinizi görebilecektir. Burada genelde insanların pes ettikleri şeyin de zamanın daha uzun olacağından dolayıdır. Fakat mezun olup mali müşavir olduktan sonrada aslında buna değeceğini siz de göreceksiniz. Evet mali müşavir olabilmek zorlu ve sıkıntılı olmakla birlikte biraz masraflı bir eğitim süreci içeriyor ancak sonrasındaki yeni fırsatlar ve kariyerin yanı sıra prestij size buna fazlasıyla değeceğini hissettirecektir.

Evet, süreç biraz uzun olacak ancak gerçekten buna değdiğini de hissedeceksiniz.

Okul Bitmeden Mali Müşavirlik İçin Başvuru Yapılabilir mi?

Öğrenciler bu düşünceye ne de olsa okulun son yılı ve mezun olacağım diye baktıklarından dolayı kapılırlar. Ama üzülerek söylemek istiyorum ki okulunuz bitmeden başvurunuz da kabul olmayacaktır. Başvuru da bulunabilmek için mutlaka diplomanızın elinizde olması gerekiyor. Mezuniyet belgenizde kabul oluyor bunu da hatırlatalım. Bu ikisi olmadığı sürece başvurunuz asla kabul olmayacaktır.

Mali müşavir olmak için izlenecek yol nedir?

Mali müşavir olmak için ne yapmak gerekir? Nereden başlanır? Sorusuna yanıt almak SMMM NASIL OLUNUR? isimli makaleyi daha önce kaleme almıştık. Açıklayıcı olduğuna inanıyorum. Okumanızı tavsiye ederim.

İstanbul mali müşavir sitemiz olan cmusavirlik.com adresimiz üzerinde yer verdiğimiz yazılara bakarsanız daha önce insanların merak etmiş olduğu konulara yönelik hazırlıklar yapılıyor. Bu nedenle de sizde kafanıza takılan soruları ve sorunları yorumlarda mutlaka bizimle paylaşın. Cevaplarımızla diğer arkadaşlarımıza da bilgi vermiş oluruz.

Umarım makalemiz faydalı olmuştur.

Bir önceki yazımız olan 2018 Muhasebeci Maaşları başlıklı makalemizde 2018 muhasebeci maaşları, kamuda çalışan muhasebeci maaşları ve Muhasebeci hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 24 Mart 2018

2 Responses to :
Hangi Bölümlerden Mali Müşavir Olunur?

 1. Muhammed dedi ki:

  ben iktisadi veidari bilimler fakültesi siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bitirdim yukarda bu bölümü göremedim acaba bende smmm olabilirmiyim

  1. Çetinkaya Müşavirlik dedi ki:

   Staj yaparak SMMM olabilirsiniz. Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir