Hangi Emekli Ne Kadar Maaş Alacak?

Written by Genel

hangi emekli ne kadar maaş alacak

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Emeklilerin alacağı maaş hangi Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olduğuna göre değişiyor. Bunun yanı sıra emekli olmadan önceki kademe ve dereceler de yine emeklilik maaşını etkiliyor. Fakat belirlenmiş olan en düşük emekli maaşı mevcuttur. En düşük emeklilik maaşları da yine sigortanın statüsüne göre değişiyor. Bu maaşa da her yıl iki kere zam yapılıyor. Bu yıl da Ocak ayında yılın ilk zammı yapıldı ve emekliler maaşlarını zamlı olarak almaya başladı.

En Düşük SSK Emekli Maaşları Ne Kadar?

En düşük SSK emekli maaşı tutarı emeklilik yılına göre farklılık gösteriyor. SSK emekli maaşlarında hangi yıl emekli olunduğu oldukça önemlidir. Bu emeklilik yılına göre ne kadar emekli maaşı alınacağı değişmektedir. SSK’dan emekli olan kişilerin emeklilik yıllarına göre aldıkları en düşük maaş şöyledir:

  • 2000 yılından önce emekli olan 1,888 TL,
  • 2000-2008 yılları arasında emekli olan 1,481 TL,
  • 2008 yılından sonra emekli olan 1,125 TL.

Bağ-Kur Ve Memur Emeklileri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Memur, tarım ve esnaf emeklilik maaşları için de yine bir taban fiyat belirlenmiştir. En düşük emekli maaşlarına baktığımızda en yüksek maaşı alan kişiler memur emeklileridir. En düşük memur emeklisi maaşı 2,380’dir. Bağ-Kur emeklilerin maaşları ise esnaf mı tarım işçisi olarak mı emekli olduğuna göre değişiyor. Esnaf olarak Bağ-Kur’dan emekli olan kişilerin en düşük emekli maaşı 1,596 TL’dir. Tarım/çiftçi olarak emekli olan kişiler ise en düşük 1,190 TL emekli maaşı almaktadır.

Yeni Zam Ne Zaman?

Emekli maaşına yeni zam Temmuz başında yapılacak. Enflasyon oranına göre emeklilerin maaşlarının çok gerilerde kalmaması adına yılda iki defa emekli maaşına zam yapılıyor. Bu senin de ilk artışı Ocak ayında gerçekleştirildi. Emekliler de yeni yıla yeni maaşlarıyla başlamış oldu. Senenin ikinci artışı ise Temmuz ayında yapılacak. Bu artış Temmuz’un hemen başında 3 Temmuz’da gerçekleştirilecek. Böylece senenin ikinci yarısını emekliler zamlı maaşlarıyla geçirecek.

Ne Kadarlık Bir Zam Bekleniyor?

Emekliye yapılacak zammın oranı henüz netlik kazanmadı. Emeklilere her yıl Ocak ve Temmuz ayında zam yapılıyor. Bu zamların oranı da enflasyona göre belirleniyor. Ocak ayında da yine bu enflasyona göz önüne alınarak artışlar gerçekleştirilmişti. Temmuz ayında yapılacak zam henüz netlik kazanmasa da uzmanlar %5 ile %6 arasında bir zaman bekliyor. TÜİK verilerine göre enflasyondaki artışlar şu şekilde oldu:

  • Ocak ayında %1.06,
  • Şubat ayında %0.16,
  • Mart ayında %1.03,
  • Nisan ayında %1.69,
  • Mayıs atında %0.95.

Haziran ayının enflasyon oranı ise henüz açıklanmadı. Bu oranın açıklanmasıyla beraber emeklilerin maaşlarına yapılacak zam da belli olacak. Bu oran da 3 Temmuz’da açıklanacak.

Emekliye Ağustos’ta Bin Lira İkramiye

Emekliye bayram ikramiyesinin ilki Ramazan Bayramı’ndan önce verildi. Emeklilere maaşlarının yanı sıra yılda iki kez de ikramiye veriliyor. Bu ikramiye ödemeleri de bayramlardan önce gerçekleştiriliyor. Böylece emeklinin bayramda eline daha fazla para geçmesi sağlanıyor. Bu emekli ikramiyesi bu sene bin TL olarak belirlendi. Senenin ilk ikramiyesi de Ramazan Bayramı’ndan hemen önce 31 Mayıs’ta yattı. Diğer emekli ikramiyesi ise Kurban Bayramı’ndan önce yatırılacak. Kurban Bayramı 2019’da 11-14 Ağustos tarihlerine denk deliyor. 10 Ağustos ise arife günü. Bundan dolayı da bin TL’lik ikramiye ödemelerinin de 5-9 Ağustos tarihleri arasında yapılması planlanıyor. Yani emekli maaşına Temmuz ayında yapılacak zammın yanı sıra Ağustos ayının başında da ikramiye ödemesi de emekli maaşlarına eklenecek.

Muhasebe ile ilgili tüm işlemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Muhasebe işlerinizde uzman Çetinkaya Mali Müşavirlik
Muhasebe işlerinizde uzman Çetinkaya Mali Müşavirlik

Bir önceki yazımız olan 2019 SGK Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? başlıklı makalemizde 2019 sgk emekli maaşı ve ne kadar emekli maaşı alırım hakkında bilgiler verilmektedir.

Özet
Hangi emekli ne kadar maaş alacak?
Yazı Adı
Hangi emekli ne kadar maaş alacak?
Tanım
Hangi Emekli Ne Kadar Maaş Alacak? En Düşük SSK Emekli Maaşları Ne Kadar? Bağ-Kur Ve Memur Emeklileri Ne Kadar Maaş Alıyor? Emekliye Ağustos’ta Bin Lira İkramiye
Yazar
Yayıncı Adı
Uzman Muhasebe Çetinkaya Müşavirlik
Yayıncı Logosu

Last modified: 12 Temmuz 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir