İmza Beyannamesi Nedir, Nasıl Alınır?

Written by Genel

İmza Beyannamesi Nedir, Nasıl Alınır?

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

İmza beyannamesi alma işlemi genellikle yeni bir şirket kuruluşunda alınması ve ilgili kurumlara teslim edilmesi gereken önemli bir belgedir. Genellikle imza beyannamesi imza sirküleri ile karıştırılmaktadır. İmza beyannamesi ve imza sirküleri benzer olsa da temel farklılıkları bulunur. İmza beyannamesi almak isteyen kişilerin öncelikle notere başvurmaları gerekmektedir. Belirli bir ücret karşılığında noterlerden imza beyannamesi verilebilmektedir. İmza beyannamesi genellikle kişinin kimlik bilgileri ve imza örneklerinin yer aldığı resmi bir belgedir. Bu belge şirket kurarken ya da daha farklı önemli bir işlemi gerçekleştirirken kurumlar tarafından sizden talep edilebilmektedir. İmza beyannameleri özellikle ticari faaliyetlerde bulunan kişilerin dolandırılma ve sahte imzayla belge düzenleme gibi tehlikelerin önüne geçmektedir. Bu nedenle oldukça önemli bir belgedir.

İmza Sirküleri ve Beyannamesi Farkı Nedir?

İmza sürküleri imza beyannamesi farkı birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Genellikle birbirinin yerine kullanılan bu iki farklı kavram temelde küçük farklılıklar taşımaktadır. İmza beyannamesi; kişinin tamamen bağımsız olarak kendi adına şahsi imzasını tescil ettirmek ve resmiyet kazandırmak için noterlerden ücret karşılığında aldıkları belgedir. İmza sirküleri ise tüzel kişilikler tarafından çeşitli belgelerle birlikte yine noterler üzerinden alınabilmektedir. İmza beyannamesi;

 • Kişinin kimlik bilgileri ve imzası yer alır
 • Kurumlardan bağımsız, kendi adına başvurulur
 • Nüfus cüzdanı başvuru için yeterlidir
 • Gerçek kişiler alır

İmza beyannameleri kişinin şahsi ticari faaliyetlerinin ya da hizmetlerinin kanıtlanması ve kişinin bu hizmetlerden dolayı kimliğini kanıtlayabilmesini sağlamaktadır. İmza sirküleri;

 • Tüzel kişiler tarafından alınır ve
 • Ekstra belgeler talep edilir

İki belge arasında temel farklar bu şekilde ifade edilebilmektedir. Özellikle birinin şahsi diğerinin ise tüzel kişilikler tarafından alınıyor olması bu belgelerin temel farkları arasında yer almaktadır.

İmza Sirküleri ve Beyannamesi Ne İşe Yarar?

Noter imza sirküsü örneği incelendiğinde bir kurum ya da kuruluşun var olan temsilcisinin bu kurumlar üzerinde imza yetkisine sahip olduğunu kanıtlayan ve üzerinde imza örneklerinin yer aldığı resmi belgedir. İmza beyannamesi ise doğrudan gerçek bir kişinin yürütmek istediği ticari faaliyetlerden kendisinin sorumlu olduğu ve imza yetkisinin kendine ait olduğunu kanıtlayan belgedir. İmza sirküleri ve imza beyannamesi temelde aynı özellikleri taşımaktadır. Ancak biri gerçek kişileri ilgilendirirken diğeri tüzel kişiler için geçerli olabilmektedir. Her iki belge içinde de resmi imza yetkisine sahip olan kişilerin bilgileri ve resmi imza örnekleri yer almaktadır. İmza beyannamesi ve sirküleri sayesinde ticari faaliyetlerde bulunan kişilerin dolandırılma riskleri de azalmaktadır. Özellikle adlarına; sahte senet, fatura, sözleşme vb. belgeler düzenleyerek imza taklit eden kişilerin imza sirküleri ve beyannameleri ile engellenmesi mümkündür.

İmza Beyannamesi Nereden Alınır?

Avukat imza beyannamesi ya da imza sirküleri almak için noterlere başvuru yapılması gerekmektedir. Noter onaylı bu belgeler sayesinde ister kendi adınıza isterseniz de tüzel kişilik adına resmi imza yetkisinin kimde olduğunu ispatlayabilir ya da tescil edebilirsiniz. İmza beyannamesi almak için noterlere başvurmak gerekmektedir. Belirli bir ücret karşılığında noterlerden imza beyannamelerinizi alabilirsiniz. İmza beyannameleri için kimlik belgeniz yeterli olmaktadır. Ancak noterlerden imza sirküleri almak için mutlaka bazı evrakı ilgili birime teslim etmeniz gerekmektedir. En yakın notere giderek beyanname ya da imza sirküleri almak için başvuru yapabilirsiniz.

İmza Sirküleri ve Beyannamesi Ücreti Ne Kadardır?

İmza beyannamesi ücreti belirli dönemlere göre farklılık gösterebilmektedir. İmza sirküleri ve imza beyannameleri farklı ücret tarifelerine tabi olabilmektedir. Noterlerden alınacak tek nüsha imza sirküleri için 98 TL ödenmesi gerekmektedir. Bu ücretlerin belirli dönemlere göre farklılık gösterebileceğini unutmayanız. İmza beyannamesi talebinde bulunacak kişilerden ise sirkülerden daha az bir ücret talep edilebilmektedir. Bilindiği üzere imza sirküleri ve beyannameleri iki farklı belgedir. Beyannameler doğrudan gerçek kişiler hakkında bilgi verirken imza sirkülerinde tüzel kişiliklerde imza yetkisi olan kişi ya da kişileri temsil etmektedir.

İmza Beyannamesi ve Sirküleri Almak İçin Hangi Belgeler Gerekir?

İmza beyannamesi almak için gerekli evrak arasında nüfus cüzdanı yeterli olmaktadır. Size en yakın notere başvurunuzu yaptıktan sonra sizden söz konusu belge için birkaç tane imza atmanız talep edilmektedir. Farklı belge ve formlara imzalarınızı attıktan sonra kimlik bilgilerinizin yer aldığı ve noter tarafından tescil edilmiş imzalarınızla belgenizi oldukça kısa bir süre içinde alabilirsiniz. Bunun için sizden belirli bir ücret talep edilmektedir. İmza sirküleri için gerekli olan belgeler ise beyannamelere göre daha kapsamlıdır. İmza sirküleri için gereken belgeler arasında;

 • İmza sirküleri alacak kişilerin kimlikleri ve fotokopisi
 • Vergi levhası (imza sirküleri alınacak kuruma ait)
 • Ticaret sicil gazetesi

Yer almaktadır. Bu belgelerin yanı sıra birçok farklı başvuru formu ve evrakına da imza atmanız ya da doldurmanız talep edilebilmektedir. Söz konusu belgeleri noterlerden belirli bir ücret karşılığında kısa süre içinde temin edebilirsiniz.

İmza Beyannameleri Süresi Ne Kadardır?

İmza beyannamesi süresi imza sirküleriyle farklıdır. İmza beyannamesinde geçerlilik süresi resmi olarak herhangi bir sınırlamaya ya da zaman aşımına tabi tutulmamıştır. Ancak imza sirkülerinin geçerlilik süreleri 3 yıl olarak belirlenmiştir. Tüzel kişilerin resmi işlemelerini yapmakla yetkili kişiler değişmediği takdirde bu süre içinde noterlere giderek yeniden işlem onaylanmalıdır. İmza beyannamesi ise herhangi bir süreye tabi değildir. İmza sirkülerinin 3 yıl geçerliliğinin bulunmasındaki temel etken ise kurum ya da kuruluşlarda imza yetkisine sahip kişilerin değişme ya da görevden alınması durumlarında bu kişilerin şirket adına işleme devam etmelerini önlemek içindir. Bu nedenle 3 yıl genel geçerlilik süresinin bulunmasına rağmen bu süre yetkili kişinin görev süresine göre de düzenlenebilmektedir.

İmza Sirkülerinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

İmza sirküleri nasıl yazılır, hangi bilgiler yer alır vb. konular sıklıkla merak edilmektedir. İmza sirküleri belirli bir tüzel kişilik üzerinde imza ve işlem yetkisine sahip kişilerin noter tarafından tescil edilmesi işlemleridir. İmzalarının geçerlilik süreleri ve şirkete ilişkin birçok bilgi bu belge üzerinde yer alabilmektedir. Genel olarak imza sirkülerinde;

 • Şirket unvanı
 • Adres
 • Yetkili ve yetkinin kullanım şekli
 • Noter bilgisi
 • Üç adet imza örneği
 • Onay yazısı ve dayanak

Yer almaktadır. Noter yetkilisi tarafından resmi mühür ve imza ile onaylanan belgelerin geçerlilik süreleri genellikle yetki süresine göre düzenlenebilmektedir. Eğer hiçbir düzenleme yoksa süre 3 yıl olarak belirlenmiştir.

İmza Beyannamesinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

İmza beyannamesinde yer alan bilgiler arasında beyan eden kişinin bilgileri ve imza örneği yer almaktadır. Beyannamede yer alan bilgiler kişinin kendi adına ve kendi imzası ile gerçekleştireceği işlemlerin resmiyet kazanması için onay yazısı ve yetkili imzasıyla mührü de yer almaktadır. Noter onaylı beyannamede;

 • Noter bilgileri
 • Beyan eden kişinin; T.C. kimlik numarası, adı soyadı vb.
 • Şirket bilgileri
 • Tarih ve 1 adet imza örneği

Yer almaktadır. İmza sirküleri ve imza beyannamesi ile kişilerin resmi işlemleri sırasında kullandıkları imzalarına resmiyet kazandırmaları ve bu imzaların tescil edilmesi sağlanmış olur. Noterler üzerinden bu belgeler kısa süre içinde kolaylıkla temin edilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Esnaf Ticari Sicil Belgesi Nedir, Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Last modified: 9 Ağustos 2019

One Response to :
İmza Beyannamesi Nedir, Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir