İmza Sirküsü Nedir, Nasıl Alınır?

Written by Genel

İmza Sirküsü Nedir, Nasıl Alınır?

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

İmza sirküsü ve beyannamesi günümüzde en çok karıştırılan ve birbirinin yerine sıklıkla kullanılan iki farklı kavramdır. İmza sirküsü ve beyannamesi temelde kişilerin resmi işlemleri sırasında imzalarının resmiyet kazanması ve evrakta sahtecilik gibi durumların önüne geçilmesi için kullanılmaktadır. İmza sirküsü en temel tanımıyla herhangi bir kurum ya da kuruluşu temsil etmekle görevli kişinin bu kurum adına imza yetkisinin tescillenme işlemidir. Bu kişi ya da kişilerin imza örneklerinin yer aldığı sirküler tüzel kişilik adına yetkili olan kişinin imzasının noter tarafından tescillenmesidir. Bu sayede kurumlar ya da kişi adına sahte imza ile herhangi bir düzenlemenin önüne geçilmektedir. İmza beyannamesinde ise durum daha çok şahsi işlemler içindir. Kendi işletmesi için kişinin kendi adına imzasını tescil ettirmesi beyannamelerde yer almaktadır.

İmza Sirküsü Ne İşe Yarar?                

İmza sirküsü örneği incelendiği zaman ilgili belgede; kişi, kurum ve imza bilgilerinin yer aldığı görülmektedir. Sirküler genellikle tüzel kişilerce noterlere yapılan başvuru üzerine belirli bir ücret karşılığı alınabilmektedir. İmza sirküleri belirli süreler için düzenlenmektedir. Herhangi bir şirket ya da kurum adına görev yürüten kişinin imza yetkisinin, görev süresinin ve sorumluluk alanın noter tarafından tescillenmesi için bu belgenin alınması şarttır. İmza sirküleri;

 • Sahte imza kullanımını engeller
 • Evrakta sahteciliği engeller
 • İmza ile yetkili kişiyi belirler
 • Dolandırıcılıktan korunmayı sağlar

Bu ve benzeri daha birçok farklı faydasını saymak mümkündür. Özellikle evrak üzerinden ve imza ile dolandırıcılık faaliyetlerinin engellenmesinde imza sirküleri oldukça önemli bir görev yapmaktadır. İmza sirküleri tüzel kişiler adına yetkili olan ve görev yapacak olan kişiler adına düzenlenmektedir.

İmza Sirküsü Nereden Alınır?

İmza sirküsü noter tarafından ilgili kişi ve kurumun talebi üzerine verilmektedir. İmza beyannamesinden farklı olarak sirküler için istenen belge ve bilgiler değişiklik gösterebilir. Belirli ücret karşılığında ilgili belgelerle birlikte noterlerden imza sirküleri alınabilmektedir. Başvurunuz sonucunda gerekli evrak ve bilgilerle birlikte en az üç adet imza atmanız gerekecektir. İmza sirkülerinde yer almak üzere atılan imzalar sirkülerde yer alan en mühim bilgidir. İmza beyannameleri süresiz olarak hazırlanıp verilebildiği gibi imza sirkülerinde kurum tarafından görevlendirilen kişinin görev süresine göre bu belgeler düzenlenebilmektedir. Notere teslim ettiğiniz belge ve başvuru talebinizin ardından en az iki farklı belgeye üç imza atarak sirküleri aynı gün içinde teslim alabilirsiniz.

İmza Sirküsü Süresi Ne Kadardır?

İmza sirküsü süreleri her kurum ve kişi için farklılık gösterebilmektedir. Birbiriyle sıklıkla karıştırılan imza beyannamesi ve sirküsü aynı zamanda süreleri bakımından da farklılık taşımaktadır. Ancak, iki belge arasındaki bu benzerlikler sürelerin tam olarak anlaşılmasının önüne geçmektedir. İmza sirkülerinin süreleri belirlenirken;

 • Tüzel kişiliğin durumu
 • İmzaya yetki verilen kişinin görev süresi
 • Yönetimde görevli kişilerin görev süreleri vb.

Birçok farklı etken dikkate alınmaktadır. Özellikle yetkili atanan kişinin görev süresi dikkat edilmesi gereken en önemli etkenlerden biridir. Şayet bu süreler dikkate alınmazsa görev süresi bitmiş olsa bile kişinin şirket adına işlem yapması mümkün hale gelir. Olumsuz sonuçların ortaya çıkmaması için sirkülerde yetki mutlaka sınırlı süreyle verilmelidir. İmza sirküleri aynı zamanda kurumların özelliklerine göre de farklılık taşıya bilir. Örneğin;

 • Limited şirketlerde, şirket müdürünün görev süresine kadar geçerli olmaktadır.
 • Anonim şirketlerde üç yılda bir seçilen yönetim kurulları nedeniyle bu süre üç yıldır.
 • Ticari işletmelerde kişiye yönetim kurulu tarafından verilen görev süresi kadar geçerli olmaktadır.

Sirkülerde süreler kurumsal yapılara göre de farklılık göstermektedir. İmza sirküleri alan kişilerin bu süreler dışında işlem yapmaya devam etmesi halinde şirket adına yapılan işlemler geçersiz sayılacaktır. Bu nedenle görev süresi uzayan kişilerin bu sirküleri yeniletmesi gerekmektedir. İmza sirküsü alma işlemleri için noterlere başvuru yapmanız gerekecektir.

İmza Sirküsü Almak İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

İmza sirküsü almak için gerekli belgeler arasında hem ilgili kuruma dair bazı bilgi ve belgeler hem de imza ile yetkilendirilecek kişinin kimlik bilgilerin yer aldığı belgeler yer almaktadır. İmza beyannamesinde olduğu gibi sadece kişinin kendi kimlik bilgileri ile sirkülere başvuru yapması mümkün değildir. İmza sirküleri talebinde bulunacak kişiler;

 • İmza ile yetkilendirilecek kişinin nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • İlgili kurumun vergi levhası
 • Sirküde yer alan kurumun kayıtlı olduğu Ticaret Sicil Gazetesi

Eşliğinde noterlere başvurularını yapmaları gerekmektedir. Notere imza sirküleri için başvuru yapıldıktan sonra sizden farklı evrak ya da bilgi talebinde bulunmaları mümkündür. Özellikle kişinin yetkilendirildiğini kanıtlayan dilekçe ve yetki belgeleri bu aşamada oldukça önemlidir. İmza sirkülerini bu belgelerle birlikte yapıktan sonra belirli bir ücret karşılığında belgeleri kısa süre içinde teslim alabilirsiniz.

İmza Sirküsünde Hangi Bilgiler Yer Alır?

İmza sirküsünde yer alan bilgiler özellikle imza ile yetkili kişinin ne kadar süre ile işlem yapabileceğinin belirlenmesinde oldukça önemlidir. Bu nedenle sirkülerde bu yetkinin ve yetki süresinin kapsamına dair bilgilerle birlikte kişinin imza örnekleri yer almaktadır. İmza sirküleri içinde yer alan bilgiler;

 • Kurum unvanı
 • Tüzel kişiliğe ait adres
 • Yetkili kişiye ait bilgiler
 • Yetkinin kullanım şekli
 • Notere ait bilgiler
 • Üç adet imza örneği

Yer almaktadır. İmza sirkülerinde de imza beyannamesinde de benzer bilgilere rastlanır temelde aynı işlev için düzenlenen bu iki belgenin sadece düzenlenme amacına göre farklılıklar gözlemlenmektedir.

İmza Sirküsü Ücretleri Ne Kadardır?

İmza sirküsü noter ücreti ve imza beyannamesi ücretleri farklı ücretler karşılığında kişilere teslim edilmektedir. İmza beyannamelerinde ve sirkülerinde alınacak nüsha sayısına göre de ücretler farklılık gösterebilmektedir. Noter ücretleri genellikle her yıl sık sık değişiklik göstermektedir. Güncel verilere göre imza sirkülerinde tek bir nüsha için belirlenmiş noter ücreti 98 TL’dir. İmza sirkülerinin birden fazla nüsha şeklinde talep edilmesi için ücretlendirmede artacaktır. Sanıldığının aksine ilk nüshanın ardından ikinci nüsha için vatandaşlar 186 TL değil aynı belgenin ilk nüsha ücretinin 1,5 katı olan ücret yani 147 TL ödenmektedir. Bu fiyatlandırmalar ve ücretler belirli dönemlere göre farklılık gösterebilir bu nedenle mutlaka ilgili kurumlardan detaylı bilgi almanız gerekmektedir.

İmza Sirküsü ve Beyannamesi Arasındaki Farklar Nelerdir?

İmza sirküsü ve beyannamesi farkları kadar benzerlikleri de oldukça fazladır. Ülkemizde en çok karıştırılan ve birbiri yerine kullanılan bu iki belgeyi birbirinden ayıran en temel fark ise birinin kişinin kendi adına ve kurumu adına düzenlenirken diğerinin tüzel kişilik tarafından verilen yetkilere göre süreyle düzenleniyor olmasıdır.

 • İmza beyannamesi, şahsi imzanın resmiyet kazanması için
 • İmza sirküleri, tüzel kişilik adına imza ile resmi işlem yürütmek için

Düzenlenmektedir. İki farklı belgenin ayırt edici en önemli özellikleri bu şekilde sıralanabilmektedir. Bunun yanı sıra beyanname ve sirküler için notere başvuru yapıldığında farklı belge ve bilgilerinde teslim edilmesi gerekmektedir. Diğer yandan ücret açısından da bu belgeler farklılık gösterecektir. İmza sirküsü şirketler adına faaliyet yürüten kişilerin yaptığı işlemlere resmiyet kazandırırken, beyannamelerde sadece kişinin bireysel işlemleri için imzası tescillenmiş olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İmza Beyannamesi Nedir, Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Last modified: 16 Ağustos 2019

One Response to :
İmza Sirküsü Nedir, Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir