Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

İstanbul Mali Müşavir ve Muhasebe

Written by Muhasebe


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Muhasebe bilindiği üzere firmaların mali anlamdaki yapısını değerlendiren ve ellerindeki varlıkları değerli kaynakları gelir gider dengesine göre hareket ederek takip edip doğru kararlar alınmasını sağlamak için hizmet eden bir yönetimin gözü kulağıdır.

Her firmanın muhasebeye ihtiyacı vardır bunun içinde büyük küçük özel ya da kamu kuruluşu fark etmez.  Her birimin mutlaka mali durumunu kontrol altında tutması ve gerektiği yerde bunlara ulaşması gerekiyor. Kuruluşlar genellikle kendi işlemlerinde denetleme ve düzenleme gibi konuları da göz önünde bulundurarak bünyelerinde muhasebeci ya da İstanbul mali müşavir çalıştırırlar. Bu insanlar şirket içerisinde işlerin iyi ya da kötüye gidişi konusunda yöneticiye sürekli bir rapor sunarlar. Bu sunumlar arasında ise genel hesaplar, maliyet fiyatlarını hesaplanması bütçedeki düzenlemeler ve izlemeler, sistem gereksinimleri, kurmaları araştırmaları kısacası bir şirketin ya da kurumun temeli muhasebe alanına girer.

Muhasebenin çok sayıda yararı olmakla eş güdümlü en önde gelenleri bunlardır:

  • İşletmenin mevcut değerlerinin bulunmasını sağlar.
  • İşletmede oluşan devre içi etkinliklerle, dönem içerisinde ulaşılan neticelerin anlaşılmasını basitleştirir.
  • İşletme ile iş yapan üçüncü bireylerin ekonomik ve sosyal hallerinin bilinmesini sağlar.
  • Üçüncü bireylerle işletme arasında oluşan hukuki uyuşmazlıklarda devir teşkil eder.
  • İşletmede çalışan personel ve vazifelilerin su istimaline karşı işletme zenginliğini korur.
  • İşletme sahibinin vergi karşısındaki halini hesap üstünden denetim edilip incelenmesini sağlar.

Muhasebe Bilgileri ile İlgilenen Taraflar

Muhasebe bilgileri ile ilgilenen kişileri bir araya getirdiğimiz zaman aşağıdaki geniş bir tablo ortaya çıkıyor biz bunları başlıklar halinde listelersek ise yöneticiler, işletmede çalışanlar, işletmeye borç veren kişiler ve Devlet. İsterseniz bunları daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

YÖNETİCİLER

İşletme hareketlerini sevk ve yönetim eden bireylerdir. İşletme sahibi ya da ortaklar: Teknolojik ve ekonomik ilerlemeler, işletme etkinliklerinde bireylerin tek başına yeterli olmadığını alana koymuştur. Birkaç birey emek ve sermayelerini birleştirerek ortak olup şirketleşme yoluna gitmişlerdir. Şirket ortakları etkinlikleri neticesinde kâr elde etmeyi ve büyümeyi düşünür. Yönetimin başarılı olmasını öğrenmek ve etkinliklerin karlılığını bilmek için onlar da muhasebe departmanından rapor isteyebilirler.

İŞLETMEDE ÇALIŞANLAR

İşletmede çalışan personel ve memurlar da o işletmedeki hali yakından izler. Çalışanlar işlerini öğrenip geleceğe emniyetle bakmak isterler. Onlar da muhasebe verilerine müracaat edebilir.

İŞLETMEYE BORÇ VERENLER

İşletmeye iki türlü borç alınıyor. Bunlardan birincisi kısa vadeli borçlar ikincisi ise uzun vadeli borçlar. Dolayısıyla burada borç verecek olan ve borcun ödeme gücü karlılığın belirlenmesi gibi muhasebe raporları denetlenerek kontrol edilir.

DEVLET

Son olarak ise işletmelerin üzerindeki etkinlikleri, karları ile ilgili olarak devlet yakından takipçidir. Burada işletmenin ödeyeceği vergilerin bütünlüğü ise devlet için önemlidir. Devlet denetim personelleri sayesinde başka denetim mekanizmalarını da harekete geçirerek işletimleri kontrol altında tutar ve muhasebe kayıtlarını inceler. Tüm bu incelemelerde ise muhasebe raporlarından istifade edilmektedir. Bunun içinde muhasebe ya da İstanbul mali müşavir kayıtlarını doğru bir şekilde tutmak zorundadır.

Sonuç olarak toparlayacak olursak işletme küçük olsun büyük olsun mutlaka muhasebeye ihtiyaç duyar. Bu geleceğin planlaması ve anlık yatırımlar noktasında önemli bir ayrıntıdır. Firmalar ve kurumlar bunun bilincinde olduklarından dolayı gerek dışarıdan gerekse kendi bünyelerinden muhasebe konularını değerlendirmek ve rapor etmek isterler.

Bir önceki yazımız olan Hangi Bölümlerden Mali Müşavir Olunur? başlıklı makalemizde hangi bölüm, hangi bölüm mezunu mali müşavir olur ve mali hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 10 Temmuz 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir