Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

İstanbul Mali Müşavir

Written by Muhasebe


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Muhasebe bilindiği gibi işletmelerin dili ve kalbi olma özelliğine sahip. Dolayısıyla bir işletme içerisindeki ekonomik olaylarında alakalı olan taraflara tarafsız bir şekilde aksettirilmesinde önemli bir role sahiptir. Serbest muhasebeci mali müşavirler ise muhasebenin bu işlevini gerçekleştirirken gerek firma olsun gerekse firmanın çevresine bu bilgileri doğru bir şekilde açıklamasını amaç eder.  Başka bir ifadeyle anlatacak olursak serbest muhasebeci ve mali müşavirin amacı firma ile ilgili olan bilgilerin doğru bir şekilde kullanılmasını sağlar. Muhasebe bilgileri bir firmanın ne kadar iyi ya da ne kadar kötü yönetildiğini de gösteren bir sonuç olacaktır.

Günümüzde muhasebenin işlevinin de bilgi ekonomisinin artırılmış olmasıyla birlikte artırılmıştır. Bilgi bir insanın bir firmanın ve bir ülkenin en büyük silahıdır. Çünkü ancak bu şekilde rekabet ortamında kendisini yer edinebilecektir. Bilgi için yapılacak olan tanımlamanın doğal kaynaktan en büyük fabrikalardan ya da kabarık banka hesaplarından çok daha güçlü ve de değerlidir.  Bir karar alıcı bu bilgiler doğrultusunda kararlarını şekillendirecektir. Bu bilgiler ne kadar ustaca değerlendirilir ve kullanılırsa o zaman başarılı bir yönetim sergilenmiş olacaktır. İstanbul mali müşavir ise bu bilgiler doğrultusunda hareket ettiği için her zaman şirketin menfaatine hareketlerde bulunur. Günümüzde muhasebe denildiği zaman firma yöneticilerinin karar mekanizmalarında önemli bir yeri vardır. Bu anlamda muhasebe yönetiminin de doğru bir şekilde görevi yerine getirmesi önemlidir.

Muhasebe bilgi sistemleri önemli olan konuları mali müşavirle tarafından karar destek şekline koyarak operasyonel, taktik ve strateji gibi ayrıntıları hesaplayarak geliştirilir. Mali müşavirlerin üstlenmiş olduğu sorumluluklar ise firmanın müşterilerine ve devlet karşı ayrı ayrıdır. Bunlar isteğe bağlı sorumluluk olduğu gibi yasal sorumlulukları da kapsar.

İstanbul mali müşavir sorumluluklarını ise ana temelde toplayabiliriz.

  1. İsteğe bağlı sorumluluk
  2. Yasal sorumluluk
  3. Etik sorumluluk
  4. Ekonomik sorumluluk

Muhasebenin görev yapısının daima gelişim süreci içinde olduğunu biliyoruz. Şu anda kullanılan muhasebe klasik muhasebe anlayışının çok daha ötesinde bir misyonu üstlenmiştir. Bu misyon ise hem şirket ekonomisine hem de ülke ekonomisine ele alır.  Ülke ekonomisi denildiğinde ise makro göstergelerin oluşturulmasında kullanılmakta olan veriler. Firma açısından ise yöneticilerin doğru karar alması noktasında.

Muhasebe verilerinin anlamlılık düzeyini yükselten ve onları işlenebilir hale getiren İstanbul Mali Müşavir firmamızdır. Tüm bu gelişmelere paralel olarak İstanbul’da kurmuş olduğumuz organizasyonda şehir içindeki ve dışındaki sanayi işletmelerinden hizmet sektörüne, aile şirketlerinden, yerli ve yabancı bireysel yatırımcılardan, yurt dışındaki gurbetçilerimize kadar geniş bir yelpaze içinde İstanbul mali müşavirlik hizmetleri vermekteyiz.

Bu hizmetleri sizlere sunarken sadece defterler ve beyannameler üzerinde değil, değerli mükelleflerimizin iş hayatında karşılaştıkları, işletmecilik, verimlilik, muhasebe ve finans gibi konularda sürekli kendilerine danışmanlık yaparak, toplam kalite yolunda kendilerine iyi birer yol arkadaşı olmaya çalışıyoruz.

Bir önceki yazımız olan Hangi Bölümlerden Mali Müşavir Olunur? başlıklı makalemizde hangi bölüm, hangi bölüm mezunu mali müşavir olur ve mali hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 16 Şubat 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir