Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Kadın Girişimcilere Destek Veren 3 Farklı Kuruluş

Written by Genel


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Kadın Girişimcilere Destek Veren 3 Farklı Kuruluş

İş hayatında veya üretimde kadına daha çok yer vermek ve onları cesaretlendirmek adına kadın girişimcilere maddi destek veren pek çok kurum ve kuruluş vardır ve sayıları her geçen gün artmaktadır. Kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık sunan bu destekler ile pek çok kadın aile ve ülke ekonomisine ciddi katkılar sunmaktadır. Kadın girişimcilere destek veren kurum ve kuruluşların en temel 3 tanesinden kısaca bahsedecek olursak;

KAGİDER – Kadın Girişimciler Derneği

KAGİDER ‘in açılımı “Kadın Girişimciler Derneği” olarak geçmektedir.

Türkiye Kadın Girişimcileri Derneği, ülke genelinde faaliyet gösteren 37 kadın girişimci ve kar amacı gütmeyen bir organizasyon tarafından Eylül 2002’de İstanbul’da kurulmuştur.

KAGİDER Girişimci ve Lider Geliştirme Çalışma Grubu, Kadın Girişimcilik Geliştirme Programı çerçevesinde belirli aralıklarla gelen muhtemel kadın girişimciler için başvuranları değerlendirmektedir. Birinci aşamayı geçen kadın girişimciler “İşimi Kuruyorum Eğitimi”ne davet edilmektedir. İş planlarını hazırlayarak 2. etabı geçen adaylara, İnkübasyon Merkezi’nde bulunma ve  danışmanlık desteği sağlanmaktadır.

2007 yılından bu yana Türkiye Kadın Girişimciler Derneği, Garanti Bankası ve Ekonomist dergisinin işbirliğiyle gerçekleştirilen “Türkiye Kadın Girişimcileri Yarışması”, Türkiye’de kadın girişimcilerin sayısının gelişmiş ülkelere yükselmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenleniyor.

Bu yarışma, kendi hikayelerini başarı ile yazan ve Türkiye genelindeki faaliyetlerine devam eden kadın girişimcilerin projelerini değerlendiriyor. Kadın girişimcilerin ekonomik ve sosyal girişimci ruhunu dile getiren Türkiye’de tüm kadınları örnek alan başarı öykülerinin duyurulması hedefleniyor.

Resmi Sitesi: http://www.kagider.org dir.

KOSGEB – Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı

KOSGEB ‘in açılımı “cc” dır.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bünyesindeki KOSGEB, KOBİ niteliğini taşıyan işletmelere çeşitli destekler sunmaktadır. KOSGEB veritabanına kaydolan kurumlar, KOBİ niteliğini taşıdıklarına dair gerekli belgeleri tamamladıktan sonra destek için başvuruda bulunabilirler. Yeni Girişimci Desteği uygulamasında kadınlara özel destek oranları uygulanmaktadır.

Resmi sitesi :www.kosgeb.gov.tr

KEDV – Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı

KEDV’in açılımı “Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı”dır.

Vakıf, kadınların ekonomik sürece katılımını artırmak için eğitim, kredi, danışmanlık ve pazarlama desteği sağlamaktadır.

Maya Mikroekonomik Destek Otoritesi: Maya, Türkiye’nin ilk mikro kredi kuruluşudur. KEDV, Maya kanalıyla iş kurmak isteyen veya işlerini iyileştirmek isteyen kadınlara küçük krediler veriyor. İlk krediler 800 TL’dir ve tekrarlanan kredilerde bu miktar giderek artmaktadır. Krediler 6 veya 12 aylık vade ile verilir, geri ödemeler haftalık olarak yapılır.

İş Geliştirme Desteği: İş becerilerini ve mevcut yerel ekonomik fırsatları keşfetmek  iş fikirleri, iş planlarını geliştirmek için kadınlara eğitim ve izleme desteği sağlamaktadır. Kadınlar kooperatif çatısı altında iş birliği yapabilir; gıda üretimi (reçel, turşu, sebze) ve sabun üretimi, hediyelik kutu hazırlama, hazır yemek, tekstil, ikinci el satış, çocuk bakımı ve eğitim hizmetleri, restoran gibi çeşitli alanlarda ortak çalışmalar yapmak için destek sağlamaktadır.

Yeni Ürün Geliştirme: Kadınların mevcut becerileri ile üretebildiği piyasada bulunan yeni ürünler geliştirilmektedir. KEDV, sabun, hediye kutusu üretimi, vb. Gibi yeni beceriler için kurslar organize eder ve kadınların çalışabilme becerilerinin dönüşümü için destek, eğitim, danışmanlık ve izleme sağlar.

Nahil: Kadın ürünleri, Türkiye genelinde Nahil Mağazalarında pazarlanmaktadır. KEDV Ekonomik Operatörü bu dükkan kanalını işletmekte ve siparişler alınmakta ve kadın ürünleri internet sayfalarında satılmaktadır.

Tasarruf Eden Gruplar:Tasarruf yapan gruplar ve kadınlar, kendi ihtiyaçları için kullanabilecekleri, 10 kişiden oluşan gruplar halinde küçük tasarruflarını bir araya getiren bir fon oluşturuyor. KEDV, kadınlara tasarruf grupları kurma ve yönetme konusunda eğitim ve izleme desteği sağlamaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Şüpheli Alacak Ayırmanın Şartları ve Muhasebeleştirilmesi başlıklı makalemizde şüpheli alacak hesabı ve şüpheli alacak hesabı muhasebeleştirmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 10 Kasım 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir