Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Kara Liste Nedir, Çıkmak İçin Ne Yapılmalı?

Written by Banka


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Kara Liste Nedir, Çıkmak İçin Ne Yapılmalı?

Bankalar artık yeni düzenleme ile birlikte müşterileri konusunda daha seçici hareket etmeye başladı. Bunun en büyük nedeni ise bundan önceki yıllarda pek çok insana kolay kredi ve kredi kartı verilmesi ve daha sonrasında da bu borçların ödenmeyerek insanların haciz ve hapis cezalarıyla karşı karşıya kalması. Bu yeni düzenlemede yapılan en önemli değişiklik ise kredi sicili uygulaması. Yani bankadan yapılan işlemlerin tamamı ele alınarak tüketicilerin banka ile ilişkilerinin tek bir kanalda doğrulanıp belirgin hale getirilmesi.

Kredi sicilinin iyi olup olmamasını belirleyen en büyük faktör sizin banka ile alakanız ve bankaya karşı sorumluluklarınız. Aldığınız bir krediyi ya da kredi kartını belirttiğiniz tarihlerde ödeyemiyorsanız ya da ödemeniz gereken miktardan daha aşağıda ödüyorsanız bu durumda sizin kredi siciliniz olumsuz yönde etkilenecek ve bozulacaktır. Kredi sicili bozuk olan hiçbir tüketiciye banka kredi ve kredi kartı vermek istemez. Çünkü siz artık riskli bir gruptasınız ve borcunuzu ödememe ihtimaliniz var. Bu sicilin yer aldığı listeye de kara liste denilmektedir. Bu listedeki insanlar bundan sonraki hiçbir alışverişlerinde taksitlendirmeden tutun da kredi kartı talebine varıncaya kadar hiçbirini yapamayacaklardır. Kısacası kara liste için şunu söyleyebiliriz hayatımızı alt üst edebilecek bir durum. Neden hayatımızı alt üst edecek derseniz bizler genelde dar kesimli insanlarız ve ihtiyacımız olan bir çok şeye de ancak kredi kartı aracılığı ile sahip olabiliyoruz. Kimsenin kimseye borç vermek istemediği günümüzde kredi kartını da kullanamamanız halinde alım gücünüzün ciddi oranda düştüğünü göreceksiniz ki bu da hayatınızı alt üst etmeye yetecek bir konudur

Kredi sicil notunu düzenleyen ise kredi kayıt bürosudur. Bu büro ve merkez bankası tarafından her insanın banka ile olan alakası bir ortamda saklanır ve kurumların ya da firmaların düzenli veya düzensiz ödemeleri de buradaki bilgi sisteminde tutulur. Bu kredi kayıt bürosu bireysel anlamda olduğu kadar şirketlerin kayıtlarını da bünyesinde tutar dolayısıyla ihtiyaç durumunda kredi talebinde bulunulduğunda bankalar ilk olarak buraya bakarlar.

Kredi sicilinizin bozuk olduğunu düşünürsek burada aslında size bir takım görevler düşüyor. Çünkü sizin bu durumdan da biran önce kurtulmanız gerekiyor. Bir an önce dediysek bu bir gün bir ay ya da bir yıllık bir süre değildir. Kredi kayıt bürosu tüketiciler hakkındaki tüm verileri bir arada topladığı gibi belli dönemlerde de bu bilgileri yenilerler. Yasalar çerçevesinde düzenlenen bu bilgiler sizin olumlu hareketleriniz neticesinde bozuk olsalar bile yeniden eski haline dönüştürülecektir. Kredi sicilinin normale çevrilmesi kadar bu sicilinde bozulması öyle kolay olmayacaktır. Yani kredi ya da kredi kartı borcunuzu bir iki kez gecikmeli ödediniz ya da taksitlerinizi geciktirdiniz diye kara listeye girmezsiniz. Bu durumun bir alışkanlık haline gelmiş olması durumunda kredi siciliniz etkilenecektir.

Sicilinizin bozuk olup olmadığını bilmiyorsanız öncelikli olarak bunun sorgulamasını yaparak öğrenmelisiniz. Çünkü ancak kesin olarak bildiğiniz de sicilinizi düzeltmek için hareket etmelisiniz. Kredi sicilini temizlemenin en kolay yolu borcun tamamının ödenmesidir. Yani siz borcunuzu kapamadığınız sürece hiçbir şekilde kara listeden çıkamazsınız.

Devam eden borçlarınız varsa bundan sonraki süreç içerisinde bu borçları mutlaka düzenli bir şekilde ödemelisiniz.  Kara listeden çıkabilmeniz için 5 yıllık bir süreniz vardır. Bu süre öncesinde çıkmanız mümkün değildir. Bunun içinde bu 5 yıllık süre içerisinde bankalarla iyi geçinmeye bakmalısınız. Kredi kartınızı düzenli ödemeniz kredilerinizi düzenli bir şekilde geri ödemeniz gerekli.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartını Nakite Nasıl Çevirirsiniz? başlıklı makalemizde kredi kartı, kredi kartını nakite çevirmek ve nakit hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 4 Nisan 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir