KOBİ Bilgi Dokümanı Nasıl Alınır?

Written by Genel

KOBİ Bilgi Dokümanı Nasıl Alınır?

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

KOBİ bilgi dokümanı almak için öncelikle işletme sahiplerinin KOSGEB veri tabanına üyeliklerinin bulunması gerekmektedir. KOBİ bilgi beyannamesinde yer alan bilgilerin hemen hemen hepsi günümüzde KOSGEB’in KOBİ Bilgi Sistemi üzerinde yer almaktadır. Bu sistem sayesinde işletmeler otomatik olarak sistem üzerinden onaylı ve güncel olarak bu belgelerin elektronik ortam üzerinden alınması mümkün hale getirilmiştir. KOBİ bilgi dokümanı Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren KOSGEB Destek Programı Yönetmeliği kapsamında, işletmelerin KOSGEB veri tabanına kayıtları ve veri tabanına ilişkin birçok konu bu yöntemelik ile düzenlenmiştir. Bu kapsam doğrultusunda işletmeler 03.09.2018 tarihinden itibaren KOBİ bilgi dokümanı verilerinin tamamı ve diğer kurum ve kuruluşlardan temin edilebilecek beyannameler KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden otomatik olarak onaylanarak sisteme güncel olarak kaydedilmektedir. Bu uygulama kullanıma alınmadan önce işletme sahiplerinin sistem üzerine kendilerinin çeşitli bilgileri beyan etmeleri ve bu bilgilerin yer aldığı doküman ile ek belgeleri çıktı almaları gerekmetkeydi.

KOBİ Bilgi Dokümanı Nedir?

KOBİ beyannamesi güncelleme ve doldurma işlemleri günümüzde KOSGEB Kobi Bilgi Sistemi üzerinden rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. Önceki sisteme göre sadece KOSGEB destek programları kapsamında faaliyet yürüten işletmelerin bu sisteme kaydolarak ilgili belgeleri belirli dönemlerde KOSGEB’e ve diğer kurum ve kuruluşlara teslim etmeleri gerekmekteydi. Günümüzde tüm işletmelerin sisteme kayıt olmaları ve KOBİ beyannamesi almaları mümkün hale getirilmiştir. Otomatik olarak bilgi dokümanındaki veriler KOSGEB Veri Tabanı üzerinden onaylanarak temin edilebilmetkedir. Eski sisteme göre destek alan işletmeler;

 • İmza sirküleri ve sicil gazetesi ekleriyle
 • KOSGEB Müdürlüklerinden onaylı
 • Bilgi dokümanlarının çıktısını alarak teslim etmekteydi.

Günümüzde yeni yazılım sayesinde hem kurumlar hem de işletmeler arasında ağır işleyen bürokrasiyi ve kırtasiyecilik azaltılmış oldu. Uzman onaylarına ihtiyaç duyulmadan veri tabanı üzerinden işletmelerin KOBi Bilgi Beyannamesi bilgileri otomatik olarka sisteme kayıt olmaktadır.

KOBİ Bilgi Dokümanı İçinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

KOBİ beyannamesi doldurma ve güncelleme işlemleri sırasında eskiden sadece KOSGEB destek kredilerinden yararlanan işletmelerin bilgilerini girmesi ve onaylatması gerekirken, günümüzde tüm işletmler için kullanıma sunulmuştur. KOBİ bilgi dokümanlarında birçok farklı bilgi yer almaktadır. Genellikle işletmeler hakkında temel bilgiler ve yıllık mali veriler vb. yer almaktadır. KOBİ bilgi beyannamesinde bulunan teml bilgiler arasında;

 • İşltemeye ait çalışanların sayısı
 • Yıllık mali tablolar
 • Faaliyet konusu
 • Adres bilgileri
 • Net satış hasılatı vb.

Bilgiler yer almaktadır. Bu bilgileri KOSGEB veri tabanı üzerinden güncellemek ve doğru beyanlarda bulunmak oldukça önemlidir. Özellikle KOSGEB desteği alan işletmlerin yıllık hasılat ve net satış rakamlarının doğru girilmemesi halinde desteğin kesilmesi hatta işletme sahibi için yasal işlemlerin başlatılması mümkündür.

KOBİ Bilgi Dokümanı Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?

KOBİ bilgi dokümanı veri tabanı üzerinden belge temin etmek ya da bilgileri güncellemek için öncelikle işletmelerin KOSGEB Veri Tabanı üzerinden üye olmaları gerekmektedir. KOSGEB üzerinden herhangi bir işletmenin destek alabilmesi için işletmenin aynı sistem üzerinden bilgilerini eksiksiz olarak girmesi ve kaydetmesi gerekmektedir. KOBİ bilgi dokümanı ve diğer işlemlerin yapılabilmesi için bu adımları izlemek gerekmektedir. KOSGEB Veri Tabanına kayıt işlemleri için;

 • Kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş yapılır
 • KOBİ bilgi beyannamesi yılını seçilir
 • İşletme hakkında güncel bilgiler sırasıyla gelen ekranlardan onaylanır
 • Mevcut yıla ait mali ve SGK bilgileri eksiksiz ve hatasız olarak doldurulur
 • Net satış hasılatı ve mali bilonço toplamı nokta, virgül ve kuruş belirtmeden doldurulur
 • T.C. kimlik numarası ve telefon numarası girilir
 • Faaliyet konusu seçilerek onaylanır
 • KOBİ beyannamesi çıktı sayfası üzerinden raporun çıktısı alınır

Bu yöntemleri kullanarak işletmelerin bilgi dokümanı almaları mümküdür. Tüm bu işlemler gerçekleştirilirken kayıt adımları zaman aşımına uğrayabilmektedir. KOSGEB veri tabanı üzerinden yapılan kayıt işlemleri için 15 dakikalık bir zaman sunulmaktadır. Bu süre içinde tüm bilgilerin girilmesi gerekmektedir.

KOBİ Bilgi Dokümanı Nereye Teslim Edilir?

KOSGEB KOBİ beyannamesi doldurma işlemleri gerçekleştirildikten sonra imzalı ve kaşe onaylı belgelerin KOSGEB’in ilgili birimine ve diğer resmi kurum ve kuruluşlara teslim edilmesi gerekmekteydi. Ancak günümüzde KOSGEB veri tabanı üzerinden bu bilgiler otomatik olarak onaylı ve güncel olarak alınabilmektedir. Bu nedenle işletmeler elektronik ortam üzerinden birçok resmi işlemi gerçekleştirebilmektedir. KOBİ bilgi dokümanı içinde yer alan yıllık net satış miktarı, KOSGEB tarafından belirlenen sınırın üzerinde yer alıyorsa bu işletmlerin destekleri kesilmektedir. Bu nedenle bilgilerin eksiksiz olarak doldurularak vergi dairelerinne ve KOSGEB veri tabanına beyan edilmesi gerekmektedir. Bunun için işletmlerin KOSGEB veri tabanına üye olmaları gerekmektedir.

KOBİ Bilgi Dokümanı Nereden Alınır?

KOBİ beyannamesi e – devlet üzerinden ya da KOSGEB veri tabanı üzerinden rahatlıkla temin edilebilmektedir. E –devlet üzerinden işletmelerin KOSGEB’e dair birçok farklı işlemleri yapması ve belgeleri sorgulaması mümkündür. E –devlet KOSGEB işlemleri arasında;

 • Beyanname sorgulama ve durum işlemleri
 • Destek programları
 • İtiraz işlemleri
 • Uygulamalı girişicilik eğitimi
 • E – belge doğrulama vb.

Yer almaktadır. Elektronik olarak rahatlıkla yapılan bu işlemler sayesinde KOSGEB desteğinden faydalanan işletmelerin uzun süre resmi kurum ve kuruluşlarla ortak işlem yapmasına gerek kalmamıştır. KOSGEB veri tabanına üye olan işletmeler beyanname dahil olmak üzere birçok farklı işlemi E – devlet üzerinden de gerçekleştirebilmektedir.

Kimler KOBİ Bilgi Dokümanı Alabilir?

KOSGEB beyannamesi doldurma ve güncelleme işlemlerini KOSGEB destek programlarından yararlanan işletmlerin düzenli olarak yapmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra günümüzde benzer sistemler üzerinden tüm işletmlerin bu hizmetlerden yararlanmaları mümkün hale getirilmiştir. KOSGEB veri tabanına kayıtlı tüm işletmler internet üzerinden bilgi dokümanlarını temin edebilirler.

KOBİ Bilgi Dokümanı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

KOSGEB KOBİ bilgi dokümanı formu doldurulurken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur bilgilerin güncel ve doğru olmasıdır. Çoğu bilgi zaten KOSGEB veri tabanı üzerinden otomatik olarak doldurulacağı için işletmelerin herhangi bir olumsuz durumla karşılaşma olasılıkları oldukça düşüktür. KOBİ beyannamesi üzerinde yer alan bilgiler arasında mali tabloların ve işletmenin faaliyet alanı ile birlikte çalışan sayısı vb. tüm bilgiler eksiksiz olarak beyan edilmelidir. Bunun dışında E –devlet üzerinden ya da KOSGEB veri tabanı üzerinden tüm işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

KOBİ Bilgi Dokümanına Ek İstenen Belgeler Nelerdir?

KOBİ beyannamesi ek belgeler arasında işletmede imza yetkisine sahip kişi ya da kişilerin imza beyannamesi ve imza sirküleri başta olmak üzere işletme faaliyetlerine dair belgeler talep edilebilmektedir. Eskiden KOSGEB veri tabanı üzerinden ve KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden alınan bilgi dokümanı onaylatılarak ilgili kurumlara söz konusu ek belgeler ile teslim edilmek zorundaydı. Günümüzde bu ek belgelerde online olarak temin edilebilmektedir. Bu beyannameye ek olarak;

 • İmza sirküleri ya da beyannamesi
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • Esnaf Sicil Gazetesi vb.

İstenebilmektedir. Bu belgelerle birlikte işletmenin bağlı bulunduğu KOSGEB birimine KOBİ bilgi dokümanı ve diğer belgeleri teslim etmesi gerekmektedir.

Ek belgeler arasında yer alan İmza sirküleri hakkında detaylı bilgilere diğer yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

Bir önceki yazımız olan İmza Sirküsü Nedir, Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Last modified: 19 Ağustos 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir