Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Korku Endeksi Nedir?

Written by Borsa


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Orijinal ismi Chicago Board Exchange Market Volatility Index’(VIX) olan “korku endeksi” ilk kez 1993 yıllarında Chicago Board of Trade tarafından kullanılmaya başlanmış olup borsa piyasalarının 1 aylık dönemlerde gelişen değişimleri gösteren ve yatırımcılara önemli ip uçları gösterendir. VIX dünya borsalarında çokça takip edilmekte olup en fazla Amerika’nın dikkate aldığı bir endekstir diyebiliriz. Korku endeksinin ölçülüp belirlenmesinde  S&P Hisse Opsiyon fiyatları belirleyici bir faktördür. Bu iki faktör arasındaki ilişki sayesinde piyasadaki fiyat değişiklikleri hakkında tahminlerde bulunulabilir.

Korku Endeksi ve Opsiyonlu İşlemler

Korku endeksinin borsa piyasası ile ilişkisinde opsiyonun önemi büyüktür. Opsiyon; hisse senedi veya bir mal için alım-satım hakkına sahip olmayı bir süre boyunca elde edilmesi demektir. Opsiyon işlemi bir şeyin alınıp satılması demek değildir. Bu alım-satım hakkının belirli bir süre zarfında korunmasını sağlamak amacı gütmektedir. Borsalara baktığımızda ara sıra riskli durumlar söz konusu olmaktadır ve bu süreçte yatırımcılar borsada çok fazla işlem yapmak istemezler. Bu yüzden hisse senetlerinin alımları yavaşlayıp durma noktasına gelmektedir. İşte bu süreçte yatırımcılar hisse senedi almak yerine opsiyon işlemlerine başvurmayı tercih ederler. Opsiyon işlemine başvurmak kaybedilen riski en aza indirmektedir. Bu durum yatırımcı portföyleri için daha garanti bir yöntemdir diyebiliriz. Opsiyonlu işlemlerin fazlalaşması borsa piyasasındaki yatırımcıların gelecekteki yatırımları hakkında belirsizliğin ve kaygının yoğunluğunu göstermektedir. Opsiyonlu işlemler ve korku endeksi arasındaki ilişkiye gelecek olursak; opsiyonlu işlemlerin artması korku endeksinin yükselmesine sebebiyet vermektedir.

Korku Endeksi Ne Anlatır?

Korku endeksi ölçüsü analiz kısmında,korku endeksinin oranı ile değerlendirilmektedir. Borsada yapılan işlemlerin belirli bir sürecinde VIX oranı dikkate alınır. Korku endeksinin oranı %30’u aşması borsada panik ve tedirginliğin başlamasına sebep olmaktadır. Bu yüzden yatırımcılar borsadaki dalgalanmaya güvenmediklerinden alım-satım yerine alım-satım hakkına sahip olma durumuna başvururlar. VIX oranının %20’nin altına düşmesi demek borsanın gelecek vaat ettiği ve olumlu yönde ilerlediğine işarettir. S&P 500 için düzenlenmiş korku endeksi grafik tablolarının dikkatli bir şekilde takibi yapılmalıdır. Sonuç olarak Korku Endeksi(VIX) yatırımcıya borsanın gidişatı hakkında tahminler vererek nasıl bir yol izlemeleri hakkında ipucu vermektedir.

Korku Endeksine bir örnek ile açıklık getirecek olursak; bir yatırımcının kendine konut almak istediğini düşünelim. Alınacak olan gayrimenkul fiyatı, yatırımcıya uygun düşüp satın alınan kişiyle anlaşmaya gidildi. Ancak bu gayrimenkulü almadan önce eşinize göstermek istediniz. Bunun için ekstra süre gerekeceği için satıcıya malını 5 gün içerisinde bir başka alıcıya satmaması için 300 TL gibi bir ücret ödediniz. Buradaki durum alım-satım olayı değildir. Buradaki durum, bir gayrimenkul sahibi olmadan evi alma hakkını satın almış olmanızdır. Bu duruma “Opsiyon” denmektedir. Bu örnekte satıcıya sizden başkasına satmaması adına kapora ile korunma elde etmiş oldunuz. Bu örnekten de anlaşılacağı gibi borsada da yatırımcılar geleceği tam olarak kestiremedikleri için riskli zamanlarda opsiyona başvurarak portföylerindeki hisseleri koruma altına alırlar. Opsiyon işlemleri arttıkça piyasadaki opsiyon fiyatları da bu durumdan etki görecektir. Bu durum da korku endeksinin azalıp çoğalmasına sebebiyet verecektir.

Bir önceki yazımız olan Finansal Yapı Oranları başlıklı makalemizde borsa yapı oranları, borsa yapısal oranlar ve Finansal Yapı Oranları hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 10 Kasım 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir