Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

KOSGEB Destek Alınabilecek Faaliyet Alanları

Written by Genel


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

KOSGEB’in destek verdiği faaliyet alanlarından bir tanesi imalattır. KOSGEB farklı pek çok sektördeki imalatlar için destek sunmaktadır. KOSGEB her işletmeye destek vermiyor. KOSGEB desteklerinden yararlanabilmek için en önemli şartlardan bir tanesi işletmenin KOSGEB tarafından desteklenen alanlarda faaliyet göstermesidir. KOSGEB desteklerinden yararlanabilecek faaliyet alanlarından bazıları ise şunlardır:

 • İnşaat,
 • Toptan ve perakende ticaret,
 • Ulaştırma ve depolama,
 • Konaklama ve yiyecek hizmetleri faaliyetleri.

Bu faaliyet alanlarının hepsini öğrenmek isteyen kişilerin KOSGEB’in internet sitesi üzerinden Kayıt İşlemleri menüsünden Desteklenen Sektörler Nelerdir? linkini tıklaması gereklidir.

2019’daki KOSGEB Destekleri Nelerdir?

KOSGEB’in 2019’da verdiği destekler arasında girişimcilik destekleri vardır. KOSGEB küçük ve orta ölçekli işletmelerin faaliyetlerini desteklemek amacıyla bazı programlar açıyor. Bu programlar sayesinde de işletmelere hem hibe hem de faizsiz kredi destekleri veriliyor. KOSGEB’in destek programları arasında da şunlar yer alıyor:

 • İşletme geliştirme, büyüme ve uluslararasılaşma destekleri,
 • Laboratuvar hizmetleri,
 • Kobi finansman destekleri,
 • Ar-Ge, teknolojik üretim ve yerlileşme destekleri.

KOSGEB Hangi Giderleri Destekler?

KOSGEB’in desteklediği proje giderleri için destek alınabilmesi mümkündür. Bu giderlerden bir tanesi de personel ücretleridir. Fakat desteklenecek olan personelin işe yeni başlamış olması şarttır. Daha önce işletme tarafından istihdam edilen bir personele ait giderler KOSGEB tarafından karşılanmaz. Bunun dışında yeni makine-teçhizat, hammadde ve malzemeye ilişkin giderler de yine KOSGEB’in desteklediği proje giderleri arasındadır. Proje kapsamında danışmanlık hizmeti alınacaksa da bunun için de KOSGEB destek vermektedir.

Hangi Proje Giderleri KOSGEB Desteği Dışındadır?

KOSGEB’in desteklemediği giderler arasında arsa, bina, inşaat, tadilat gibi giderler mevcuttur. KOSGEB projeye ilişkin her gideri karşılamıyor. KOSGEB’in desteği dışında kalan proje giderlerinden bazıları şu şekildedir:

 • İşletmeye ait taşıt,
 • Vergi, resim ve harçlar,
 • Sosyal güvenlik primleri,
 • Haberleşme giderleri,
 • Enerji, su ve kira giderleri,
 • Proje ile ilişkilendirilmemiş diğer giderler.

NACE Kodu Ne Anlama Geliyor?

NACE kodu nedir sorusunun cevabı, Avrupa’da ekonomiye ilişkin faaliyetlerin istatistiksel olarak sınıflandırmasının yapılmasıdır. Bu kod ile beraber Türkiye’deki faaliyetlerin de Avrupa standartlarına getirilebilmesi sağlanıyor. NACE kodu ile kolay bir şekilde Avrupa ve Türkiye karşılaştırması yapılabiliyor. Türkiye’de de her bir işletmeye 6 haneli NACE kodu veriliyor. Bu kodun sınıflandırması da yapılıyor. Böylece KOSGEB hangi faaliyetlere destek vereceğini belirliyor.

İşletmenin Tehlike Sınıfları Nasıl Belirleniyor?

Bir işletmenin tehlike sınıflaması NACE koduna göre yapılıyor. Verilen NACE kodları doğrultusunda üç farklı sınıf oluşturuluyor. Bu sınıflar verilirken de o sektörde ne kadar çok işletmenin faaliyet gösterdiği gibi konular göz önüne alınıyor. Örneğin inşaat sektörü çok tehlikeli sınıfta yer alıyor. İmalat gibi faaliyetler tehlikeli, alışveriş faaliyetleri ise az tehlikeli sınıflandırmasında bulunuyor. Çok tehlikeli sınıfta bulunan işletmelere KOSGEB desteği çıkma ihtimali de düşüyor.

KOSGEB Desteğini Alma Şartlar Nelerdir?

KOSGEB desteklerinden yararlanma koşullarından bir tanesi aynı proje kapsamında daha önce herhangi bir KOSGEB desteğinden yararlanmamış olmak vardır. Bunun yanı sıra KOSGEB tarafından belirlenmiş olan faaliyetlerde hizmet veriyor olmak da şarttır. KOSGEB desteklerine başvurabilmek için gerekli olan diğer şartlar ise şunlardır:

 • Başvuru sırasında işletmenin faaliyet gösteriyor olması,
 • KOSGEB veri tabanına kayıtlı olunması,
 • KOSGEB desteğini alabilmek için herhangi bir yasağın olmaması.

KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Nasıl Yapılır?

KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmak için KOSGEB’in internet sitesine girilmesi gereklidir. KOSGEB desteklerinden yararlanabilmek için veri tabanına kayıt şarttır. Bu kaydı yaptırabilmek için de KOSGEB’in internet sitesinde yer alan KOBİ/Girişimci Giriş linkinin tıklanması gereklidir. Açılan sayfada Kayıtlı Değilseniz Tıklayın yazısı mevcuttur. Bu linkin tıklanmasının ardından açılan ekranda yer alan bilgilerin doldurulması ile beraber kayıt işlemi gerçekleştirilebilir. Bu bilgiler doldurulurken de eksiksiz ve doğru bir şekilde giriş yapılmasına dikkat edilmelidir.

KOBİ Beyannamesi Doldurma

KOSGEB desteği için KOBİ beyannamesi şartı da aranmaktadır. KOSGEB desteklerinden yalnızca KOBİ statüsünde bulunan işletmeler faydalanabilir. Bir işletmenin de KOBİ sayılabilmesi için 250 kişiden az çalışanın olması gereklidir. Ayrıca yıllık bilançonun da 125.000.000 TL’yi de geçmemesi şarttır. KOBİ beyannamesi doldurma işlemi ise e devlet üzerinden yapılabilir.

KOSGEB Girişimcilik Yapacak Olanlara Ne Kadar Destek Veriyor?

KOGEB girişimcilik desteği miktarı hangi destek programına başvurulduğuna göre değişiyor. KOSGEB girişimcilik yaparak kendi işini kurmak isteyen kişilere hem hibe hem de kredi desteği veriyor. Bu destek kapsamında 50 bin TL geri ödemesiz hibe girişimcilere sağlanıyor. Ayrıca 100 bin TL de faizsiz kredi KOSGEB tarafından veriliyor. Böylece kendi işinin patronu olma hayali kuran kişilere 150 bin TL destek sağlanmış olunuyor.

KOSGEB Girişimcilik Desteği Alma Koşulları Nelerdir?

KOSGEB girişimcilik desteklerinden yararlanma şartlarından bir tanesi uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmaktır. KOSGEB hayalindeki işi kurmak isteyen kişilere destek vermek için bu eğitimi şart koşmaktadır. Eğitim sonunda verilen sertifikanın başvuru sırasında teslim edilmesi gereklidir. Bunun dışında diğer tüm hibe ve kredi desteklerinde olduğu gibi girişimcilik destekleri için de KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırılması gereklidir.

Girişimci İçin 4 Farklı Destek Programı

KOSGEB’in girişimcilik destek programı 4 alt programdan oluşmaktadır. KOSGEB yeni bir girişimcilik örneği gösterecek olan kişilere oldukça değer veriyor. Bundan dolayı da bu alanda farklı programlar oluşturuyor. KOSGEB girişimcilik destek programları şu şekildedir:

 • Uygulamalı girişimcilik eğitim programı,
 • Yeni girişimci desteği,
 • İş geliştirme merkezi (İŞGEM) desteği,
 • İş planı ödülü.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine Nasıl Başvurulur?

Uygulamalı girişimcilik eğitimine başvurular e devlet üzerinden yapılıyor. KOSGEB bazı desteklerinden yararlanabilmek için uygulamalı girişimcilik eğitimi şartı arıyor. 32 saatlik olan bu eğitim sürecinde bir işletmede olması gereken şeyler, işletmecilerin faaliyet gösterirken nelere dikkat etmesi gerektiği gibi bilgiler aktarılır. Tamamen ücretsiz olan bu eğitim anlaşmalı olunan kurumlar tarafından sağlanır.

KOSGEB’ten Kadınlara Ayrıcalık

KOSGEB’in kadınlara özel desteği 50 bin TL hibedir. KOSGEB kadınların üretim faaliyetleri içerisinde yer alabilmesini desteklemek için program oluşturdu. Bu program kapsamında da girişimci kadınlara 50 bin TL hibe desteği veriliyor. Kadınların bu desteği alabilmesi için de yine ilk olarak uygulamalı girişimcilik eğitimine gitmesi gereklidir. Bu eğitimin sonunda alınan sertifikalar ile beraber kadınlar başvurularını gerçekleştirebilir ve KOSGEB’in hibe desteğinden yararlanabilir.

KOSGEB Desteği İçin İş Planı

İş planının hazırlanması KOSGEB’ten destek alabilmek için en önemli olan konulardan bir tanesidir. KOSGEB bir işyerine destek verirken o işletmenin destek verilmeye değer olup olmadığına bakar. Bunun için de iş planının oluşturulması gereklidir. İş planı hem yeni kurulacak hem de var olan bir işletme için hazırlanabilir.

İyi Bir İş Planı Nasıl Olmalıdır?

İş planında olması gerekenlerden ilki işletmenin hangi alanda faaliyet göstereceğidir. İşletmenin hangi hizmeti vereceği ve işyerinin nerede olacağına dair bilgiler iş planında olmalıdır. Bunların yanı sıra KOSGEB desteğinden yararlanabilmek için hazırlanması gereken iş planında kesin bulunması gereken şeyler arasında şunlar vardır:

 • İşletme ve faaliyetlerine ilişkin geçmiş,
 • Pazarlaması yapılacak ürünler hakkında bilgiler,
 • Pazarlama stratejisi,
 • Hizmet süreci,
 • Finansal bilgiler,
 • Öngörülen riskler ve getiriler.

Eğer şirket kurma ve muhasebe işlemlerinde yardımımıza ihtiyaç duyarsanız lütfen aramaktan çekinmeyin. Bize buradan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 2019 BAĞKUR Emekli Maaşı Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Last modified: 4 Temmuz 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir