KOSGEB Hayvancılık Desteği Nedir?

Written by Genel

KOSGEB Hayvancılık Desteği Nedir? (Başvurusu)

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

KOSGEB hayvancılık desteği almak için girişimcilerin KOSGEB eğitim kurslarından başarılı olmaları ve proje kapsamında belirlenen tüm şartları sağlamaları gerekmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere birçok farklı kamu kurum ve kuruluşu tarafından çeşitli tarım ve hayvancılık destekleri verilmektedir. Bunun yanı sıra, KOSGEB tarafından bazı iş planı ve projeler için desteklenen sektörler arasında hayvancılık hibe destekleri yer almaktadır.

Hayvancılık sektöründe faaliyet yürütmek veya faaliyetlerini geliştirmek isteyen kişiler için 50 bin TL’ye kadar geri ödemesiz, 50 bin TL’den fazlası için uygun ödemeli kredi destekleri sunulmaktadır. KOSGEB hayvancılık desteği alarak girişimcilik faaliyetlerinizin geliştirilmesi ve yeni faaliyetlerin başlatılması mümkündür. KOSGEB tarafından verilen desteklerin miktarı ve başvuru şartları projeden projeye değişiklik göstermektedir.  

KOSGEB Hayvancılık Destekleri Hibesi Ne Kadar?

KOSGEB küçükbaş hayvancılık dâhil olmak üzere birçok farklı faaliyet alanına hibe ve kredi desteği sunmaktadır. KOSGEB veya diğer kurumlar tarafından verilen destekler proje kapsamına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle sabit bir orandan bahsetmek mümkün değildir. Hayvancılık hibe destekleri;

 • Damızlık; düve, manda, teke vb. alımları için – %50 hibe desteği
 • Damzlık; hindi, kaz, ördek vb. alımları için – %75 hibe desteği
 • Arı yetiştiriciliği için – %60 hibe desteği
 • İpek böceği yetiştiriciliği için tam destek

Sağlanmaktadır. Söz konusu faaliyet alanlarında kişilerin destek alabilmeleri için gerekli şartları sağlamaları gerekmektedir. Bu şartlar arasında en önemlisi, destek verilecek hayvanların sayısı ve durumudur. Bunun yanı sıra, proje kapsamında tesis özellikleri ve diğer farklı unsurlarda desteklerin kapsamını genişletebilmektedir.

KOSGEB hayvancılık hibe destekleri çeşitli bakanlık, kamu kurumu veya kamu bankaları tarafından verilebilmektedir. Hibe desteklerinin yanı sıra, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halbank tarafından verilen uygun hayvancılık kredilerinden yararlanmanız da mümkündür.  

KOSGEB Desteği Verilen Hayvancılık Alanları Nelerdir?

KOSGEB hayvancılık proje örnekleri ve KOSGEB hibe destek kılavuzları incelendiğinde birçok farklı destek unsurunun olduğu görülmektedir. KOSGEB’in yanı sıra diğer birçok farklı kurumda benzer sektörlerde hayvancılık desteği vermektedir. Buna göre KOSGEB tarafından verilen hayvancılık hibe destekleri ve faaliyet alanları;

 • Arıcılık
 • İpek böceği yetiştiriciliği
 • Koyun, keçi vb. küçükbaş hayvan yetiştiriciliği
 • Büyük baş hayvan hibe desteği
 • Salma tavukçuluk destekleri
 • Yem bitkisi üretimi ve hayvan alımı desteği
 • Tesis kurulumu destekleri
 • Hayvancılık makine ve teçhizat destekleri vb.

Olarak belirlenmiştir. Bu faaliyet alanlarının dışında tarım ve hayvancılık alanında daha birçok farklı konuda destek alınabilmektedir.

KOSGEB desteklerinden yararlanabilmek için öncelikle adayların KOSGEB girişimcilik sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir. KOSGEB veritabanına üye olunduktan ve yaklaşık 32 saatlik kursu başarıyla tamamladıktan sonra KOSGEB desteklerinden yararlanmak için başvuru yapılabilmektedir.

KOSGEB Hayvancılık Destekleri Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB hayvancılık hibe destek şartları projeden projeye farklılık gösterse de genellikle benzer genel şartlara sahiptir. Tarım ve hayvancılık alanında devlet desteği almak isteyen kişilerde aranan en önemli şartlar biri, bu kişilerin hali hazırda tarım ve hayvancılık deneyiminin bulunmasıdır. KOSGEB tarafından verilen hayvancılık destekleri için farklı bir takım şartlar aranırken, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından veya farklı bir kamu kurumu tarafından verilecek olan destekler farklı şartlara göre verilecektir.

KOSGEB tarım ve hayvancılık desteklerinden yararlanmak için aranan başvuru şartları genellikle;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Vergi mükellefi olmamak
 • Okuma yazma biliyor olmak
 • Herhangi bir yerde çalışmıyor olmak (sigortasız olmak)
 • 18 yaşından büyük olmak
 • KOSGEB sertifikalarına sahip olmak
 • Proje kapsamında belirtilen özel şartları taşımak vb.

Şeklinde belirlenmiştir. Hayvancılık desteklerinden yararlanmak için vatandaşların sahip olması gereken başlıca şartlar bunlardır. Bu şartların dışında proje içeriğinde özel şartlar belirlenebilir. Bu nedenle iş planının bu unsurlara göre belirlenmesi gerekmektedir.

Genç Çiftçi Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genç çiftçi hibe desteği Tarım ve Orman Bakanlığı ile anlaşmalı birçok farklı kamu kurum ve kuruluşu tarafından verilmektedir. TİGEM, TAB ve Koza Birlik gibi kurumlar aracılığıyla çeşitli destekler sağlanabilmektedir. Genç çiftçi desteklerinden yararlanmak için ilk unsur: Genç çiftçi giriş ekranından sisteme kayıt olmaktır. Desteklenen proje alanlarında gerekli şartları taşımanız halinde hibe desteği almanız mümkündür.

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde ve diğer kurumlar tarafından verilen destekleler tıpkı KOSGEB hayvancılık desteği gibi avantaj sağlamaktır. Sistemde kaydı bulunan kişiler başvurularını sistem üzerinden rahatlıkla yapabilmektedir. Ön kayıt işlemlerini sistem üzerinden gerçekleştiren kişiler asıl destekler için ilgili birimlere başvuruda bulunması gerekmektedir.

KOSGEB Hayvancılık Destekleri Başvurusu İçin Gerekli Belgeler?

Hayvancılık hibesi başvurusu için gerekli belgeler arasında en önemlisi; KOSGEB iş planıdır. Proje ve iş planın iyi bir şekilde hazırlanması hibelerden yararlanma şansınızı arttıracaktır. Bunun yanı sıra, tarım ve hayvancılık kredilerinden veya hibelerinden yararlanırken bazı belgeleri kurumlara teslim etmeniz gerekmektedir. Genç çiftçi hibe desteği için gerekli belgeler;

 • Nüfus cüzdanı
 • SGK çalışma durumunu gösterir belge
 • Proje başvuru formu ve dilekçe
 • Adres bilgileri
 • İşletmeye ait belge ve bilgiler
 • Diğer evrak

Yer almaktadır. Her bir proje için kurumlar tarafından farklı belge ve bilgiler talep edilebilmektedir. Bu nedenle başvuru öncesinde kurumlarla iletişime geçmeniz ve proje detaylarını öğrenmeniz gerekmektedir.

Başvuru dilekçesi ve proje bilgilerinin yer aldığı belgeler oldukça önemlidir. KOSGEB danışmanlık hizmetlerinden yararlanarak veya diğer proje danışmanlarıyla görüşerek tüm belgeleri kusursuz bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Genç Çiftçi Hibesi Başvuru Aşamaları Nelerdir?

Genç çiftçi hibe başvurusu için ilk olarak Genç çiftçi sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. T.C. kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yaptıktan sonra, şayet güncel proje dönemindeyseniz başvuru işlemini başlatabilirsiniz. Genç çiftçi desteklerine ilişkin duyuruları inceleyerek uygun projeye başvuru yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra;

 • Sigortaya ilişkin bilgiler
 • Eğitim durumu
 • Alınan kurslar ve destekler
 • Sertifika numaraları
 • Adres ve kimlik bilgileri
 • Faaliyet açıklaması vb.

Birçok farklı bilgiyi sisteme girmeniz gerekmektedir. Söz konusu bilgilerin yanlış veya hatalı girilmesi halinde yaptığınız başvurular geçersiz sayılacaktır. KOSGEB hayvancılık desteği başta olmak üzere diğer tüm kurumlardan alınacak hayvancılık destekleri için benzer yöntemler kullanılabilmektedir.  

KOSGEB Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar Nelerdir?

KOSGEB kredisi veren bankalar aynı zamanda kendi bünyesinde farklı kredi seçenekleri de sunmaktadır. Türkiye’de devlet desteklerinin büyük bir çoğunluğu Ziraat Banaksı tarafından verilmektedir. Hibe desteklerinin yanı sıra, KOSGEB kredilerinden yararlanacak kişiler için Ziraat Bankası tarafından aynı zamanda standart kredi uygulaması yapılabilmektedir. Genç çiftçi desteği almak isteyen kişiler için 30 bin TL’ye kadar hibe desteği sunulmaktadır.

Söz konusu bankadan tarım ve hayvancılık desteği almak için hem proje şartlarını hem de bankanın belirlediği birtakım şartları taşımanız gerekmektedir. Ziraat Bankasının yanı sıra;

 • Halkbank ve
 • Vakıfbank

Gibi diğer kamu kurumlarından da çeşitli destekler sunulmaktadır.

Genç Çiftçi Başvuru Süreleri ve Tarihleri Nelerdir?

Haynvacılık hibe desteği başvurusu yapmak isteyen kişiler kurumların proje çağrı dönemlerini takip etmeleri gerekmektedir. Genellikle bahar aylarında verilen bu destekler, projenin açılmasının ardından 20 gün devam etmektedir. KOSGEB hayvancılık desteği gibi genç girişimci desteği içinde benzer kurallar ve süreler uygulanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Hibe Verilen Sektörler Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Last modified: 2 Eylül 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir