KOSGEB Hibe Verilen Sektörler Nelerdir?

Written by Genel

KOSGEB Hibe Verilen Sektörler Nelerdir?

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

KOSGEB hibe verilen sektörler 2019 yılı itibariyle imalat ve üretim olarak belirlenmiştir. Hemen hemen tüm sektörler için geri ödemesiz kredi ve düşük faizli kredi destekleri sunan KOSGEB, uygun iş planlarına önemli miktarda destek sunmaktadır. KOSGEB kredilerinden yararlanmak için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. KOSGEB hibe verilen sektörler ve faaliyet alanlarında yeni iş fikirleri olan kişiler desteklenmektedir.

İş kurmak isteyen ve yeterli sermaye desteği bulamayan kişiler için, istihdamın arttırılması, üretimin güçlendirilmesi ve ekonomiye katkı sağlanması için KOSGEB tarafından birçok farklı sektör için destek sunulmaktadır. KOSGEB hibelerine başvuru şartlarını taşıyan kişiler, ilgili birimlerden başvurularını yaparak desteklerden yararlanabilirler. KOSGEB tarafından desteklenen sektörler NACE kodu olarak ifade edilmektedir. Söz konusu bu koda sahip tüm sektörler desteklerden yararlanabilmektedir.

KOSGEB Hibe Verilen Sektörlerin Listesi

KOSGEB hibe desteği verilen sektörler arasında ön planda olan sektör imalattır. Üretim faaliyetlerinin desteklenmesine önem veren KOSGEB, yeni iş desteği arayan kişilerin üretime ilişkin faaliyetlerini desteklemektedir. KOSGEB tarafından hibe desteği verilen sektörler;

 • İmalat ve üretim
 • Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi
 • Kanalizasyon, atık yönetimi vb. faaliyetler
 • İnşaat
 • Bilgi ve iletişim sektörü
 • Meslek, bilim ve teknik faaliyetler
 • Toptan ve perakende ticaret sektörü
 • Depolama ve ulaştırma sektörü
 • Konaklama, yiyecek faaliyetleri vb.

Olarak belirlenmiştir. Her bir faaliyet alanı için farklı NACE kodu ve destek programı bulunmaktadır. KOSGEB desteklerinden yararlanmak için söz konusu faaliyet alanlarına göre desteklere başvuru yapmanız gerekmektedir.

KOSGEB Desteklerinden Kimler Yararlanabilir?

KOSGEB kredisi almak için adaylarda bazı şartlar aranmaktadır. Özellikle üretime dayalı faaliyet yürütmek isteyen kişilerin hibe desteği alması diğerlerine göre daha kolay olacaktır. Ancak hiçbir şekilde KOSGEB kredisi almanın kesin bir yolu yoktur.

KOSGEB tarafından 50 bin TL’ye kadar geri ödemesiz, 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi destekleri verilmektedir. Bunun yanı sıra bazı projeler sayesinde işletmelerin yüklü miktarda hibe desteği alması mümkündür. KOSGEB desteklerinden yararlanmak için aranan en temel şart adayların KOSGEB girişimcilik eğitim programlarına katılmış olmaları ve sertifika sahibi olmalarıdır. Bunun yanı sıra, destek programlarında belirtilen şartları taşıyan herkes hibe programlarına başvuru yapabilmektedir. Ancak, sadece iş planı uygun görülen ve kurul tarafından onaylanan kişiler desteklerden yararlanabilmektedir.  

KOSGEB Kredisi Almak İçin Şartlar Nelerdir?

KOSGEB kredi alma şartları destek programlarına göre değişiklik göstermektedir. Hemen hemen tüm sektörler için destek sunan KOSGEB, başvuru yapacak kişilerin ilgili mevzuatta belirtilen şartları taşımalarını istemektedir. Buna göre kredi desteklerinden yararlanmak isteyen kişilerde aranan şartlar;

 • 18 yaşından büyük olmak
 • KOSGEB eğitim kursunu başarıyla tamamlamak
 • KOSGEB veritabanına kayıtlı olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 1 seneden fazla olmayan bir işletme kurmuş olmak
 • Girişimci programlarından birine başvurmuş olmak
 • İş planı ve sertifika sahibi olmak

KOSGEB desteklerinden yararlanmak isteyen kişilerde aranacak başlıca şartlar arasında yer almaktadır. Bu şartlara sahip olan kişiler ilgili KOSGEB birimlerinden kredi desteği veya hibe için başvurularını yapabilirler.

KOSGEB Hibe Verilen Sektörler ve Destek Projeleri Nelerdir?

KOSGEB hibe destek projeleri kapsamında işletmelerin güçlendirilmesi veya yeni işletmelerin kurulması ve faaliyetlerine devam etmeleri için farklı destek projeleri sunulmaktadır. KOSGEB tarafından girişimciliği desteklemek adına verilen hibe projeleri;

 • Girişimciliği destekleme programı
 • Yeni girişimci destek programı
 • Geleneksel girişimci desteği
 • İleri girişimci desteği
 • İleri girişimci yazılım ve makine teçhizat desteği
 • Mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğu desteği

Olarak farklı kategorilerde ve alanlarda sunulmaktadır. Söz konusu destek programlarının sayısını arttırmak mümkündür. KOSGEB tarafından belirli dönemlerde düzenli olarak hibe ve kredi desteği verilmektedir. KOSGEB hibe verilen sektörler belirlenerek, girişimcilik desteklerinden yararlanılabilmektedir.

KOSGEB Hibe Desteklerinin Hedefleri Neleridir?

KOSGEB hibe programları temelde ülke geneli girişimciliği desteklemek ve üretim faaliyetlerinin arttırılması amacıyla devlet tarafından girişimcilere verilen maddi desteklerdir. Yeni iş fikirlerine sahip ve ilgili sektörlerde faaliyet yürütecek olan kişilerin bu desteklerden yararlanmaları mümkündür. KOSGEB desteklerinin temel hedefi;

 • Cari açığın azaltılmasına destek olmak
 • Üretim faaliyetlerinin desteklenmesi
 • İstihdamın arttırılması
 • Girişimciliğin desteklenmesi vb.

Olarak tanımlanmaktadır. KOSGEB desteklerinden yararlanmak için en önemli unsurlardan biri uygun bir iş planının hazırlanmasıdır. Girişimcilik eğitim programlarında iş planı ve proje sunumlarına ilişkin tüm detaylar öğretilmektedir. Bu nedenle KOSGEB tarafından hibelerden yararlanmak isteyen kişilerin bu kurslara katılım sağlamaları zorunlu hale getirilmiştir.

KOSGEB Hibe ve Kredileri Limitleri Ne Kadardır?

KOSGEB hibe ve kredi limitleri desteğin verildiği döneme ve proje kapsamına göre değişiklik göstermektedir. KOSGEB teşviklerinden yararlanmak ve yüksek destek alabilmek için söz konusu projelere başvuru yapmanız ve desteklenen sektörlerde faaliyet gösteriyor olmanız gerekmektedir.

KOSGEB tarafından verilen destekler 50 bin TL ve 1 Milyon TL arasında değişiklik gösterebilmektedir. KOSGEB kredilerinde sektörlere göre limitler;

 • Girişimcilik Destek Programı: 50 bin TL – 100 bin TL
 • Güç Birliği Destek Programı: 1 milyon 500 bin TL
 • KOBİ Gelişim Destek Programı: 300 bin TL – 1 milyon TL
 • Ar Ge, İnavasyon ve Endüstri Desteği: 20 bin TL – 1 milyon 500 bin TL

Olarak belirlenmiştir. Bu oranların bir kısmı hibe bir kısmı ise faizsiz kredi olarak sunulmaktadır. Bu nedenle söz konusu programlara başvuru yapmadan önce hibe ve kredi detaylarını incelemeniz tavsiye edilmektedir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nasıl Alınır?

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi KOSGEB desteklerinden yararlanmak isteyen kişilerin sahip olması gereken en önemli belgedir. 32 saatlik eğitim süresi boyunca kursu başarılı bir şekilde bitiren adaylar, sertifika sahibi olmaktadır. Ömür boyu geçerliliği olan sertifika ile adayların KOSGEB tarafından desteklenen sektörler için hibe ve kredi programlarına başvuru yapmaları mümkündür.

Eğitim programı kapsamında birçok farklı bilgi kursiyerlere öğretilmektedir. Özellikle iş planının hazırlanmasına yönelik verilen eğitimler sayesinde adayların KOSGEB kredilerinden yararlanmaları kolaylaştırılmaktadır.

KOSGEB Hibe Desteği Almak İçin Nasıl Kayıt Yapılır?

KOSGEB veritabınana kayıt olmadan kredi ve hibe desteklerinden yararlanmak mümkün değildir. Bu nedenle ilk olarak adayların KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmaları gerekir. KOSGEB veritabanına kayıt olmak için adaylar KOSGEB resmi internet sitesi üzerinden sisteme bilgilerini girmeleri gerekmektedir.

KOSGEB eğitim programlarına kayıt olan kişilerin de bu sisteme kayıtlı olmaları gerekmektedir. KOSGEB’e ilişkin birçok faaliyet, bu veritabanı üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle mutlaka sisteme kayıt olmak gerekmektedir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine Nasıl Başvuru Yapılır?

Uygulamalı girişimcilik sertifikası KOSGEB desteklerinden yararlanmak için gereken en önemli belgeler arasında yer almaktadır. Bu eğitime katılmayan kişilerin KOSGEB desteklerinden yararlanması mümkün değildir. KOSGEB eğitim kursu kapsamında adaylara 32 saatlik eğitim programı uygulanmaktadır.

Adayların KOSGEB girişimcilik eğitimine başvuru yapabilmeleri için KOSGEB resmi internet sitesi üzerinden başvuru ekranına giriş yapmaları gerekmektedir. Kimlik bilgileriniz ve istenen diğer ek bilgileri sisteme kaydederek başvuru işlemlerinizi tamamlamanız mümkündür. KOSGEB hibe verilen sektörler ve kredi destekleri hakkında tüm detaylar KOSGEB veritabanı üzerinden görüntülenebilmektedir. Destek almak isteyen adayların sisteme kayıt olmaları gerekmektedir.    

Bir önceki yazımız olan Girişimciliği Geliştirme Destek Programı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Last modified: 28 Ağustos 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir