KOSGEB İş Planı Örneği 2019

Written by Genel

KOSGEB İş Planı Örneği 2019

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

KOSGEB iş planı örneği hazırlama KOSGEB desteklerinden yararlanmak için en önemli adımlardan biridir. KOSGEB desteklerinden yararlanmak isteyen kişilerce hazırlanan iş planlarında kişinin KOSGEB desteklerinden neden yararlanacağı ve destek kapsamında olup olmadığı incelenmektedir. Yeni iş fikirlerine sahip kişilerin faaliyetlerine ilişkin açıklamalar yaptığı ve KOSGEB desteği ile fikrin gerçeğe nasıl dönüştürüleceğine dair tüm bilgiler iş planı içinde yer almaktadır.

İş planı KOSGEB desteği almak için en kritik noktalardan biridir. İş planı içinde detaylandırılan iş fikrinin gerçeğe uygunluğu ve sağladığı avantaj iş planın kabul edilmesini ve desteğin verilmesine neden olacaktır. KOSGEB iş planı örneği girişimcilik kurslarında size öğretilecektir. KOSGEB kurslarından edindiğiniz bu bilgilere göre iş planı hazırlayarak ilgili KOSGEB heyetine projenizi sunmanız gerekmektedir.

KOSGEB İş Planı Belgesi Nedir?

KOSGEB iş planı, KOSGEB tarafından sunulan iş desteğinin neden sizin iş fikrinize verilmesi gerektiğinin belgesi olarak nitelendirilebilir. Yapmak istediğiniz işe dair gerçekleştirmek istediğiniz hedefleriniz, planlanan iş için gerekli sermaye, vizyon vb. tüm konular iş planında ayrıntılı olarak işlenmesi gerekmektedir. KOSGEB iş planında yer alan bilgilerin gerçekçiliği oldukça önemlidir. Şayet hiçbir yatırımcı hayali ve fayda sağlamayacak bir iş için yatırım yapmaz. İş planını KOSGEB girişimcilik kurslarında öğrendiğiniz şekilde yapabileceğiniz gibi danışmanlık hizmeti veren kurumlardan da yardım alarak iş planını hazırlayabilirsiniz.

KOSGEB iş planı içinde iş fikrinin farklı tüm noktalarının ve detaylarının kâğıda dökülmesi gerekmektedir. KOSGEB destekleri ilgili birimler tarafından incelenen iş planlarına göre verildiği için iş planın iyi olması destek almanız için gerekli ilk şart olarak sunulmaktadır.

KOSGEB İş Planı Nasıl Hazırlanır?

KOSGEB iş planı dosyası içinde iş fikrine ilişkin birçok önemli noktanın açıklanması gerekmektedir. KOSGEB veritabanı üzerinden doldurulabilen ve güncellenen iş planları sizin KOSGEB desteklerinden yararlanmanız için gerekli en önemli belgeler arasında yer almaktadır. KOSGEB iş planı hazırlamak toplamda 7 farklı bölümden oluşan alanın muntazam ve kusursuz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. KOSGEB iş planı hazırlarken;

 • Girişimci bilgileri
 • İş fikri
 • Misyon, vizyon, hedefler vb.
 • İş sahasının özellikleri
 • Hizmet sunumu
 • Organizasyon şeması vb.

Tüm unsurların eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. İş planı doldururken istenen bilgilerin eksiksiz ve gerçeğe uygun olarak doldurulması dikkat edilmesi gereken en önemli adımlardan biridir. Bu nedenle mutlaka iş planının doğru ve gerçeğe uygun doldurulması gerekmektedir.

KOSGEB İş Planı Neden Önemlidir?

KOSGEB iş planı formu KOSGEB desteklerinden yararlanmak için hem yeni girişimciler hem de KOBİ’ler için doldurulması gereken en önemli belgeler arasında ilk sırada yer almaktadır. İş planı hazırlamak KOSGEB desteği almanın son adımı olarak tanımlanabilir. Hayata geçirmek istediğiniz iş fikrinin tüm detayları iş planında yer aldığı için bu formun önemi oldukça önemlidir. İş planının hazırlanmasından sunumuna kadar olan süreçte tüm detayların belirlenmesi ve iş planında açıkça belirtilmesi gerekmektedir.

KOSGEB İş Planı Kapsamında Hangi Bilgiler Yer Alır?

KOSGEB iş planı iş akış şeması, rakip analizi, Pazar bilgileri ve daha birçok farklı bilginin ayrıntılı olarak yer aldığı belgedir. KOSGEB desteklerinden yararlanmak isteyen kişilerin bu iş planında yer alan tüm alanları doldurması ve ayrıntılı olarak iş planında iş fikrine dair tüm bilgileri açıklaması gerekmektedir. KOSGEB iş planı her sektör ve destek için farklı şekilde doldurulması gerekmektedir. Ancak, genel olarak iş planında yer alan bilgiler;

 • Genel Bilgiler: girişimci bilgileri, iş fikri.
 • Girişimciye ve İşletmeye Ait Bilgiler: İş fikri seçme nedeni, işleme misyon ve vizyonu, kısa, orta, uzun vadeli hedefler.
 • Pazar Bilgileri ve Pazarlama Alanı: Pazar büyüklüğü ve Pazar payı, Pazar profili, rakip analizi, üretim, pazarlama ve satış hedefi, sektörel gelişmeler, fırsatlar ve tehditler, ürün ve hizmet tanımı, fiyat oluşturulması, yer seçimi, müşteri ulaşım kanalları, tanıtım planı.
 • Üretim ve Hizmet Planı: Üretim ve hizmet sunum süreci, iş akış şeması, üretim ve hizmet sürecinde gerekli standartlar, belgeler ve izinler
 • Yönetim Planı: Organizasyon şeması, personel niteliği, görevi ve sorumlulukları
 • Finansal Plan: Başlangıç maliyeti ve diğer giderler, işletme gideri, nakit projeksiyonu, kara geçiş noktası, öz kaynak vb.

Bilgilerin ayrıntılı olarak iş planında düzenlenmesi gerekmektedir.

KOSGEB İş Planı Örneği Özellikleri Nelerdir?

KOSGEB Arge iş planı özellikleri incelendiği zaman KOSGEB desteklerine başvuru aşamasının en önemli kısmını iş planı oluşturmaktadır. KOSGEB tarafından desteklenen sektörler için farklı iş planlarının hazırlanması gerekmektedir. İş fikrinin hayata geçmesi için gerekli mali tablolar ve organizasyon şeması, iş planının temel özellikleri arasında yer almaktadır.

KOSGEB İş Planı Örneği Hazırlarken Nelere Dikkat Edilir?

KOSGEB iş planı başlangıç noktası olarak girişimci ve işletme bilgileri sayılabilir. Bu iki unsura göre şekillenecek olan iş planında dikkat etmeniz gereken birçok farklı unsur yer almaktadır. Özellikle, KOSGEB tarafından incelenecek olan iş planında önemli noktaların belirtilmesi ve detaylandırılması söz konusu destekten yararlanma şansınızı arttıracaktır. İş planı hazırlarken dikkat edilmesi gereken başlıca unsurlar;

 • İşletme yapısı ve masrafların detaylandırılması
 • İşletmenin kısa ve uzun vadeli hedefleri
 • İşin neden gerekli olduğu
 • İş sahası ve sektörde yeni bir işletmenin önemi
 • Sağlayacağı fayda vb.

İş planında ayrıntılı bir şekilde belirtilmesi gereken en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. İşletme hedefi ve sağlayacağı fayda iş planında gerçeğe uygun ve inandırıcı bir şekilde yazıldığı takdirde KOSGEB desteğini alma ihtimaliniz aynı oranda artacaktır. KOSGEB iş planı örneği incelenerek takip etmeniz gereken önemli adımları görebilirsiniz.

Kimler KOSGEP İş Planı Örneği Hazırlamak Zorundadır?

KOSGEB iş planı doldurma rehberi incelenerek hazırlanması gereken projeleri, ilgili KOSGEB desteklerinden yararlanacak herkesin doldurması gerekmektedir. Bu kapsam doğrultusunda;

 • Yeni girişimciler
 • İşletmesini büyütmek isteyenler
 • Yeni ürün geliştirmek ve sunmak isteyenler

Başta olmak üzere KOSGEB desteğinden yararlanacak kişiler tarafından iş planının hazırlanması gerekmektedir. Hem yeni girişimciler için hem de işletmesini büyütmek ve faaliyet alanlarını genişletmek isteyen kişiler bu planları hazırlayarak KOSGEB desteklerinden yararlanabilirler.

KOSGEB İş Planında En Önemli Konular Nelerdir?

KOSGEB iş planı dosyası örneği içinde birçok önemli konu başlığı işletme ve girişimciler hakkında detaylı bilgi vermektedir. Buna göre iş planı hazırlamak zorunda olan kişilerin toplam 7 farklı başlıktan oluşan temel konuları doldurması gerekmektedir. Bu konular arasında;

 • İşletme yapısı
 • İş fikri
 • Üretim ve hizmet özellikleri
 • Pazar araştırması ve
 • İşletme hedefleri

İş planında mutlaka yer alması gereken ve en çok dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır.

İŞ Planı Hangi Destekler İçin Hazırlanır?

KOSGEB iş planı kabul edilenler doğru iş planıyla destek programlarına başvuran kişilerdir. KOSGEB tarafında;

 • Giyim
 • Çay bahçesi
 • Bilgisayar
 • Spor ürünleri
 • Enerji
 • Güvenlik
 • Kuruyemiş
 • Tekstil vb.

Başta olmak üzere birçok farklı sektör için ayrı iş planı örneği mevcuttur. KOSGEB iş planı örneği ile ortak olarak hazırlayacağınız iş planlarınızda özgün olmanız ve işletme faaliyetinizin yapısı ve hedefleri hakkında tüm detayları ayrıntılı bir şekilde oluşturmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Kadın Girişimci Desteği 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Last modified: 11 Eylül 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir