KOSGEB Kadın Girişimci Desteği 2019

Written by Genel

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği 2019

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

KOSGEB kadın girişimci desteği özellikleri ve sağladığı avantajlarla birçok kadının kendi işini kurması sağlanmış ve kadınların çalışma hayatında aktif katılımları desteklenmiştir. KOSGEB başta olmak üzere birçok farklı kamu kurum ve kuruluşu tarafından kadın girişimciler için farklı destek programları uygulanmaktadır. Söz konusu desteklerden yararlanmak için gerekli şartları sağlayan herkes KOSGEB kadın girişimci desteği programına başvurularını yapabilirler.

Ülke geneli girişimciliği desteklemek ve üretim faaliyetlerini arttırmak hedefiyle KOSGEB tarafından her kesimden insan için farklı destekler sunulmaktadır. Kadınlar için sunulan bu desteklerden yararlanmak için proje kapsamında belirlenen şartları sağlamanız gerekmektedir. Söz konusu şartları sağlayan adayların programa başvuru yapmaları mümkündür.

Kadın Girişimcilere Destek Veren Kurumlar Hangileridir?

Kadın girişimci desteği veren kurumlar arasında ilk sırada KOSGEB gelmektedir. KOSGEB sadece kadın girişimciler için değil birçok farklı meslek grubu ve girişimci için hibe ve uygun kredi desteği sağlamaktadır. Türkiye’de şuan için aktif olarak kadın girişimcilere destek sağlayan kurumlar;

 • KOSGEB
 • SYDV
 • Bakanlıklar
 • Kadın Girişimci Derneği
 • TKDK
 • Belediyeler
 • Kamu ve Özel Bankalar vb.

Girişimcilik desteği alabileceğiniz başlıca kurumlar arasında yer almaktadır. Kadın girişimciler tarafından en çok tercih edilen kurumlar arasında KOSGEB ilk sırada yer almaktadır. KOSGEB kadın girişimci destekleri sayesinde girişimcilik hayali olan kadınların desteklenmesi ve çalışma hayatına dahil edilmesi sağlanmaktadır.

KOSGEB başta olmak üzere diğer kurumlardan alacağınız destekler ile kısa sürede kendi işinizi kurabilir ve işletmenizi faaliyete geçirebilirsiniz. Kamu kurumlarından destek almak için belirli dönemlerde yapılan proje çağrılarını takip etmeniz gerekmektedir.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nedir?

KOSGEB kadın girişimci desteği hibe veya kredi olmak üzere iki farklı şekilde sunulabilmektedir. KOSGEB tarafından kadın ve erkek girişimciler için sunulan ortak kredi ve hibe programlarının yanı sıra sadece kadınlar için sunulan desteklerde bulunmaktadır. KOSGEB kadın girişimci destekleri 50.000 (elli bin) TL’ye kadar hibe ve sonrası için sıfır faizli kredi olarak sunulmaktadır. Destek alınacak sektör ve iş planı söz konusu desteklerin miktarlarının belirlenmesinde temel etken olmaktadır.

KOSGEB desteklerinden yararlanmak isteyen kadınların ilk olarak KOSGEB eğitim sertifikası ve program şartlarını taşımaları gerekmektedir. KOSGEB uygulamalı girişimcilik sertifikası sayesinde kadınların iş planı hazırlama ve KOSGEB destekleri hakkında bilgi sahibi olmaları hedeflenmektedir.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Şartları Nelerdir?

KOSGEB kadın girişimci desteği şartları desteklenecek sektöre ve program kapsamında belirlenen destek unsurlarına göre değişiklik göstermektedir. Her bir destek programı için farklı olarak belirlenen bu özel şartların yanı sıra, KOSGEB desteklerinden yararlanmak için sahip olunması gereken genel şartlar bulunmaktadır. KOSGEB kadın girişimci desteklerinden yararlanmak için sahip olmanız gereken başlıca şartlar;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • En çok 1 yıl içinde işletme açmış olmak
 • KOSGEB sertifikasına sahip olmak

KOSGEB tarafından kadın girişimciler için verilen desteklere başvuru yapabilmek için bu genel şartların taşınması gerekmektedir. Program kapsamında aranan bu temel şartları taşıyan kişiler ayrıca her bir proje için ayrı olarak belirlenen özel şartları sağlamaları gerekmektedir.

KOSGEB kadın girişimci desteklerine KOSGEB resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapmak mümkündür. Bunun için KOSGEB veritabanına kayıt olmanız gerekmektedir.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB kadın girişimci desteği alanlar birçok farklı sektörde desteklenmektedir. Bu desteklerden yararlanmak için KOSGEB genel şartlarıyla birlikte girişimcilerin program özel şartlarını sağlamaları gerekmektedir. KOSGEB kadın girişimci desteği başvuruları KOSGEB veritabanı üzerinden yapılabilmektedir. KOSGEB internet sitesi üzerinden yapılan başvuruların ardından girişimcilerin bağlı oldukları illerdeki KOSGEB birimlerine başvurularını yapması gerekmektedir. Uygulamalı girişimcilik eğitiminin ardından iş planı ve proje sunumlarının ardından destekler verilmektedir.

KOSGEB kadın girişimci desteği başvurusu için 32 saatlik girişimcilik eğitimine katılmış olmak ve kurstan başarıyla mezun olmak gerekmektedir. KOSGEB yeni girişimci sayfası üzerinden başvurular yapılabilmektedir.

Kadın Girişimci Desteği Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

KOSGEB başvuru aşamaları arasında en önemli adım iş planının doğru hazırlanmasıdır. KOSGEB eğitimlerinin ardından başvuru yapacak kişiler bu belge ile programa başvuru yapabilirler. KOSGEB girişimcilik başvuruları için gerekli belgeler;

 • Nüfus cüzdanı
 • KOSGEB başvuru formu
 • İş planı
 • Taahhütname

Olarak belirlenmiştir. KOSGEB tarafından yapılan son düzenlemelerin ardından desteklerden yararlanmak isteyen kişiler internet üzerinden başvurularını yapabilmektedir. Programlara başvuru için gerekli tüm belgeleri KOSGEB veritabanı üzerinden temin etmeniz mümkündür.

KOSGEB web sayfasının yanı sıra, e-devlet üzerinden KOSGEB kadın girişimci desteği programlarına başvuru yapmanız mümkündür. Tüm başvuru aşamalarının tamamlanmasının ardından iş planı sunumunun ardından destek almanız mümkündür.

Kimler KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Alabilir?

KOSGEB destek şartları arasında program kapsamında belirlenen şartları taşıyan herkes kadın girişimci desteklerinden yararlanabilmektedir. 18 yaşından büyük her Türk vatandaşı kadın KOSGEB desteklerinden yararlanabilmektedir. Gerekli şartların sağlanması halinde herkesin programlardan yararlanması mümkündür. Sektöre göre 50 bin TL’ye kadar geri ödemesiz ve 50 bin TL’den sonrada sıfır faizli kredi desteği ile KOSGEB kadın girişimci desteklerinden yararlanabilirsiniz.

KOSGEB Kadın Girişimci Kaydı Nasıl Yapılır?

KOSGEB girişimci kaydı yapmak için KOSGEB e-hizmetler menüsünden sisteme kayıt olmanız gerekmektedir. KOSGEB kaydı bulunan kişiler sadece ilgili menüden programı seçerek başvurusunu yapabilirler. KOSGEB girişimci kaydı yapmak için, KOSGEB e-hizmetler menüsünden veritabanına işletme bilgilerinin girilmesi yeterlidir. BU adımdan sizden istenen bilgiler;

 • T.C. kimlik numarası
 • Vergi no
 • İşe başlama tarihi
 • Sektör bilgileri vb.

Olarak belirlenmiştir. Tüm alanların eksiksiz doldurulmasının ardından kaydınızı onaylayarak başvuru işlemlerine geçebilirsiniz.  

KOSGEB desteklerinden yararlanmak isteyen kişiler kayıt işlemlerini eksiksiz olarak yerine getirmeleri gerekmektedir. Kayıt işlemenin tamamlanmasının ardından KOSGEB desteklerine yine aynı sistem üzerinden başvuru yapmanız mümkündür.

KOSGEB Kadın Çiftçi Girişimcilik Desteği Nedir?

KOSGEB kadın çiftçilere hibe desteği ile tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösterecek kişiler için destek sunulmaktadır. KOSGEB tarafından sunulan kredi ve hibe desteklerinden yararlanmak için ilgili sektörde faaliyet gösteriyor olmak gerekmektedir. KOSGEB kadın çiftçi desteği almak için aranan şartlar;

 • Tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteriyor olmak
 • Program eğitim şartlarını taşımak
 • 65 yaşını geçmemiş olmak
 • Program şartlarını taşımak

Şeklinde belirlenmiştir. KOSGEB başta olmak üzere birçok kamu kurum ve kuruluşu tarafından kadın girişimciler için destek sunulmaktadır. Bu desteklerden yararlanmak isteyen kişilerin programlara çağrı dönemlerinde başvuru yapmaları mümkündür.

KOSGEB Kadın Girişimci Destek Programları Nelerdir?

KOSGEB kadın girişimci desteği verilen sektörler oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. KOSGEB tarafından hem kadın hem de erkek girişimciler için çok sayıda destek kolu belirlenmiştir. Kadın girişimciler için verilen destekler;

 • Evde Üretim Desteği
 • İleri Girişimcilik Desteği
 • Geleneksel Girişimci Desteği
 • KOBİ Proje Desteği
 • Ar – Ge ve İnavasyon Desteği
 • Tematik Proje Desteği vb.

Başta olmak üzere daha birçok farklı destek programı bulunmaktadır. KOSGEB tarafından bu destek programları kapsamında çok sayıda sektör desteklenmektedir. KOSGEB kadın girişimci desteği kapsamında genel şartları taşıyan herkes başvuru yapabilmektedir.

KOSGEB’in yanı sıra, son yıllarda kadınların üretime ve çalışma faaliyetlerine katılımlarının desteklenmesi adına bakanlıklar tarafından da destek verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Last modified: 9 Eylül 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir