KOSGEB Makine Teçhizat Desteği Nedir?

Written by Genel

KOSGEB Makine Teçhizat Desteği Nedir?

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

KOSGEB makine teçhizat desteği özellikleri diğer KOSGEB desteklerinden farklı olarak, imalat sektöründe hizmet veren işletmelerin, üretim faaliyetlerinin geliştirilmesi ve desteklenmesi amacıyla verilmektedir. Yerli ve ileri teknoloji makine ve teçhizat alımları için verilen KOSGEB desteği ile işletmelerin uzun vadede verimliliklerinin artırılması hedeflenmektedir. KOSGEB desteklerinin büyük bir kısmı benzer amaçlarla sunulmaktadır. Genel ekonominin desteklenmesi ve yurtiçi üretim faaliyetlerinin artarak istihdamın sağlanması adına KOSGEB tarafından birçok farklı destek verilmektedir.

KOSGEB desteklerinden yararlanmak için kişilerin genel başvuru şartlarını taşımaları ve destek programı kapsamında yer alan özel niteliklere haiz olmaları gerekmektedir. KOSGEB destekleri almak için programlarda yer alan tanımlamalara göre makine ve teçhizatları almanız gerekecektir. KOSGEB makine teçhizat desteği programı kapsamında sıfır faizli krediler sunulmaktadır.

KOSGEB Makine Teçhizat Desteği Özellikleri Nelerdir?

KOSGEB makine teçhizat desteği kapsamı oldukça geniş tutulmuştur. Üretim faaliyetlerinde bulunan işletmelerin makine ve teçhizat alımları için uygun koşullarda finansal destek elde etmeleri bu program kapsamında yer almaktadır. KOSGEB makine ve teçhizat desteği programının başlıca özellikleri;

 • 300.000 (üç yüz bin) TL’ye kadar kredilerde faiz ve kar payı desteği
 • Sıfır faiz oranı
 • İlk altı ay ödemesiz, üç aylık taksitlerle 36 ay vade seçenekleri
 • Yerli ve yeni makine teçhizat alım desteği

Olarak belirlenmiştir. Söz konusu programdan yararlanmak isteyen işletmelerin KOSGEB resmi web sayfası üzerinden güncel destek programını seçmeleri ve başvurularını yapmaları gerekmektedir.

KOSGEB Makine Teçhizatı Desteği Başvuru Adımları Nelerdir?

KOSGEB makine ve teçhizat desteği başvuru yöntemi diğer KOSGEB kredi desteklerinde olduğu gibi elektronik ortam üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için işletmelerin KOSGEB veritabanına üye olmaları gerekmektedir. Makine ve teçhizat programı başvuru adımları;

 • KOSGEB işletme başvurusunun yapılması
 • KOSGEB Müdürlüğü inceleme ve onay süreci
 • Revizyon talebi ve düzeltme
 • KOSGEB kesin onayı

Şeklinde yapılmaktadır. Başvuruların yapılmasının ardından tüm işletmeler için aynı süreç geçerlidir. İş planı ve projede herhangi bir noksanlık olması halinde KOSGEB ilgili birimleri tarafından revizyon talep edilebilmektedir.

Makine Teçhizatı Destek Miktarları Ne Kadardır?

Makine teçhizat destek miktarı işletme özelliklerine ve faaliyet alanlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. KOSGEB tarafından verilen makine ve teçhizat desteği kapsamında 100.000.000 (yüz milyon) TL bütçe oluşturulmuştur. Her sektör ve ölçek oranına göre farklı destek verilebilmektedir. Genel olarak işletme başına, faiz ve kar payı oranlarının KOSGEB tarafından ödenmesi kaydıyla 300.000 (üç yüz bin) TL’ye kadar destek sağlanmaktadır.

KOSGEB Makine ve Teçhizat Desteği Tanımı Nedir?

KOSGEB makine desteği kapsamında programa başvuru yapacak her bir işletme için belirlenen makine ve teçhizat tanımlarının karşılanması gerekmektedir. Program kapsamında yapılan tanımlamaların dışında kalanların söz konusu destek programından yararlanması mümkün değildir. Makine ve teçhizat programı içinde yapılan tanımlamalara göre;

 • Makine: Üretilen malzemeleri; taşımaya ya da ambalajlamaya yarayan, bir parçası, uygun çalıştırıcısı veya kumanda ve güç sistemi ile hareket eden, bir bütün halinde çalışan ve kontrol edilen makineler grubudur.
 • Teçhizat: Makine veya makine gruplarına uygun olarak monte edilen, makine fonksiyonlarını geliştiren araçlardır.

Bu tanımlama dışında kalan ürünler için destek sağlanmamaktadır. Bunun yanı sıra, kullanılmış makine ve teçhizatın satın alınması için de KOSGEB program kapsamında destek vermemektedir. Bu program sadece yeni makine grubu ve teçhizatlar için geçerli olmaktadır.

KOSGEB Makine Teçhizat Desteği Verilen Sektörler Hangileridir?

KOSGEB makine teçhizat kredisi verilen sektörler arasında imalat sanayisinde faaliyette bulunan işletmeler yer almaktadır. KOSGEB kılavuzlarında belirlenen sektörler dışında yer alan işletmelerin bu desteklerden yararlanması mümkün değildir. KOSGEB makine teçhizat desteği kapsamında destek verilen bazı sektörler ve destek miktarları;

 • Bina tadilatı destekleri – 500.000 (beş yüz bin) TL
 • Mobilya donanım ve üretim – 100.000 (yüz bin) TL
 • Küçük ölçekli tadilat destekleri – 20.000 (yirmi bin) TL

Şeklinde belirlenmiştir. Bu sektörlerin yanı sıra, farklı alanlarda üretim faaliyeti gösteren birçok işletme için destek verilmektedir. Personel giderlerinin karşılanması, makine ve teçhizat alımları, işletme kurulumu, kira desteği vb. farklı alanlarda desteklerde KOSGEB tarafından geri ödemesiz olarak sağlanmaktadır.

Makine Teçhizat Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB kredi başvurusu yapmak için işletmelerin KOSGEB kayıtlarının bulunması gerekmektedir. KOSGEB resmi internet adresi üzerinden, ‘’KOBİ/ Girişimci Giriş’’ ekranı üzerinden makine teçhizat desteği programını seçerek başvurular yapılmaktadır. Başvuru formu ve diğer belgelerle birlikte sisteme kayıt olup ilgili alanları doldurduktan sonra, KOSGEB birimlerine giderek iş planın sunulması gerekmektedir.

KOSGEB desteklerinden yararlanmak için adayların ilk olarak uygulamalı girişimcilik sertifikası sahibi olmaları gerekmektedir. Program kapsamında belirlenen tarihler içinde işletmelerin elektronik olarak başvurularını yapmaları gerekmektedir.

KOSGEB tarafından şuan için bu destek programı kapsamında 340’dan fazla işletmeye onay verilmiştir. İlanda yer alan sektörlerde hizmet veren imalat firmaları makine ve teçhizat programlarından yararlanabilmektedir.

Makine Teçhizat Desteği İçin İş Planı Nasıl Hazırlanır?

KOSGEB iş planı hazırlamak desteklerden yararlanmanız için en önemli unsurlardan biridir. KOSGEB eğitimlerinde belirtildiği şekilde hazırlanacak olan iş planları KOSGEB kuruluna sunularak onaylanmaktadır. İş planında eksiklikler olan veya yetersiz olan kişiler destek alamamaktadır. İş planın onaylanmasının ardından işletmelerin programlara başvuru yapmaları mümkündür.

KOSGEB makine ve teçhizat desteğinden yararlanmak isteyen kişiler KOSGEB onayını aldıktan sonra anlaşmalı bankalara, başvuru formu ve diğer gerekli belgelerle birlikte kredi talebi oluşturmaları gerekmektedir. KOSGEB kredileri anlaşmalı bankalar üzerinden kullandırılmaktadır. Bu nedenle kişilerin banka tarafından belirlenen bazı şartları da taşımaları gerekebilir.

KOSGEB Makine Teçhizatı Desteği Ödemesi Nasıl Yapılacak?

KOSGEB desteği geri ödeme planı her bir proje ve destek için farklı şekilde yapılabilmektedir. Makine ve teçhizat desteği programına göre kredi desteği saplanan kişiler 36 ay vade ile ilk ay ödemesiz kredi desteği alabilmektedir. Buna göre KOSGEb makine ve teçhizat kredisi geri ödeme planı;

 • 36 ay vade
 • İlk 6 ay geri ödemesi
 • 3’er aylık eşit taksitlerle geri ödeme
 • %0 faiz/ kar payı

Olarak hesaplanmıştır. Oldukça avantajlı bir şekilde sunulan makine ve teçhizat desteği işletmelerin alacakları her türlü yeni makine grubu ve teçhizat için geçerlidir.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayımlanan ‘’Yerli Malı Tebliğine’’ uygun olan makine ve teçhizatın alınması gerekmektedir. İmalat sanayisinde aktif faaliyet yürüten işletmeler KOSGEB tarafından makine ve teçhizat alımlarında desteklenmektedir.

Diğer KOSGEB Desteleri Nelerdir?

KOSGEB destekleri oldukça farklı sektörlerde ve amaçlarla verilmektedir. KOSGEB tarafından verilen destekler;

 • Makine ve teçhizat
 • Geleneksel girişimci desteği
 • İleri girişimci desteği
 • Yeni girişimci desteği vb.

Şeklinde belirlenmiştir. Her bir KOSGEB desteğinin farklı alt kategorileri ve program amaçları bulunmaktadır. Bu unsurlara göre başvuru yapmanız gerekir.

KOSGEB Desteklerinden Kimler Yararlanabilir?

KOSGEB kredi şartları projelerin kapsamına göre değişiklik göstermektedir. Ancak tüm programlar için işletmelerin bazı genel şartları sağlamaları gerekmektedir. KOSGEB destelerinden;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı
 • 18 yaşından büyük
 • KOSGEB bünyesinde eğitim almış
 • En az 1 yıllık işletme sahibi

Herkes yararlanabilmektedir. KOSGEB makine teçhizat desteği programından yararlanmak için bu şartların yanı sıra işletme ve işletme sahiplerinin bazı özel şartları da taşımaları gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Hayvancılık Desteği Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Last modified: 4 Eylül 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir