Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Şartları

Written by Genel


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

KOSGEB faizsiz kredi koşullarından bir tanesi daha önce bu desteğin alınmamış olmasıdır. Bir işletme sahibi daha önce KOSGEB desteklerinden faydalanmışsa tekrar faizsiz kredi için başvuruda bulunamıyor. Bunun yanı sıra başvuru sırasında işletmenin faal olması da gerekiyor. Bununla beraber vergi ödeniyor olması da yine KOSGEB sıfır faizli kredi alınabilmesinin şartlarından birisidir. 

KOSGEB Hangi Destekleri Veriyor?

KOSGEB’in verdiği desteklerden birisi faizsiz kredilerdir. KOSGEB işletme sahiplerine farklı destekler sağlıyor. Bu destekler arasında hibe ve faizsiz krediler bulunuyor. Hibe desteğinin geri ödemesi bulunmuyor. KOSGEB’in kredi desteğinin ise geri ödemesi ise yapılması gerekiyor. Fakat bu geri ödemeler için herhangi bir faiz uygulanmıyor. Ayrıca bazı desteklerin 1 ya da 2 yıl geri ödemesiz seçeneği de bulunuyor. Böylece işletmelerin kar elde etmesi ve kredi taksiti ödemelerine öyle başlaması sağlanmış oluyor. 

KOSGEB Ne Kadar Destek Veriyor?

KOSGEB’in verdiği desteğin miktarı hibe ve kredilerde farklıdır. KOSGEB genellikle 50 bin TL hibe yardımında bulunuyor. Faizsiz kredinin tutarı ise 100 bin TL olabiliyor. Fakat bazı destek programları için belirlenen miktar 300 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. 

KOSGEB Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

KOSGEB desteklerinden faydalanabilecek olanlar işletme sahipleridir. KOSGEB bu destek programlarını işletmeler için yürütmektedir. Fakat her işletmenin de destekten faydalanabileceği gibi bir durum da söz konusu değildir. Bu desteğin alınabilmesi için iyi bir iş planına sahip olmak gereklidir. Ayrıca özellikle girişimcilik için KOSGEB desteğini alacak olan kişilerin uygulamalı girişimcilik eğitimine katılması ve bu eğitimin sonunda verilen sertifikayı alması beklenir. Ayrıca işletmenin KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerde faaliyet gösteriyor olması da şarttır.

KOSGEB Kredisinin Vade Miktarı Kaçtır?

KOSGEB kredinin vade sayısı alınan kredinin miktarına göre değişebiliyor. KOSGEB işletmenin ihtiyacı doğrultusunda ne kadar kredi vereceğini belirliyor. Her bir işletmeye aynı miktarda kredi sağlanmıyor. Bu da vade sayısını etkileyebiliyor. Fakat KOSGEB genellikle faizsiz kredi desteği için 48 aya kadar vade imkanı tanıyor. 

Ne Zaman Başvuruda Bulunabilirim?

KOSGEB kredisi başvuru tarihleri KOSGEB’in internet sitesine duyuruluyor. KOSGEB desteklerinden faydalanmak isteyen kişilerin başvuru zamanlarını takip etmesi ve son günü geçmeden başvuruda bulunması gerekiyor. KOSGEB farklı giderler için destek programları yürütüyor. Bu destekler için başvuru tarihleri de değişebiliyor. Bu yüzden başvuru tarihlerini kaçırmak istemeyen kişilerin KOSGEB sitesindeki güncel duyuruları takip etmesi gerekiyor. 

KOSGEB Kredisine Nasıl Başvurulur?

KOSGEB kredisi başvuru yolu internetten geçiyor. KOSGEB başvuruları internet üzerinden kabul ediyor. Bu başvuruları gerçekleştirebilmek için ilk olarak KOSGEB veri tabanına kayıt olunması gerekiyor. Daha önceden kaydı olan kişilerin ise bilgilerini güncellemesi şarttır. Bunun yanı sıra KOSGEB Kobi beyannamesinin de doldurulması gereklidir. 

KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Nasıl Yapılır?

KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırabilmek için ilk olarak KOSGEB’in internet sitesine girilmesi gereklidir. Daha sonrasında KOBİ/Girişimci Giriş linki tıklanmalıdır. Açılan sayfada KOSGEB’e Kayıtlı Değilseniz Tıklayınız linki mevcuttur, bu linke basılması gereklidir. Daha sonra şu bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmesi şarttır:

 • İşletme adı,
 • İşletmenin statüsü,
 • Vergi dairesi,
 • Vergi numarası,
 • Yetkili kişinin adı, soyadı (imza yetkisi olan kişi olması gereklidir),
 • SSK işyeri sicil no,
 • Kuruluş yılı,
 • İşletmenin bulunduğu yer,
 • Esnaf sicil no,
 • Bağlı bulunulan meslek kuruluşu,
 • NACE kodu,
 • İşletmeye ait iletişim bilgileri,

KOSGEB KOBİ Beyannamesi Nasıl Doldurulur?

Kobi beyannamesini doldurmak için e devlet sistemine girilmesi gereklidir. E devlete giriş yapan kişilerin Kobi beyannamesini kolay bir şekilde doldurulabilmesi mümkündür. Kobi beyannamesinin alınabilmesi için de bir işletmenin 250’den az çalışanının olması gereklidir. Ayrıca işletmenin net satış ya da mali bilançosu ise 125.000.000 TL’yi geçmemelidir. 

KOSGEB Hangi Sektörleri Destekliyor?

KOSGEB’in desteklediği sektörlerden bir tanesi imalattır. KOSGEB desteklerinden faydalanabilmek için destek verilen sektörlerden birisinde faaliyet gösteriliyor olması gereklidir. KOSGEB her sektör için destek vermiyor. KOSGEB’in destek verdiği sektörler ise NACE koduyla sınıflandırılıyor. KOSGEB sıfır faizli kredi desteği alabilmek için işletmenin hangi sektörlerde faaliyet veriyor olması gerektiğinin tam listesi KOSGEB’in internet sitesinde mevcuttur. Bu sektörlerden bazıları ise şu şekildedir: 

 • Madencilik ve taş ocakçılığı,
 • Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtım,
 • İnşaat.

Halkbank’ın Sıfır Faizli Kredisine Nasıl Başvurulur?

KOSGEB sıfır faizli kredi için Halkbank ile anlaşması olan bir kurumdur. Halkbank esnaf ve sanatkarlara KOSGEB desteği ile %100 faiz indirimi yapıyor. Fakat bu desteği alabilmek için kaybolmaya yüz tutan meslek gruplarından birisinde faaliyet gösteriyor ya da bir girişimcilik yapıyor olmak gereklidir. Bu desteklerden faydalanmak isteyen kişilerin de ilk olarak KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırması bekleniyor. Daha sonrasında gerekli olan tüm evraklar ile beraber en yakın Halkbank şubesine gidilerek %0 faizli kredi başvurusu gerçekleştirilebilir. 

Hangi Bankalar KOSGEB Destekli Kredi Veriyor?

KOSGEB destekli kredi veren bankalardan bir tanesi Ziraat Bankası’dır. Bunun yanı sıra Ziraat Katılım Bankası’ndan da KOSGEB destekli kredi alınabilmesi mümkündür. KOSGEB’in sıfır faizli kredi desteklerinin yanı sıra bazı bankalar da yine KOSGEB iş birliği ile uygun faiz oranlı kredilerini esnaflara sağlayabiliyor. Bu kredilere KOSGEB desteği ile faiz indirimi uygulanıyor. KOSGEB destekli krediler için başvurulabilecek bankalardan bazıları da şu şekildedir: 

 • Vakıfbank,
 • Türkiye Finans,
 • Garanti BBVA,
 • İş Bankası,
 • İNG Bank.

Ziraat Katılım Bankası KOSGEB Destekli Kredisi

Ziraat Katılım Bankası’ndan KOSGEB destekli kredi almak için girişimci olmak gerekiyor. Girişimcilik yapan kişilere Ziraat Katılım Bankası KOSGEB’in de desteğiyle kredi veriyor. Bu krediyi alan kişiler belirlenen vade ve kar payı oranı üzerinden borçlanıyor. Kar paylarının oranları ise banka ve KOSGEB arasında imzalanacak olan protokole göre belirleniyor. Bu krediye başvurmak isteyen kişilerin de Ziraat Katılım Bankası’na başvurması gerekiyor. 

TEB KOSGEB Destekli Kredisi Faiz Oranları Nedir?

TEB’in KOSGEB destekli kredisi Kobilere sağlanan ayrıcalıklardan bir tanesidir. TEB de Kobilere KOSGEB desteği konusunda aracılık eden bankalardan bir tanesidir. Bu destek programlarına katılmak isteyen kişilerin de KOSGEB veri tabanı üyeliği şarttır. Daha önceden kayıt olan kişilerin ise kredi başvurusu yapmadan önce bilgilerini güncellemesi gereklidir. Başvuruya dair detaylı bilgi almak istiyorum diyen kişilerin ise TEB şubeleri ile iletişime geçmelidir. 

Vakıfbank’tan KOSGEB Destekli Kredi Alma Şartları Nelerdir?

KOSGEB destekli krediyi Vakıfbank’tan alma şartları diğer bankalar ile nerdeyse aynıdır. Vakıfbank’tan kredi alabilmek için de KOSGEB veri tabanına üyelik ve Kobi beyannamesi şarttır. Bu üyelik işlemlerinin nasıl yapacağına dair kafa karışıklığı yaşayan kişiler de Vakıfbank şubelerine gidebilir ve bankanın danışmanlık hizmetinden yararlanabilir. 

Garanti BBVA KOSGEB Destekli Kredisi KOSGEB destekli kredisi için

Garanti BBVA da yine tercih edilebilecek bankalar arasında yer alıyor. Garanti BBVA KOSGEB desteği ile verdiği kredilerde zaman zaman farklı kampanyalar yürütebiliyor. Bu kampanyaların da faiz oranları ve vade sayıları farklı oluyor. Bundan dolayı KOSGEB sıfır faizli kredisi dışında faiz indirimli kredi alabilmek için Garanti BBVA’yı tercih edecek olan kişilerin ilk olarak banka şubeleri ile kampanyalar hakkında bilgi alabilmek için iletişime geçmesi gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı İle Bağkur Ödeme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Özet
KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Şartları
Yazı Adı
KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Şartları
Tanım
KOSGEB Sıfır Faizli Kredi şartları nelerdir? KOSGEB Sıfır Faizli Kredi hangi bankalardan alınır? KOSGEB faizsiz kredi kimler alabilir gibi soruların cevapları
Yazar
Yayıncı Adı
Çetinkaya Müşavirlik
Yayıncı Logosu

Last modified: 19 Temmuz 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir