KOSGEB Veri Tabanına Nasıl Kayıt Yapılır?

Written by Genel

KOSGEB Veri Tabanına Nasıl Kayıt Yapılır?

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmak özellikle KOSGEB üzerinden destek almak isteyen kişiler için oldukça önemlidir. KOSGEB desteklerinden herhangi birinden yararlanmak isteyen kişiler işletmelerine ait birçok teknik ve resmi bilgiyi sisteme kayıt olarak girmeleri gerekmektedir. KOSGBE veri tabanı üzerinde yer alan bilgileri eksik veya yanlış doldurmanız halinde sorumluluk doğrudan tarafınıza ait olacaktır. Bu nedenle girilen bilgilerin mutlaka gerçeği yansıtan bilgiler olması gerekir.

KOSGEB veri tabanına kayıt işlemleri günümüzde, yapılan birçok resmi işlem gibi elektronik ortamdan yapılabilmektedir. Bunun için KOSGEB resmi internet sitesi üzerinden kayıtlarını yaptıran kişiler aynı zamanda E-devlet üzerinden birçok farklı işlemi de gerçekleştirebilmektedir. Veri tabanı üzerinden işletmenize ve KOSGEB desteklerine ilişkin birçok farklı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

KOSGEB Veri Tabanına Kimler Kayıt Yapabilir?

KOSGEB veri tabanı giriş ekranı takip edilerek KOSGEB’e üye tüm vatandaşların sisteme kayıt olmaları mümkündür. KOSGEB veri tabanı en basit tabiriyle, KOSGEB desteklerinden yararlanacak olan kişilerin, işletmelerine dair güncel bilgileri depolamak ve verilen desteğin amacına uygun olarak kullanıldığının denetimini bir ölçüde sağlamaktır. KOSGEB veri tabanına kayıtlı üyelerin işletmelerine dair bilgiler sistem üzerinden görüntülenebilmektedir. Veri tabanına kayıt olmak için;

 • KOSGEB iş kurma danışmanlığı veya uygulama eğitim destekleri alanlar
 • Üniversite bünyesinde verilen genö girişimci programlarından mezun olanlar
 • İŞGEM kapsamında 1 yıl içinde işletme kurmuş kişiler
 • KOSGEB desteklerinden yararlanmak

Gerekmektedir. Bu kişiler veri tabanına kayıt olarak KOSGEB’e dair çeşitli işlemlerini online olarak gerçekleştirebilirler.  KOSGEB kayıt işlemeleri sanıldığının aksine oldukça basittir. Kendinize veya işletmenize dair tüm bilgileri veri tabanına girerek birçok konuda kolaylık sağlamanız da mümkündür. KOSGEB resmi web sayfası üzerinden kayıt işlemlerinizi ücretsiz olarak gerçekleştirmeniz mümkündür.

KOSGB Veri Tabanına Kayıt Süreci Nasıl İşler?

KOSGEB üye girişi yaparak KOSGEB resmi işlemleri elektronik ortam üzerinden gerçekleştirmek isteyen kişiler öncelikle veri tabanına kayıt olmaları gerekmektedir. Kayıt işlemleri için vatandaşların birçok farklı adımı uygulaması gerekmektedir. KOSGEB kayıt işlemleri için öncelikle kişilerin KOSGEB programlarından resmi olarak yararlanıyor ya da yararlanmış olması gerekmektedir.

KOSGEB sistemine üye olmak için sizden bir takım bilgiler talep edilmektedir. Bu bilgileri sisteme girerek üyelik işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. KOSGEB tarafından verilecek üyelik giriş bilgileri ve kullanıcı adı ile sisteme giriş yapmak mümkündür. Genellikle üretimi desteklemek, ticareti geliştirmek, istihdam ve ekonomiye katkı sağlamak amacıyla verilen KOSGEB desteklerinden yararlanan işletmeler sisteme kayıt olmaktadır.

KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Yaparken İstenen Bilgiler Nelerdir?

KOSGEB veri tabanı kayıt işlemleri sırasında kişilerden birçok detaylı bilgi istenmektedir. İşletmelerine ve kendilerine ait bu bilgileri üyelik sırasında tüm kişilerin eksiksiz olarak girmesi gerekmektedir. Veri tabanına kayıt işlemleri sırasında KOSGEB tarafından talep edilen bilgiler;

 • İşletmenin faaliyet alanı, unvanı ve statüsü
 • Vergi dairesi ve il seçimi
 • Vergi numarası, T.C. kimlik numarası
 • Yetkili kişinin ad – soyad bilgileri
 • 4/A iş yeri sicil no veya Bağ – Kur numarası girilir
 • İşletme kuruluş yılı
 • Ticari sicil numarası ya da esnaf sicil numarası
 • Bağlı olunan meslek kuruluşu
 • Faaliyet kodu (NACE) seçimi
 • Faaliyet alanına göre belirlenen şekilde NACE kodları seçilir
 • İletişim bilgileri
 • Kontrol ve onay

Bilgileri istenmektedir. Bu bilgilere ek olarak kayıt yapan kişilerden farklı bilgilerin talep edilmesi de mümkündür. Bu bilgileri eksiksiz ve gerçeğe uygun olarak dolduran kişilerin kayıtları onaylanacaktır. Kayıt işlemi onaylanan kişiler sistem üzerinden KOSGEB işlemlerine dair birçok adımı rahatlıkla gerçekleştirebilir.

Girilen bilgiler, KOSGEB veri tabanına kayıt ve onay işlemlerinin ardından ilgili birimi seçmeniz talep edilmektedir. Bu adımdan sonra sisteme sürekli giriş yapabilmek için adınıza tanımlanan; kullanıcı adı ve şifrenizi öğrenebilirsiniz. Kayıt işlemlerinin ardından KOBİ beyannamesi bilgilerini doldurarak bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

KOSGEB Veri Tabanı Üzerinden Hangi İşlemler Yapılabilir?

KOSGEB kayıt işlemeleri başarılı bir şekilde yapılan ve onaylanan kişiler sistem üzerinden birçok farklı işlemi gerçekleştirebilmektedir. KOSGEB sistemine kayıt yaptıran kişiler KOBİ beyannamesi doldurma işlemlerini gerçekleştirerek elektronik ortamdan KOBİ’lerine dair bilgileri KOSGEB’in ilgili birimlerine gitmek zorunda kalmadan kolayca yapabilmektedir. KOSGEB sistemi üzerinden üyelerin;

 • KOBİ beyannamesi işlemleri
 • Destek programları detayları ve başvurusu
 • Hızlandırıcı program başvuru ve detayları
 • Girişimcilik eğitimi detayları
 • İşletme durum sorgulama vb.

İşlemlerini yapmaları mümkündür. Birçok farklı destek programı hakkında sisteme kayıtlı vatandaşların detaylı incelemelerde bulunması mümkündür. KOSGEB üzerinden yapılan kayıt işlemlerinden doğacak herhangi bir sorundan dolayı tüm mali ve hukuki sorumluluk taraflara ait olacaktır. Bu nedenle girilen ve onaylanan tüm bilgilerin eksiksiz olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Sorgulama İşlemleri

KOSGEB kayıt sorgulama işlemleri KOSGEB resmi web sayfası üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. KOSGEB üyeliği bulunan ve destek alan kişilerin durumlarını sorgulaması ve üyeliklerinin aktif olarak devam edip etmediğini öğrenmeleri için kurulan sistem sayesinde üyelik durumunun sorgulanması mümkündür. KOSGEB üzerinden yapılan kayıt sorgulama işlemleri için;

 • Vergi numarası ve
 • Güvenlik kodu

İlgili kutucuklara girilmesi zorunludur. Bu bilgileri giren kişiler işletme durumları hakkında detaylı sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. KOSGEB işlemlerine dair detaylı bilgileri KOSGEB resmi internet sitesi üzerinden almanız da mümkündür.

KOSGEB Veri Tabanına Kayıt İşlemeleri İçin Nerden Başlanmalıdır?

KOSGEB başvuru aşamaları tamamlandıktan sonra vatandaşların KOSGEB üzerinden geri ödemesiz işletme destekleri almaları mümkündür. Sadece hibe desteklerinin yanı sıra düşük faizli kredilerden yararlanmakta mümkündür. Bu yönüyle KOSGEB birçok açıdan vatandaşlara fayda sağlamaktadır.

KOSGEB desteklerinden yararlanmak için öncelikle veri tabanına kayıt yaptırılması gerekmektedir. KOSGEB desteklerinden yararlanmak için nereden başlayacağını bilmeyenler için bu adımları şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • KOSGEB’e kayıt
 • KOBİ beyannamesi doldurma işlemeleri
 • KOBİ beyannamesinin kontrolü ve onayı
 • İlgili desteğe başvuru

Bu adımları takip ederek KOSGEB desteklerine ilişkin detaylı bilgi edinebilir ve doğrudan ilgili desteklere başvuru yapabilirsiniz. KOSGEB veri tabanı üzerinden yapılan e-hizmetler sayesinde kurumlardan bizzat yapacağınız birçok işlemi kısa süre içinde elektronik ortamda yapmanız mümkündür.

KOSGEB Veri Tabanı Üzerinden KOBİ Beyannamesi Doldurmak

KOSGEB KOBİ beyannamesi destek programlarından yararlanan işletmelerin destekleri kullanım amaçlarına ilişkin şartları hala taşıyıp taşımadıklarının kontrol edilmesi için gerekli bir belgedir. Geçmiş yıllarda bu belge ve ekinde istenen belgeler ile işletme sahiplerinin ilgili kurumlara imzalı ve onaylı olarak teslim etmesi gerekmekteydi. Ancak yapılan son değişiklik sayesinde vatandaşların elektronik ortam üzerinden bu belgeleri doldurmaları ve bilgilerini güncellemeleri mümkündür.

KOBİ beyannamesi doldurmak için öncelikle kişilerin KOSGEB veri tabanına kayıt olmaları gerekmektedir. KOSGEB resmi web sayfası üzerinden kayıt işlemlerini gerçekleştiren kişilerin bu belgeyi doldurması mümkündür. KOBİ beyannamesi üzerinde işletmeye ait;

 • Çalışan bilgisi
 • Maliyet tabloları
 • Güncel iletişim bilgileri vs.

Yer almaktadır. Burada önemli olan işletmenin kazancının, çalışan sayısının ve işletmenin diğer özelliklerinin desteklerle hala uyumlu olup olmadığının denetlenmesidir.  

Bir önceki yazımız olan KOBİ Bilgi Dokümanı Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Last modified: 21 Ağustos 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir