KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

Written by Genel

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği, Girişimci Destek Programı kapsamında uygulamalı girişimcilik eğitimini başarı ile tamamlayan ya da İş Geliştirme Merkezi’nde yer alan işletmelere verilen destektir. Başvuru tarihi itibari ile son 2 yıl içinde kurulan işletmeler tarafından yeni girişimci desteği başvurusu yapılabilir. KOSGEB Yeni Girşimci Desteği Başvurusu sırasında izlenecek adımlar şu şekildedir;

 • KOSGEB veri tabanına kaydınız yoksa www.kosgeb.gov.tr üzerinden kaydınızı yaparak gerekli belgeleri KOSGEB İl/İlçe Müdürlükleri’ne teslim ederek kaydınızı tamamlayın.
 • Uygulamalı Girişimcilik Kursu’na başvuru yaparak başarı şekilde bitirin. Kursa katılmayanlar veya başarısız bitirenler KOSGEB desteklerine başvuru yapamaz.
 • www.kosgeb.gov.tr adresinden Yeni Girişimci Başvuru Formu ve Yeni Girişimci Desteği Girişimci İş Planı Formu’nu indirip doldurarak KOSGEB İl/İlçe Müdürlükleri’ne teslim edin.
 • Kurul tarafından yapılan ön değerlendirme sonucunda olumlu veya olumsuz dönüş yapılacaktır. Bu kapsamda iş planınız onaylanabilir, düzeltme istenebilir veya tamamen reddedilebilir. Red kararı verildiyse 15 gün içrisinde itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz. Bir kereye mahsus olarak itiraz işlemi yapılabilir.

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Kimler Tarafından Alınabilir?

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği alacakların başvuru tarihi itibari ile son iki yıl içinde işletme kurmuş olmaları gerekmektedir. Yeni girişimci desteğinden;

 • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni başarılı şekilde tamamlayanlar,
 • İŞGEM’de kayıtlı işletmeler eğitime katılma şartı aranmaksızın,
 • KOSGEB Genç Girişimci Geliştirme Programı’nda yer alan işletmeler,
 • Küçük Ölçekli İşletme Kurma Danışmanlığı Desteği Programı’na katılıp başarılı tamamladığını belgeleyen işletmeler faydalanabilir.

Bunun için başvuru yapan kişinin 18 yaşından büyük olması, başvuru yapılan işletmenin en az %30 ortağı olduğunu belgelemesi ve T.C.Vatandaşı olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan işletme sahipleri ya da ortakları yeni girişimci desteği için başvuru yapabilirler.

KOSGEB Yeni Girişimci Destek Unsurları

KOSGEB üzerinden alınacak yeni girişimci destek programı unsurları 4 ana başlık altında verilmektedir. Bu unsurlara göre belirlenen üst limitler kapsamında desteğe başvurusu onaylananlar yararlanabilir. KOSGEB Yeni Girişimci Programı destek unsurları ve üst limitleri;

 • İşletme Kuruluş Desteği maksimum 3.000 TL (geri ödemesiz),
 • Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat ve Ofis Donanım Desteği maksimum 18.000 (geri ödemesiz),
 • İşletme Giderleri Desteği maksimum 30.000 (geri ödemesiz),
 • Sabit Yatırım Desteği maksimum 100.000 TL (geri ödemeli)’dir.

KOSGEB Yeni Girişimcilik Destek Programı Uygulama Süresi

KOSGEB Yeni Girişimcilik destek türlerine göre uygulama süreleri farklılık gösterir. Destek unsurlarına göre uygulama süreleri şu şekildedir;

 • İşletme kuruluş desteği kapsamına işletme kuruluşunun tamamlanana kadar,
 • Kuruluş dönemi makine, teçhizat ve ofis donanım desteği kapsamında 24 ay boyunca,
 • İşletme desteği kapsamında 24 ay boyunca,
 • Sabit yatırım desteği kapsamında 24 ay ödemesiz ve 24 ay geri ödeme ile destek sağlanmaktadır.

Yukarıdakiler dışında Yeni Girişimci Desteği almak için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi 32 saat olarak verilir. Ayrıca İş Geliştirme Merkezi Desteği kapsamında bulunan İŞGEM Kuruluş Desteği 18 ay, İŞGEM İşletme Desteği 36 ay boyunca verilir.

KOSGEB Yeni Girişimci Destek Oranları

KOSGEB Yeni Girişimci destek miktarını belirleme de işletmenin kurulduğu bölge ve özel durumlar etkilidir. Toplamda 6 bölgeden işletmenin kurulduğu yere ve özelliklerine göre desteklerden yararlanma oranları şu şekilde belirlenir;

 • 1. ve 2. Bölgede yer alan işletmeler % 60,
 • 1. ve 2. Bölgede yer alan kadın girişimci, gazi, birinci derecede şehit yakını ya da engelli girişimciler %80,
 • 3., 4., 5. ve 6. Bölgede yer alan işletmeler %70,
 • 3., 4., 5. ve 6. Bölgede yer alan kadın girişimci, gazi, birinci derecede şehit yakını ya da engelli girişimciler %90 oranında destek alır.

KOSGEB Yeni Girişimci İşletme Kuruluş Desteği Kapsamı

KOSGEB Yeni Girişimci İşletme Kuruluş Desteği’ne uygun maliyetler kapsamında olan faturalandırabildiğiniz giderleri geri ödemesiz ve maksimum 2.000 TL olacak şekilde belirnen orana göre geri alabilirsiniz. Belirlenen oranları KOSGEB Yeni Girişimci Destek Oranları kapsamında görebilirsiniz. İşletme kuruluşu sırasında;

 • İşletmenin kuruluşu sırasında iş ana sözleşmesinin hazırlanması ve onaylanması, imza sirküleri ve defterlerin tasdik ettirilmesi aşamasında çıkan noter masrafları,
 • İşletmenin ticaret sicil kaydının yapılması ya da yararlanacak kişi esnaf ise esnaf sicil kaydının yapılması,
 • İşletme sicil gazetesi ilanı,
 • Oda kaydının yaptırılması,
 • Fatura, irsaliye gibi elgelerin basımı ve onayı,
 • İşyeri açma ve çalıştırma izni, rusatı,
 • Yazar kasa temi aşamasında çıkan masraflar İşletme Kuruluş Desteği kapsamında yer alır.

Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat ve Ofis Donanım Desteği Kapsamı

KOSGEB Yeni Girişimci makine ve teçhizat desteği kapsamında işletmenin kurulduğundan itibaren geçen 24 ay boyunca satın alınan ya da alınacak olan her türlü makine, teçhizat, ofis malzemesi, yazılım ve donanım için 18.000 TL’ye kadar destek alınabilir. Bu destekten geri ödemesiz olarak yararlanılabilir. KOSGEB Yeni Girişimci Destek Programı Başvurusu onaylanan kişiler saydığımız malzemeleri aldığını faturalandırdıkları takdirde belirlenen orana göre masraflarını geri alabilirler. Burada en önemli nokta kesinlikle faturalandırmadır. Eğer KOSGEB yeni girişimci desteği almayı düşünüyorsanız işletmeniz için yaptığınız her türlü harcamının faturasını saklamaya özen göstermelisiniz. Bu konuyu KOSGEB Makine Teçhizat Destekleri isimli yazımızda detaylı olarak okuyabilirsiniz.

KOSGEB Yeni Girişimci İşletme Giderleri Desteği

KOSGEB İşletme Giderleri Desteği kapsamında 24 ay boyunca aylık belirlenen üst limitlere göre geri ödemesiz olarak destekten yararlanılabilir. Toplam üst limit 30.000 TL’dir. Aylık olarak belirlenen azami destek 5.000 TL’dir. Aşağıdaki harcamaları belgelediğiniz takdirde işletme giderlerinen saydırabilirsiniz:

 • Personel net aylıkları
 • İş yeri kirası
 • Elektirik, su, internet ve telefon faturaları
 • Üretim için kullanılan makinelerin yakıt giderleri
 • Isıtma giderleri

Yeni Girişimci Sabit Yatırım Desteği

KOSGEB Sabit Yatırım Desteği kapsamında 24 aya süreyle geri ödemeli 100.000 TL’ye kadar destek verilmektedir. İşletmenin alacağı makine, teçhizat ve donanımlar için kullandırılan geri ödemeli kredi ödeme süresi 24 aydır. Teminat karşılığı geri ödemeli olarak diğer Yeni Girişimci Destek Programı kapsamında verilen destek unsur oranlarına göre kullanılabilir. KOSGEB Yeni Girişimci Destek Oranları başlığı altında hangi bölge ve özelliklere göre oranların belirlendiğini görebilirsiniz.

KOSGEB İş Planı Ödülü

KOSGEB girişimcilik ödülü olarak da bilinen bu ödül yüksek eğitim kurumlarında en az 56 saat girişimcilik dersi almış öğrenciler arasında düzenlenen yarışmada ilk üç öğrenciye verilen ödüldür. KOSGEB iş planı ödülü her yıl düzenlenmekte olup birinciye 15.000 TL, ikinciye 10.000 TL ve üçüncüye 5.000 TL’dir.

KOSGEB İş Geliştirme Merkezi Desteği

KOSGEB İŞGEM desteği kapsamında 2 tür destek verilmektedir. Bunlardan ilki kuruluş desteği olup bina tadilatı, ofis ve ortak kullanım alanları için gerekli olan eşya ve ekipman desteği için, personel ücretleri için destek sunmaktadır. İkinci destek türü ise işletme desteği olup personel net ücreti, toplu danışmanlık ve eğitim ücretleri, küçük tadilat işlemler ve tanıtım ya da organizasyon giderlerinize destek çıkmaktadır. 

KOSGEB Veri Tabanı Kaydı Nasıl Yapılır?

KOSGEB veritabanı kaydı KOSGEB desteklerine başvuru yapabilmenin en önemli şartıdır. Kayıt işlemi için öncelikle KOSGEB ana sayfası üzerinden KOBİ veya girişimci girişi yapmalısınız. Giriş işleminden sonra karşınıza çıkan formu doğru bilgiler kullanarak doldurmalısınız. Bu işlemi en geç 15 dakika içerisinde tamamlamalısınız eğer 15 dakikayı geçerseniz site zaman aşımına girerek sizden tekrardan bilgileri doldurmanızı isteyecektir. Formu doldurduktan sonra karşınıza veritabanı için gerekli olan kullanıcı adı ve şifresi çıkacaktır. Kullanıcı adınız ve şifreniz aynı zamanda formu doldururken belirtmiş olduğunuz e-maile de gönderilmektedir.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

KOSGEB uygulamalı girişimcilik dersleri sayesinde iş fikri geliştirme, yaratıcılık egzersizleri, pazar araştırmasının nasıl yapılacağı, üretim planı, yönetim planı gibi girişimcilik için bilmeniz gereken her şeyi öğrenebilirsiniz. Bu eğitimlerin nerede ve ne zaman yapıldığına ise KOSGEB internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi için başvurular E-devlet üzerinden yapılıp başvurular eğitim başlama tarihinden 5 gün öncesinden yapılmalıdır.

KOSGEB Tüm Destek Programları

KOSGEB bütün hibe ve kredi hizmetlerini tek bir başlık altında değil farklı kategoriler altında sunmaktadır. KOSGEB tarafından verilen destekler;

 • Girişimcilik destekleri
 • AR-GE, teknoloji üretim ve yerleştirme destekleri
 • İşletme geliştirme, büyüme ve uluslararasılaştırma destekleri
 • KOBİ finansman destekleri
 • Laboratuvar hizmetleri
 • İŞGEM/TEKMER destekleri

Birden Fazla KOSGEB Destek Programına Başvuru Yapılabilir Mi?

KOSGEB destek başvurusu yapanlar tekrar başvuru yapabilirler ancak belirli bir süre beklemeleri gerekmektedir. Bir kere başvuru yapıp KOSGEB’den destek alan kişi veya işletmeler tekrar başvuru yapabilmek için 3 sene beklemeleri gerekmektedir. Bu 3 sene başvuru yapılan süreler üzerinden hesaplanmaktadır.

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Veren Bankalar

KOSGEB genç girişimci desteği sunan bankalar 9 adet olup istediğinize başvuruda bulunarak kredi talebinde bulunabilirsiniz. KOSGEB yeni girişimci desteği alma hakkını kazanan adayların başvuru yapabileceği bankalar;

 • Akbank
 • Ziraat Bankası
 • Garanti BBVA
 • Yapı Kredi Bankası
 • Denizbank
 • QNB Finansbank
 • Vakıfbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Halkbank

Bir önceki yazımız olan SGK Ödemeleri Sorgulama Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde SGK ve SGK ödemesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Özet
KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nedir, Nasıl Alınır?
Yazı Adı
KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nedir, Nasıl Alınır?
Tanım
KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nedir? KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nasıl Alınır? KOSGEB desteklerini kimler alabilir? Bu sorularin cevaplari burada
Yazar
Yayıncı Adı
Çetinkaya Müşavirlik ve Danışmanlık
Yayıncı Logosu

Last modified: 24 Temmuz 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir