Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Kredi Kaç Ay Ödenmediğinde Haciz Gelir?

Written by Banka


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Kredi notunuzu etkileyen faktörler arasında kredinizi nasıl ödediğiniz ya da ödemediğiniz gibi önemli bir konu vardır. Bunun içinde kredi notunuzun yüksek olmasını istiyorsanız mutlaka bankalarla aranızı iyi tutmalı ve borcunuzu zamanında ödemeniz gerekiyor. Lakin bazı dönemlerde yapılacak bir şey olmadığından dolayı kredi veya kredi kartı borcunuzu ödeyemez hale gelebiliyorsunuz. Bu makalemizde ise anlatmak istediğimiz konu İstanbul mali müşavir sitesi olarak şudur. Kredi kaç ay ödenmediğinde haciz gelir? Bankalar ne zaman icra takibine başlarlar. Aslında bunu düşündüren nedenlerin arasında da insanların yanlış bildikleri zaman aşımı konusudur. Çünkü bazı insanlar kredi kartlarını uzun bir süre boyunca ödememeleri durumunda zaman aşımının devreye girebileceğini düşünüyorlar.

Burada sorunun yemen yanıtını vererek başlayalım çünkü ileride daha da farklı konulara doğru bir geçiş yapmayı planlıyorum. Bankalar kredi borcunun birkaç ay içerisinde ödenmemesi durumunda hemen icra takibini başlatırlar.  Burada net bir süre belirtecek olursak bankalar 3 ay boyunca kredinin ödenmemesi durumunda icra başlatacaklardır.

İstanbul Mali Müşavir olarak MAAŞIM HACİZLİ EVİME DE HACİZ GELİR Mİ? makalemi de okumanızı tavsiye ediyorum. Oldukça bilgileneceksiniz.

İlk ayda ödenmeyen bir borç bankanın size göndereceği SMS ya da telefonla bildirilecektir. Bu yalnızca hatırlatma amaçlıdır ve borcunuzun gecikmeye düştüğü ifade edilir. Bu süreçte karşılaşacağınız şey yalnızca faiz yönünden olur ve icra başlatılmaz.

İkinci ayda da aynı şekilde borcun ödenmemesi halinde bankanın icra başlatma yetkisi doğmaktadır. Ancak genelde yapılan işlem hesap sahibinin bankaya çağırılarak uyarılmasıdır. Bu uyarma esnasında ise yeniden yapılandırma teklif edilir. Lakin dikkat edilmesi gereken önemli nokta borcun faizinin halen devam ettiğidir.

Son ay üçüncü aydır. Bu demek oluyor ki size sunulan 90 günlük süreyi kullandınız ve artık banka sizinle değil avukatlarıyla görüşmeye başlayacaktır. Bankanın avukatı ise size icra başlatır ve borçların borç takip merkezine havale edilmesini sağlar. Eğer ki kredi ipotekli bir şekilde kullanılmışsa bu durumda ipotek edilen mal ve mülk elden çıkar ve ihaleye göre satılır. Eğer ki ipotek yok ise bu durumda eve icra gelmez. Yeni kanuna bakacak olursak artık eve icra gelmesinin de bir hayli zorlaştığını biliyoruz. Kısacası ipotek bir mal varsa elden çıkar maaş varsa üçte birisine el konulur yoksa bankanın da yapacağı bir şey yoktur.

Önemli Not: Banka avukatı size yeniden yapılandırma sunar da siz de kabul eder imza atarsanız ve daha sonra da yine borcunuzu ödememeye devam ederseniz bu sefer kredi yüzünden hapis yatma riski ortaya çıkar. Ondan ödemeyeceğiniz borca yeniden yapılandırma için de olsa imza atmayın. Peki ödenmeyen borçlar yıllar sonra ne olur? Bakalım:

KREDİ VE KREDİ KARTI BORCU KAÇ YILDA SİLİNİR?

Hiçbir bankanın ya da finans kurumunun alacaklarından vazgeçtiklerini düşünmemelisiniz. Ancak bazı bankalar borcun miktarının az olması ve de bu borçtan umudunu kestiği içinde 10 sene sonrasında borcun tahsilinden vazgeçebilir. Ancak bu borç tahsilinin yenilenmemesi ve haciz işlemlerinin devam ettirilmemesiyle mümkün olacak bir konudur. Ancak bir örnek vermek gerekirse banka 9 yılın sonunda yeniden icra işlemlerine başlatırsa bu durumda zaman aşımı süreci de işlememiş olacaktır. İstanbul mali müşavir hizmetleri olarak bizim uyarımız ise bankalarla hiçbir zaman aranızın bozulmaması ve kötü olmaması yönünden olacaktır. Unutmamalısınız ki bankanın gelir kaynaklarından bir tanesi de budur. Hiçbir bankanın da borç alacaklarından vazgemişoldukları söylenemez.

Bir önceki yazımız olan Bankadaki Paramı Kimler Görebilir? başlıklı makalemizde banka, banka hesabı sorgulama ve banka hesabım hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 4 Mart 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir