Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Kredi Ön Onayı Nedir?

Written by Banka


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Kredi işlemlerimize başlamadan önce internet üzerinden ya da mobil bankacılık sistemlerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirmek istediğimiz de kredi ön onayı denilen bir sistemden bahsediliyor. Bu sistem aslında kafamızı karıştırıyor çünkü bazı insanlar ön onay işlemi tamamlandığında kredi miktarlarının da bankaya yatacağını düşünüyor. Bizler İstanbul Mali müşavir sitesi olarak bu konu üzerine yoğunlaşmak istedik ve Kredi Ön onayı Nedir? ne anlama gelir buna açıklık getirelim dedik.

Bankacılık günümüzde daha pratik ve kolay bir hale getirilmiş durumda. Birçok işlemimizi bankaya gitmeden yerimizden yapabiliyoruz ancak bunun bir değerlendirmeye tabi tutulduğu süreci vardır. Yani siz krediye internet üzerinden başvurmanız demek krediyi alacağınız anlamına gelmeyecektir. Bu yalnızca sizin kredi sicilinizin değerlendirilmesi ve krediye alabilme durumunuzla ilgili olan bir süreçtir. Eğer ki internet üzerinden krediye başvurunuz halinde size mesaj gelecek ve siz şubeye çağrılacaksınız fakat bu yine de kredinizin onaylandığı anlamını taşımıyor. Kredi notunuz, kredileriniz ve aylık ödemeleriniz ile aylık gelirleriniz üzerinden yapılıyor ve siz denemeye tabi tutuluyorsunuz.

Bu süreç içerisinde eğer ki kredilerinizi düzgün ödemiyor, kredi kartlarınız ve bankanın farklı ürünlerinde ödemelerinizde problemler yaşanıyorsa uzun süre bir bankayla çalışmıyor ve de düzenli bir geliriniz yoksa banka bu başvuruyu direk olarak ön değerlendirmesi sırasında reddedecektir. Bir diğer durum ise aylık ödemelerinizin yüksek olması olabilir. Eğer ki gelirinizden daha yüksek bir miktarda ödemeniz olacaksa bu durum sizi riskli müşteriler arasına koyacağından başvurularınız da reddedilecektir.

Bu konumuzu da okumanızı tavsiye ediyoruz: Kredi Kaç Ay Ödenmediğinde Haciz Gelir?

Kredi Onayı Neye Göre Belirlenir?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi kredinizin reddedilmesinin pek çok nedeni vardır. Mesela bundan önce kullandığınız kredilerde düzensiz ödemeleriniz varsa bu durumda kredi sicil notunuz da düşük olacak ve sizin riskli olmanıza neden olacaktır. Bunları bir kenara bırakalım ön onay almışsanız bu durumda kredi kullanabilmeniz için sizden gerekli olan evrakları bankaya sunmanız gerekiyor. Ancak bu aşamadan sonra krediniz kesinlik kazanacaktır. Ön değerlendirmede ret alan bir kişi kredinin devamında da ret alacaktır.

Ön Onay Aldım Ama Kredi Çıkmıyor

Yukarıda da belirttiğimiz üzere ön onay aldınız krediyi kullanamama nedeniniz halin var olacaktır. banka kanallarındaki bilgilerinde güncel olmamasından kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle de bilgilerinizin güncel olması gerekli. Eğer ki gelir durumunuz bankada göründüğünün tam tersi olarak görünüyorsa ön onaydan sonra bu tarz belgeler sizden istenilebilir eğer ki durumunuz kredi almanıza yetmiyorsa o zaman yeni belgelerinizi bankaya sunmanız gerekiyor.

Hangi Vade Seçenekleri İle Kredi Kullanabilirim?

Bankanızı seçtiniz ve onay verdiyse bu kez size vade seçenekleri sunulacaktır. Kredinizi kaç ayda ödeyebileceğinize dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü en önemli noktaların başında bu geliyor. Kredinin süresi ne kadar kısa olursa ödeyeceğiniz taksit miktarı o kadar yüksek olacak ancak ödeyeceğiniz faiz miktarı da bir o kadar düşük olacaktır.

Bu dönemde kredinizin masraflarını ve sigortasını hatta dosya ücretlerini de öğrenmiş olacaksınız. Banka çalışanları buna göre size yardımcı olacaklardır. Sizde cebinizden çıkacak olan paranın miktarını öğrenmiş olursunuz. İstanbul mali müşavir firması olarak eğer ki kredi başvurusuna engel olacak bir durumunuz yoksa banka size kredi vermekte güçlük çıkarmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan İlk Defa Kredi Alacaklar Neye Dikkat Etmeli? başlıklı makalemizde ihtiyaç kredisi, ilk kez kredi ve ilk kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 11 Mart 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir