Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Krediler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Written by Banka


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Bireysel kredilerin ödeme şekilleri konusunda birbirlerine benzediğini söyleyebiliriz. Ancak genel bir anlatımla İstanbul mali müşavir firması olarak açıklayacak olursak. Kredilerin sonradan geri ödemek koşuluyla insanların o anlık ihtiyaçlarının karşılanması açısından bankadan alınan bir borç türüdür. Bu borç sırasında size bir geri ödeme planı oluşturulur ve bu plan doğrultusunda da faiz talep edilir. Bireysel kredilerde bu anlamda diğer kredi türlerinden farklı değildir. Kredilerin kendi içerisinde gruplara ayrılmış olması insanların ihtiyaçlarının da belirlenmesi için hazırlanmıştır. Bireysel kredi alan birisinin ödemesi gereken vade ve tutar tek seferlik tanımlanır ve bu vade süresi bittikten sonra da limit tekrar kullanılmaz.

Bireysl  kredilerde kurallar BDDK yani Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından belirlenir. Her bireysel anlamdaki kredinin de kendine özel bir maksimum vade sınırlandırılması vardır. Bireysel kredi türlerini birden fazla şekilde söyleyebiliriz. ancak kredilere temel olarak baktığımız zaman dört ana başlıkta toplayabiliriz.

  1. İhtiyaç Kredisi
  2. Taşıt Kredisi
  3. İpotekli İhtiyaç Kredisi
  4. Konut Kredisi

İhtiyaç kredisinde gerçek kişiler bireysel olarak ihtiyaçlarını karşılamak için başvuruda bulunurlar. Bu kredi türü bireysel kredi türleri arasında en basit şekilde alınan ve en az masrafı olan kredilerdendir. İstenilen tutara göre de teminat ya da kefil göstermek gerekecektir.

Taşıt kredisinde ise gerçek kişiler yeni bir araç ya da ikinci bir el araç satın almak istediklerinde kullanılır.

İpotekli ihtiyaç kredisi, gerçek kişilerin bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için konutlarını ya da herhangi bir taşınmazlarını ipotek altına aldırarak kullandığı kredidir.

Konut kredisi ise gerçek kişilerin yeni veya kullanılmış konut almak için kullandığı kredi türüdür.

Bireysel anlamda ihtiyacınız olan para miktarı az ise bu durumda ihtiyaç kredisi talebinde bulunabilirsiniz. Bu sayede bankaya olan başvuru süreci daha kısa olabileceği gibi dosya masrafı vs. gibi durumları da daha da aza indirmiş olursunuz. Mesela bir örnek verebiliriz. Diyelim ki bir buzdolabı almaya ihtiyacınız var ve kredi kartına taksit seçeneği kullanmıyorsunuz bu durumda bankadan kısa dönemlik olan ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak bu durumda da karşınıza ödeyeceğiniz miktar daha da fazla çıkabilir çünkü burada bir de işin faiz ödeme boyutu vardır. Bu tip ihtiyaçlarınızı kredi kartına taksitlendirme yaparak almak daha iyi olacaktır.

Bir diğer önemli konuda ticari işletmenizde kullanacağınız krediniz için finansal ihtiyaçlarınızı belirlenen ihtiyaç kredisi almak sizin için uygun olmayabilir. Burada tercih edilmesi gereken ticari krediler olacaktır. Çünkü ticari kredi kullandığınız da işletmenize karlılık sağlayacak olan bir takım muafiyetleri de kazandırmış olursunuz. İstanbul mali Müşavir firması olarak buna bir örnek verecek olursak verginizde bir indirim söz konusu olabilecektir.

Bireysel kredi türlerinde yalnızca bankadan almanız beklenmez örneğin konut kredisi ya da araç kredisi gibi seçeneklerde başka finans kaynakları da size kredi verebilirler. Bu yöntemi genelde yeteri kadar belge gösteremeyen kişiler yapabileceklerdir. Ya da kara listede olan kişiler böyle bir durumda hangi kurumlardan kredi alabilirim derseniz onu da şu şekilde belirtebiliriz. Oyak, Polsan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ile KOSGEB’dir.

Ek olarak araç kredisi alırken BDDK lisansına sahip Finansal Kiralama Şirketleri ya da konut kredisi alırken gene BDDK lisansına sahip olan Finansman Şirketleri’ne başvurabilirsiniz. Ancak bunların dışında da özel finans kaynakları da vardır lakin bizler İstanbul mali müşavir firması olarak bu kaynaklardan kredi almanızı çok fazla tavsiye etmiyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan Kredili Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı makalemizde hesap, kredi ve kredi hesabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 13 Mart 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir