Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Kripto Para Güvenli mi?

Written by Genel


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Daha önce kripto para nedir? bu konulu bir makale paylaşmıştık. Sizinle bu nedenle de daha önce bu konuda herhangi bir fikri olmayanlar için kripto paralar hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin aşağıdaki linkimizde detaylıca anlatımını bulabileceklerini söylemeliyim.

Kripto Para Nedir, Nasıl Ortaya Çıkıyor? :  Son birkaç yıla baktığımız zaman en popüler olan gündem maddelerinden birisinin de kripto paralar olduğunu görebiliyoruz. Bizim tanışmamız yaklaşık olarak 8-9 sene öncesine denk geliyor ancak bu süre içerisinde de bu piyasanın ciddi anlamda büyüdüğünü ve geliştiğini söyleyebiliriz. Hatta birkaç senedir de devlet başkanlarından turun da dünyanın en büyük yatırım şirketlerine varıncaya kadar herkesin de dikkatlerini çekmeyi başarmış durumda. Makalenin devamı için tıklayınız.

Kripto paraların tanımından da anlayacağınız üzere bu paralar merkezi bir noktadan yönetilmezler. Dolayısıyla sanal para dünyası içerisinde de oldukça güvenli bir sistem ağına sahiptir diyebiliriz. Karşı karşıya oldukları en büyük riskin ise fiziksel bilgisayarlarda yer alan madenleriniz yani kripto paralarınız, eğer ki sanal bir cüzdana aktarılmamışlarsa bu durumda bilgisayarların çökmesine bağlı olarak kaybolabilecektir. Bir paralarla ilgili bir başka tehdit unsuru ise bu paraların hack’lenebilmesidir. Milyar dolarları aşan bu işlem hacmi nedeniyle de bu paraların fazlaca sanal saldırı altında olduklarını tahmin edebilirsiniz. Eğer ki bu saldırılardan zarar görmek istemiyorsanız o zaman gerekli olan önlemleri de almanız gerekiyor. ancak işe şu şekilde bakarsak hayatın her alanında bir risk vardır ve bu risklerden de nasıl bir zarar görebileceğinizi sizde anlayamazsınız.  Özellikle de güncel yaşamı düşündüğünüzde bu sanal saldırılardan göreceğiniz risk gerçek hayatta göreceğiniz riskten çok daha düşük olacaktır.

Kripto paralar güvenlik konusunda önemli bir gelişme katetmiş ve blockhain denilen bir teknoloji kullanılarak güvenlik sağlamlaştırılmıştır. Peki, blockchain ne demektir nasıl bir teknolojidir. Merak ediyor musunuz? Hemen onu da açıklayalım.

Blockchain nedir?

Kelime olarak baktığımız da blok zinciri şeklinde tanımlanan bir anlama denk geliyor. Teknolojik olarak ise şifrelenmiş olan işlem takibini sağlayan dağınık veri tabanı demek. Yani en çok bitcoin ile adını duyurmuş olan bu veri sistemi her yerde kullanılabilecek olan bir teknolojidir.  Bitcoin’de bloklar kripto para alışverişine dair bilgileri barındırırken bir başka kullanım alanı olarak sağlık sektöründe hastaların en küçük tıbbi bilgilerini taşıyor olabilir. Bu sistem bloklar halinde ve dağıtık olarak kullanıldığı için takibi mümkün olmayacak bir hale geliyor. Sizden çıkan bilgi, karşı tarafa ulaşana ve kodlar eşleşip bu bilgi açığa çıkana kadar kimse tarafından erişilemiyor, yönetilemiyor veya yönlendirilemiyor.

Bitcoinde kullanılan blockchain teknolojisini ele alacak olursak eğer bloklar üzerinde para alışverişi bilgileri taşınıyor ve her bir işlemin doğruluğu, “bitcoin” kazanmak için problem çözen madenci adı verilen kişiler tarafından sağlanıyor. Böylece yapılan işlemin doğruluğu kesinleşmiş oluyor.

Daha sonraki makalelerimizde son dönemde hayatımızı bir hayli etkileyen gerek iş dünyası gerekse muhasebe konularında merak edilen bir para şekli olan kripto paralar hakkında detaylı bilgilere de yer vermeye devam edeceğiz.

Bir önceki yazımız olan Vergi indirimi Uygulamasından Kimler Yararlanacak? başlıklı makalemizde 2018 vergi düzenlemesi, 2018 vergi indirimi ve 2018 vergi oranları hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 29 Ocak 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir