Mali Müşavir Değiştirmek

Written by Muhasebe

Zaman zaman; çeşitli sebeplerle, çalışılan mali müşavirlerin değiştirilmesi istenebiliyor. Bu bazen zorunlu sebepler olabileceği gibi (hastalık, tutukluluk, vefat vb.) bazen de keyfi nedenlere dayanmaktadır.

Genelde mali müşavir değiştirmek istenmesinin iki ana sebebi oluyor. Ya fiyatın yüksek olduğunun düşünülmesi ya da hizmet kalitesinden memnun olunmaması. Eğer ücretten dolayı değiştirilmek isteniyorsa, bu Mali Müşavir etik sözleşmesi kurallarına aykırı olacağından mümkün olmayacaktır. Mali Müşavir Meslek etiği kanunu,mali müşavirler arasında haksız rekabeti önlemek ve fiyat kırmaların önüne geçmek için oluşturulmuştur. Direkt bu gibi durumların önüne geçilmesini amaçlamaktadır. İşveren, eğer ücretten memnun değilse, mevcut Mali Müşaviri ile pazarlık yapmak zorundadır.

Diğer sebep olan hizmetten memnun olunmaması halinde ise yeni bir mali müşavir ile anlaşılması mümkündür. Bu durumda yeni mali müşavir önceki mali müşavir ile konuşarak geçiş sürecini tamamlar. Çoğu zaman mali müşavir değişimi sene sonundan yapılır,böylece sene içerisindeki evrakların aktarımı tekrar yapılmaz. Sonuçta hesap dönemi bir yıldır ve kaydı bir tane olmalıdır ancak arzu edilmesi halinde sene içerisinde mali müşavir değişimi mümkündür. Sadece süreç biraz daha zorlaşır.

Bir başka konu ise mevcut mali müşavire borç olup olmadığıdır. Mevcut mali müşavire borç olması durumunda etik kuralları dolayısıyla yinei yeni mali müşavir devralamaz. Borcun sona erdiğine ait önceki mali müşavir ne zaman onay verirse, o zaman değişim gerçekleşebilir.

Özetlemek gerekirse, mevcut mali müşavirinizden hizmet kalitesinden dolayı memnun değilseniz ve eğer kendisine borcunuz yoksa istediğiniz zaman başka bir mali müşavir ile anlaşıp, çalışmaya başlayabilirsiniz her ne kadar ideali sene sonuna denk gelmesi olsa da bazen evdeki hesabın çarşıya uymaması söz konusu olabilir.

Last modified: 10 Kasım 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir