Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Mali Müşavir Olmak Nasıl Bir Şeydir?

Written by Genel


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Mali müşavir olmak nasıl bir şeydir sorusunun yanıtını bulabilmek için ilk önce mali müşavirler kimlerdir ve ne iş yaparlar buna değinmek gerekir. Hatta hangi bölümleri bitirmeleri gerektiği ve sınav sorularına varıncaya kadar hepsi ayrıntıları gerektiren konulardır.  Bu bölümü okumakta bitirmekte ciddi bir problemdir. Daha önceki konumuzda yeminli mali müşavir (YMM) nedir buna değinmiştik. Bu yazımızda da bilgileri tazelemek istedim.

Bu yazıya başlamadan önce 5 Adımda Mali Müşavir isimli makalemi de inceleyebilirsiniz.

Mali Müşavir Ne Demektir?

Mali müşavir konusunda açıklama yaparken teknik terimlerden uzak kalalım istedim çünkü herkes bunları anlamayabilir. Bu genelde yazmış olduğum her makalem için geçerlidir.

Mali kelimesinin para ile alakasının olduğunu söyleyelim. Müşavir de danışman anlamında kullanılabilir. İkisini birleştirirsek burada para danışmanı olarak fikir alacağınız ve paraya yönelik hareketlerinizin kontrolünü sağlayacak kişi olarak tanımlayabiliriz. Kısacası para ile ilgili olan tüm konularda tecrübe sahibi ve danışabileceğiniz insan demektir. Mali müşavir para, muhasebe bunların raporlanması, vergi işleri gibi konularda uzmanlardır. Tabi ki bu açıklama teknik olarak değil benim tanımlamam açısından bu şekilde.

Bir mali müşavirden bahsedebilmek için mutlaka belgesinin olması gerekir. Yani ben paradan çok iyi anlıyorum onu çok iyi yönetebilirim diyen kişiler için mali müşavir tanımlaması kullanılamaz. Paraya dair belgelerle uğraşmanın zaman alıcı konular olduğunu asla unutmamalısınız.

Her mali müşavir yaşadığı şehirdeki muhasebe odalarına ve de TURBOB’ a kayıtlı olması gerekir.  TURMOB nedir? Daha önceki makalemizde bu konu üzerine de bir makale hazırlamıştık okuyabilirsiniz.

Marka Tescili Nedir, Nasıl Alınır?

Mali Müşavirlik Türleri Nelerdir?

Mali müşavirlik mesleği iki tipte ele alınmalıdır bunlardan birincisi yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) diğeri ise Yeminli Mali Müşavir (YMM)

Bu iki grup belgeli olan meslek mensuplarının haricinde Serbest Muhasebeci olarak çalışan insanlarda vardı ama onlar eskidendi çünkü yeni yasayla birlikte Serbest muhasebecilik mesleğinin ortadan kaldırıldığını söyleyebilirim.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir, SMMM Ne İş Yapar?

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler aşağıda belirtilmiş olan işlemleri yaparlar.

DEFTER TUTARLAR

Defter tutmak ne demektir bilmeyenler için anlatalım. Bir işletmenin muhasebe giderlerini ve gelirlerini kaydederler. Muhasebe defterini her işletme kendisi tutabilir ancak bu muhasebe büroları tercih edilerek de yapılabilir. Muhasebe bürosu nasıl açılır? bunu da başka bir makalemizde anlatalım.

MALİ TABLOLARI HAZIRLARLAR

Mali tablolardan kastımız bilanço ve gelir tablosudur. Firmalar kendi bilançolarını ve gelirlerinin belgelerini bir arada tutmak zorundalardır.

Beyannameler

İşletmelerin beyan etmek zorunda oldukları konular vardır. Bunlar KDV,  muhtasar, kurumlar vergisi vs. bu belgelerin hazırlanması uzmanlık isteyen konulardır. Dolayısıyla herkes bu konularda fikir sahibi değildir. Eğer ki personelinize bordrolu hizmet veriyorsanız bu durumda SGK beyanlarında da bulunmak durumundadırlar.

Teknik destek

Firmaların mutlaka muhasebe sistemlerinin olması gerekir. Bu firmanın gelir ve giderlerinin kontrol altında tutulmasının yanı sıra devlete olan vergilerinde tam ve eksiksiz bir şekilde hazırlanması için gereklidir. Dolayısıyla mali firmaların muhasebe alt yapısının kurulması gerekir. Bu noktada teknik destek sağlamak için hizmet verebilirler.

Denetim

Mali müşavirler firmaların istemesi durumunda denetim hizmeti de verebileceklerdir. Bu kolay bir iş asla değildir. Eskiden daha zor olmakla birlikte bugün teknolojinin de gelişmesi sayesinde biraz daha kolay olmuştur.

Sonuç olarak değerlendirecek olursak mali müşavirler parayla ilgilenen uzmanlardır denilebilir.

Bir önceki yazımız olan 5 Adımda Mali Müşavir başlıklı makalemizde Mali Müşavir, mali müşavir ne demek ve mali müşavirler hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 8 Ocak 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir