Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Mali Müşavir ve Bütçe Planlaması

Written by Muhasebe


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Verimli bir şekilde hazırlanmış olan bir bütçe tekniği bazen yeterli olmayabilir bu durumda bu işi gerçek anlamda bilen bir kişi tarafından destek alınması iyi olacaktır. Çünkü bütçelerde çoğu zaman dış etkenlerinde farkında olmak gerekir. Doğru hazırlanmış olan bir bütçe şirkete her zaman rehberlik edecektir. Bütçe sayesinde bir firma karar aşamasındayken ya da farklı konuları araştırırken bu alanda da gerekli donatılara sahip olacaklardır. Bütçe firmanın değişen şartlarına göre de geri bildirimlere dayalı olarak yeniden planlama yapılabilecek bir konudur. Bu sayede daha faydalı bir zemin hazırlanmış olunacaktır.

Bütçeyi doğru şekilde hazırlamış olduğunuz da adil olarak hareket etmiş olacaksınız ve gerçekleşebilir oluşu bir o kadar daha doğru olacaktır. bu sayede işletenin sahihi ile çalışanlar arasındaki iletişimin de daha fazla kuvvetlenmesine neden olur. Firma sahibi ile çalışanlar arasındaki maddi konular ne kadar sıkıntısız olursa çalışanın firmaya bağlılığı ve onun motivasyonu da bir o kadar artmış olacaktır. Unutulmaması gerekir ki bütçe konusu bir takım çalışmasının en önemli ayaklarından bir tanesidir. Bütçe çalışması yukarıdan aşağıya doğru hareket etmek zorundadır. Hem de bu şekilde bütçe hazırlama konusunda uygun bir yol izlenmiş olacaktır. Eğer ki siz bütçeye çalışanlarını da dahil etmezseniz o zaman onların ilgisizliği ile de karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu da yapılan işlerde olası sorunların yaşanmasına ve çözümün isteksizce gerçekleştirilmesine hatta hiç gerçekleşmemesine neden olacaktır.

Bir çalışan bütçe hazırlanırken kendisi dahil edilmiyorsa o zaman bu durumdan kendilerini sorumlu tutmayacaklar ve sahiplenme duygusu da öne çıkmamış olacaktır. aşağıdan yukarıya şeklinde bahsetmiş olduğumuz süreçte geniş katılımlı olan bir bütçe yapılması tercih edildiğinde her departmanın başarısı ve şirket hedeflerine göre ihtiyaçların gereksinimleri de daha net bir şekilde belirlenmiş olacaktır. Her çalışan kendisini bütçenin içerisinde bulduklarında daha fazla sahipleneceği gibi bu da onların motivasyonlarının en üst düzeye çıkmasını sağlayacaktır.

Bütçe yönetiminde en önemli ayaklardan yani personeli ilgilendiren konuların başında performans artışı geliyor. eğer ki çalışan işinde başarılı olursa ve verimi artmışsa bu durumda ona verilecek bir promosyon ya da performans ödülü onun daha fazla çalışmasını sağlar. Dolayısıyla burada işinde de istismar duygusu ortadan kaldırılmış olacaktır.

Bu makalemizde ilginizi çekebilir: Şahıs Şirketleri

Personel Teşvik Primi

Yukarıda da belirtmiş olduğum gibi personele verilecek olan bir teşvik aynı zamanda onun işinde istismarın dışında da iyi görünmek amacıyla verimi daha da artıracak hatta ihtiyaçtan daha az bir harcama yoluna gidecektir. Bunun tam tersinin olması da mümkün değildir.

Unutulmamalıdır ki bir iş yerinde ne kadar çok fırsatlar ortaya çıkarılır ve de koşullar olumlu hale dönüştürülürse bütçenin de bir engel teşkil etmesi söz konusu olmayacaktır.

Firmalar genellikle bütçelerin kontrolünün sağlanması, hazırlanması amacıyla bütçe departmanları oluştururlar. Bunun içinde uygulama komisyonu en doğru çözüm olacaktır. Ayrıca bütçe farklı bölümlerin birbirleriyle iletişim kurmalarını ve bilgi iletişim ağının gelişmesine de katkı sağlar. Satış, üretim, iç satın alma, dış satın alma, mühendislik, planlama ve stok kontrol, ithalat, endüstriyel ilişkiler, satış pazarlama, depo, bilgi işlem, muhasebe, finansman, kalite kontrol , lojistik, gibi diğer tüm departmanlar, şirketin hedeflerine ulaşmasında kendi departmanlarının bütçe hedeflerini görerek adımlarını ona göre atacaklardır.

Bir önceki yazımız olan Hangi Bölümlerden Mali Müşavir Olunur? başlıklı makalemizde hangi bölüm, hangi bölüm mezunu mali müşavir olur ve mali hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 8 Şubat 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir