Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Maliye Bölümü ve İş Olanakları Nedir?

Written by Genel


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Üniversitelerin ekonomi ve finans bölümleri öğrencilerin en çok merak ettikleri ve sonrasındaki iş olanaklarını düşündükleri konular arasında geliyor. Bugün eğitimdeki temel amacın para kazanmak olduğunu düşünürseniz burada mezun olduktan sonraki olanaklar ne kadar fazla olursa o kadar iyi demektir. Pek çok öğrenci istedikleri ve tercih ettikleri bölümlerde okumazken dikkat ettikleri konular arasında gelecek planlamalarında işlerine en çok yarayacak olan bölümler. bizde bu makalemizde buradan yola çıkarak eğitim süresi 2 yıl olan önlisans maliye bölümü ile ilgili her türlü bilgiyi araştırmaya karar verdik.

Bu çalışma esnasında ise iki yıllık maliye bölümü ve de bu bölüm hakkında iş imkanlarından tutunda, çalışma alanlarına ve maaşlarına kadar pek çok bilgiyi sizlere sunmayı amaçladık.

Yalnız maliye değil tüm önlisans bölümlerinde tercih yapılırken öncelikli bir sürecin işlenmiş olması gerekiyor. Bunun içinde daha önce baraj puanın geçilmesi önemli bir konu. Eğer ki baraj puanını alamazsanız o zaman bu bölümü tercih edebilmeniz de mümkün olmayacaktır. Maliye bölümünü tercih edenlerin ise yeterli bölümü almaları şarttır. Bu bölümün amacı gerek kamu kurumlarında gerekse özel sektör içerisinde deneyimli meslek elemanları yetiştirmektir. Bu nedenle de eğitim dönemi içerisinde pek çok dersleri alacağınız gibi maliye bölümü hakkında da yeteri kadar donanıma sahip olacaksınız.  Yazımızın başlığından da anlayacağınız gibi iş imkanlarını da konu alacağımızı söylemiştik. Bu anlamda isterseniz aşağıda detaylıca konuya biraz daha değinelim.

İki Yıllık Maliye Bölümü İş İmkanları

Maliye çok fazla tercih edilen bölümlerden birisi çünkü bu bölümü bitirdikten sonra geniş bir iş alanına sahip olma imkanınız var. Fakat bölümün onlarca üniversitede yer alıyor olmasından kaynaklı olarak her sene binlerce mezun veriyor. Devlette bu kadar mezun ve açılan istihdama göre personel alımında KPSS esasına göre hareket ediyor ve en yüksek puandan başlayarak en alta doğru ilerliyor. Ancak diğer alımlara baktığımız da maliye bölümünden alınanların sayısı çok daha fazla olduğundan dolayı şansınız biraz daha fazla olabiliyor.  İki yıllık maliye bölümünü bitiren bir öğrencinin çalışma alanları ise aşağıdaki gibi şekillenmektedir.

 • Mahalli İdareler (Valilikler, Kaymakamlıklar)
 • Kamu İktisadi Teşebbüsleri
 • Maliye Bakanlığı veya bağlı birimleri
 • Mal Müdürlükleri
 • Vergi Daireleri
 • Defterdarlıklar
 • Sosyal Sigortalar Kurumu
 • Devlet Planlama Teşkilatı
 • Gümrük Bakanlığı
 • Bankalar
 • Diğer özel ekonomi ve finans kuruluşları
 • Serbest Muhasebeci olarak görev yapabilirler. Kendi bürolarını açarlar.
 • Lisans mezunu olmak kaydı ile mali müşavir olma imkanına sahip olurlar.

İki Yıllık Maliye Bölümü Maaşları

Maliye mezunları devlette çalışabiliyor. Bu anlamda KPSS puanlarına göre işe alındıklarında tahmini olarak 3 bin 500 TL. Özel sektörde çalıştıklarında ise daha yüksek ya da daha düşük maaş alabilme imkanları var. Dolayısıyla her iki durumda da günlük şartlar doğrultusunda güzel maaş olduğunu söyleyebiliriz.

İki yıllık maliye bölümü ile ilgili olarak soru ve yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. Elimizden geldiğince buradan yardımcı olmaya çalışalım.

Bir önceki yazımız olan Vergi indirimi Uygulamasından Kimler Yararlanacak? başlıklı makalemizde 2018 vergi düzenlemesi, 2018 vergi indirimi ve 2018 vergi oranları hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 7 Şubat 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir