Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Muhasebe Bürosu Nasıl Açılır?

Written by Muhasebe


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Yıllar boyunca üst düzey yönetici olarak hizmet vermiş olabilirsiniz. Ya da bundan sonra da verecek olabilirsiniz. Ancak kendi işinizi yapmaya karar verdiğiniz de bunun bir takım riskleri ve sorumlulukları da beraberinde getirdiğini unutmamak gerekir.  Hele ki bugüne kadar farklı şirketlerde görev aldınız ve kalabalık bir çalışma ortamında bulunmuşsanız o zaman bu iş sizi biraz daha zorlayabilir. Şirketlerde çalışmış olmanın bir takım avantajları vardır. Çünkü artık siz mevzuatlara daha fazla hakimsiniz ve yorumlarınız da bu nedenle daha güçlü olabiliyor. Öğrendiklerinize bakarsanız bütçe sistemleri oluşturabiliyor ve maliyet hesaplaması yapabiliyorsunuz. Yönetim muhasebesine ise tam olarak hakimsiniz. Kısacası muhasebe konusunda her türlü fikre sahipsiniz ve gerekli olan belgelerin tamamını hazırlayabiliyorsunuz. Ama bunlar yetiyor mu tabi ki hayır. Bunlar sizden şirketlerin istediği şeyler bir de muhasebe bürosu açabilmeniz için sizden istenilen şeylerin olduğunu bilmelisiniz. işte bu yazımızda bir muhasebe bürosu nasıl açılır bu konu üzerine yoğunlaşmak istedik.

Öncelikli bilmeniz gereken daha önce ekiple birlikte yapmış olduğunuz şeyleri artık tek başınıza siz hazırlamak durumundasınız. Mesela personel bordrosu hazırlanırken personel servisine söylüyordunuz şimdi bu işlemleri kendiniz yapacaksınız.

MUHASEBE BÜROSU AÇMAYA HAZIRLIK AŞAMASI

Öncelikli olarak sizin yapacağınız işlemlerde kaşeye ihtiyacınız olacağından kaşeniz yoksa almak için odaya başvurmanız gerekiyor.  İlk önce buna başvurmanızın nedeni ise kaşenin size gelmesinin uzun süreceğidir.

Büronuzun nerede olacağı önemli bir husus. Çünkü merkezi bir noktada olması size avantaj sağlayacak. Büronuza gelen misafirleriniz için ulaşımdan tutun da otoparka kadar hepsini ayrı ayrı planlamak ve düşünmek durumundasınız. İyi bir yerde büro bulduktan sonra kira kontratı hazırlanıyor.

Şimdi geldik noter işlemlerine bir serbest meslek defteri tasdikletmeniz gerekiyor ve imza beyannamesi yaptırmak durumundasınız

Yukarıdaki başlangıç evraklarınızı tamamladınız ve şimdi yeniden odaya giderek oda kayıt sicil belgesi almanız gerekiyor. bu belgenin amacı vergi dairesinde mükellefiyet kaydı için gerekli olacak. Çalışanlar listesine kayıt formunu da almayı unutmamalısınız.

Oda işlemlerinizi tamamlamanın ardından muhtara giderek 2 nüfus cüzdanı sureti ve ikamet belgesi alıyorsunuz.

Evet, yukarıdaki belgeleri eksiksiz olarak aldınız ve şimdi vergi dairesine gitmeye hazırsınız. Ancak gitmeniz gereken vergi dairesi kiraladığınız büronun olduğu yerdir. Çünkü vergi daireleri de bölgesel olarak değişiklik gösteriyor.

Vergi dairesinde yapacağınız ve elinizde bulunması gereken evrakların listesi ise aşağıda sıralanmıştır.

  • Oda kayıt belgesi
  • Kira kontratı
  • İmza beyannamesi
  • Nüfus Cüzdan sureti(fotoğraflı)
  • İkametgâh belgesi
  • Bildirim formu(Vergi dairesi sicil servisinden alıp dolduruyorsunuz)

Yukarıda toparlamış olduğunuz evraklarınızı sicil servisine veriyorsunuz ve sonrasında kiralamış olduğunuz büroyu görmek için vergi dairesinden bir ekip görevlendiriliyor. Siz bu ekibi beklemeye koyuluyorsunuz.  Eğer ki sabah saat 09:00 gibi giderseniz vergi dairesinden sizin için kimin geleceğini de öğrenebilirsiniz.  Şunu söylemekte fayda olduğunu düşünüyorum. Bu işlem esnasında SMMM odasında görevli arkadaşlar size oldukça yardımcı oluyorlar. Aksi takdirde kafanız karışabilir ve bu süreç sizi sıkabilir. Bu nedenle de bunları yaparken problem yaşayacağınızı düşünmemelisiniz.

Yoklama yani vergi dairesinden görevli arkadaşlar büronuza geldikten sonra belgenizi size teslim ediyorlar. Ve bu belgeyle birlikte odaya gidiyorsunuz. Burada yukarıda da belirtmiş çalışanlar listesine kayıt formu alın dediğimiz yukarıdaki formla b

Yoklamanız yapıldıktan sonra Yoklama belgesinin bir fotokopisiyle birlikte Odaya gittiğinizde Çalışanlar listesi ne kayıt formu alın demiştim ya işte bu formla birlikte bir de Fotoğraf alıp odaya gidiyorsunuz.

Bir sonraki makalemiz olan BÜRO TESCİL BELGESİ İÇİN ODAYA MÜRACAT ‘ta bulunmak için yapmanız gereken işlemlerin devamı anlatılıyor.

Bir önceki yazımız olan Yeminli Mali Müşavir (YMM) Nedir? başlıklı makalemizde yeminli mali müşavir, yeminli mali müşavir nedir ve yeminli mm hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 8 Ocak 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir