Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Muhasebe Fonksiyonları (Görevleri) Nelerdir?

Written by Muhasebe


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Muhasebe fonksiyonlarının ayrıntılarını anlatmadan önce ilk olarak muhasebenin tanımının hatırlatmak amacıyla yapılmasının doğru olacağını düşünüyorum. Ancak bu sayede muhasebe görevlerinin tam olarak anlaşılacağını düşünüyorum.

MUHASEBE TANIMI:

Firma ya da işletmelerinin mali ve ekonomik işlemlerinin kayıt altına alınmasını ve bunların belli bir düzende sınıflandırılarak özetlenmesi ve son olarak raporlanmış bir şekilde sunulması biçimidir.  Yani birisi size muhasebe nedir dediği zaman bu tanımlamayı yapmanız olayı özetlemeniz açısından kolay olacaktır. Fakat burada önemli olan bu ekonomiden ve finans konularından sizin anlayacağınız şeydir. Çünkü ekonomi ve finans konuları oldukça geniş ve kafa karıştırıcı konulardır. Bu konulara hakim olmayan birisinin muhasebenin tanımını bilse bile muhasebe yetmeye gerekli olan donatısının da olmayacağıdır. Muhasebe nedir? Başlıklı makalemizde konu daha derinlemesine bir şekilde ele alınmıştır. Makalemizi okuduğunuz da muhasebe fonksiyonları yani muhasebe görevleri konusunda da yeterli bilgiye sahip olabileceksiniz. Aksi durumda anlaşılması daha zor olacaktır.

Artık muhasebenin tanımı ile ilgili olarak az çok bilgiye sahip olduğunuzu var sayıyorum. Ya da muhasebe okuyan bir öğrenci olabilirsiniz. Buradan sonra gelelim asıl konumuz olan muhasebenin fonksiyonlarını ayrıntılı bir şekilde ele almaya.

Kaydetme Fonksiyonu:

Bir firmanın ya da işletmenin mali işlemlerinin belgelere dayalı bir şekilde sisteme ya da muhasebe defterine kayıt yaptırılması işlemidir. Kaydetme fonksiyonu muhasebenin ilk ve temel fonksiyonu olarak bilinir. Muhasebe işlemlerinde kayıtları ne kadar doğru ve planlı bir şekilde tutarsanız o zaman diğer fonksiyonların da bir anlamı kalmayacaktır. Firmada yapmış olduğunuz her işleminde mutlaka muhasebe sistemine ya da defterine kayıt edilmesi gerekiyor. ancak bu kayıt işleminin de mutlaka belgelere dayalı olmak zorundadır. Muhasebe sistemlerinde iki türlü kayıt işlemi vardır. Bunlardan birincisi tek taraflı kayıt ikincisi ise çift taraflı kayıt.

Sınıflandırma Fonksiyonu:

Muhasebe de ilk olarak kayıt işleminin yapılması gerektiğini söyledik. Buna göre düzenleme yapılması da önemli bir konudur. Kayıt yaptığınız her bilginin belirli zaman dilimlerinde özelliklerine göre derlenmesi gerekiyor. Bunun içinde mutlaka gruplara ayrılması gerekiyor. Bu sayede farklı özelliklerdeki ve gruplardaki işlemlerinde birbirinden ayrılması ve karıştırılmaması sağlanmış olacaktır.  Sınıflandırma işlemleri muhasebe sistemi dahilinde muhasebe defterlerinden büyük defterlere (defteri kebir) yapılmaktadır.

Özetleme Fonksiyonu:

Sınıflandırılan işlemler dönem sonlarında toplanarak daha kolay sonuçlar çıkarabilmek ve yapılan kayıtların kontrolünü sağlamak için özetlenir. Dönem sonlarında işletmeler yüzlerce belki binlerce işlem yapmış olurlar. Bu işlemeleri teker teker incelemek çok uzun zaman alacağından, aynı nitelikteki işlemleri özetleyerek görmek kişilere daha fazla yarar sağlamaktadır. Muhasebe sisteminde özetleme fonksiyonu muhasebe tablolarından mizan kullanılarak yapılır.

Raporlama Fonksiyonu:

En son olarak raporlama fonksiyonunda kaydedilen, sınıflandırılan ve özetlenen işlemler mali tablolar aracılığı ile sonuç aşamasına gelir. Bu sonuç aşaması da raporlamadır. Raporlama muhasebe sisteminin en son aşaması ve yorum yapma aşamasıdır. Muhasebenin en önemli fonksiyonlarındandır. Raporlarda işletmelerin her türlü sonuçları ortaya çıkarılarak işletme hakkında bilgiler ve yorumlar yapılmaktadır. İşletme bu raporlar sayesinde geleceğine karar vermekte ve yeni kararlar almaktadır. Raporlama aşamasında muhasebe tabloları kullanılır ve bu tabloların en önemlileri bilanço ve gelir tablosudur.

Bir önceki yazımız olan Hangi Bölümlerden Mali Müşavir Olunur? başlıklı makalemizde hangi bölüm, hangi bölüm mezunu mali müşavir olur ve mali hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 11 Şubat 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir