Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Muhasebe Mesleği ve Mali Müşavirlik

Written by Muhasebe


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Muhasebe firmaların mali konularının dokümanlarını tutan bunları sınıflandıran ve özet haline getirerek rapor eden bunların sonuçlarını yorumlayarak analiz eden bilim dalına verilen isimdir. Muhasebenin görevlerini yerine getiren kişiler yani bu mesleği icra edenlere ise muhasebe personeli denilmektedir. Muhasebe mesleği firmanın büyüklüğüne göre çeşitlendirilebilir. Burada çalışan personel sayısı da farklılık göstermektedir. Önemli olan konu ise muhasebe görevini yerine getiren kişilerin eksiksiz olarak görevlerini tamamlamasıdır. Muhasebe mesleğinin yapılabilmesi için eğitim almak şarttır. Eğitim almadan muhasebe öğrenmek mümkün değildir. üstelik günümüzde muhasebenin bilgisayar tabanlı olduğunu düşünürsek burada teknik bilgi de önemli bir rol oynamaktadır.

Muhasebe mesleği eskiden bugüne kadar meslekler içerisinde en çok önem ve değer verilen olarak kabul edilmiştir. Çünkü pek çok iş alanına sahiptir. Muhasebe bilen bir kişinin işsiz kalması gibi bir durum da yoktur.  Ülkemizde şu an en çok aranan meslek grupları arasında yer alır. Bu şekilde ilgi gören bir mesleğin de eskimesi söz konusu olamaz. Muhasebe mesleği yapan kişilerin büyük bir bölümü devamında mali müşavir olmak için ellerinden geleni yaparlar. Çünkü mali müşavir olduklarında iş kapısı daha fazla açılabileceği gibi alacakları maaşın limiti de daha yüksek olacaktır. Peki, mali müşavir olmak nasıl bir duygudur.

Mali Müşavir Olmak Nasıl Bir Şeydir?

Bir mali müşavirden bahsedebilmek için mutlaka belgesinin olması gerekir. Yani ben paradan çok iyi anlıyorum onu çok iyi yönetebilirim diyen kişiler için mali müşavir tanımlaması kullanılamaz. Paraya dair belgelerle uğraşmanın zaman alıcı konular olduğunu asla unutmamalısınız. Makalenin devamı için tıklayınız.

Muhasebe mesleği ilgi görmesinin yanı sıra kapsamı da bir hayli geniştir. Bunun için kendi arasında da bölümlere ayrılmıştır. Bunlar nedir? Derseniz sizlere şu şekilde sıralayabiliriz.

Yukarıda belirtmiş olduğum bölümlerin hangisi olursa olsun mutlaka muhasebe eğitimi almak gerektiğini unutmamak gerekiyor.  Aşağıdaki makalemiz içerisinde muhasebe eğitimi ve mali müşavir nasıl olunur tüm detaylı bilgiler açıklanmıştır.

HANGİ BÖLÜMLERDEN MALİ MÜŞAVİR OLUNUR?

Muhasebe eğitimini alabilmek için temel ortaöğretimde başlar ve üniversite yıllarına kadar devam eder. Elbette ki tek bir eğitim sisteminden de burada bahsetmek mümkün değildir. muhasebe bölümünü seçenler orta eğitim kurumundayken muhasebe ve finansman bölümü seçerek işe başlayabilirler. Ortaöğretim kurumlarından sonra, muhasebe bölümü ile ilgili meslek yüksekokullarına ve yükseköğretim kurumlarına devam edebilirler. Bunun yanı sıra muhasebe eğitimi almadan ortaöğretimi bitirmiş bir kişi, ilgili üniversite bölümlerini okuyarak muhasebe mesleğini tercih edebilmektedir.

Ülkemizde muhasebe mesleği gruplarına ayrılmıştır. Bu gruplar ise iki ana başlıktan meydana gelir

  • Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
  • Yeminli Malî Müşavir

Yukarıda belirtilmiş olan ana grupların ortak özellikleri vardır. Bu özelliklerde aşağıda sıralanmıştır. Aşağıdaki sıralamayla ilgili olarak herhangi bir sorunu olanın da muhasebe yapabilmesi söz konusu değildir.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmak
  • Kamu haklarından mahrum bulunmamak
  • Yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymemiş olmak
  • Ceza veya disiplin soruşturması nedeni ile memuriyetten çıkarılmış olmamak
  • Mesleğin şeref ve haysiyetine uymayan durumları olmamak
  • Staja başlama şartlarını taşımak

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki muhasebe yapan insanlar sahip oldukları varlıkları kontrol ve idare ederler. İşletmelerin çıkarları doğrultusunda hareket ederek onları karlı ve bilinçli bir yönlendirmeye sevk ederler.

Bir önceki yazımız olan Hangi Bölümlerden Mali Müşavir Olunur? başlıklı makalemizde hangi bölüm, hangi bölüm mezunu mali müşavir olur ve mali hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 20 Şubat 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir