Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Muhasebe Nasıl Öğrenilir?

Written by Muhasebe


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Muhasebe mali anlamda şirketlerin ve işletmelerin en büyük ihtiyaçlarının başında geliyor. Ancak genelde işletmeler muhasebenin nasıl yapıldığını bilmediklerinden dolayı bu işi yapmaları için mali müşavir ya da muhasebecilerden yardım almak durumunda kalıyorlar. Oysa ki firma sahibi ya da şirketin lideri konumundaki kişinin muhasebe konusunda bilgisinin olması önemli bir konu. Çünkü süreç içerisindeki planlamadan tutunda geleceğe yönelik olan yatırımlara varıncaya kadar hepsinin doğru bir şekilde değerlendirilmesi için muhasebe bilgisinin olması önemli bir konu. Daha önceki yazımızda muhasebe nedir? Muhasebenin fonksiyonları konusunda makaleler paylaşmış ve bilgiler vermeye çalışmıştım. Bu makalede ise muhasebe nasıl öğrenilir bu konu hakkında bilgi vermeye çalışacağım. İlk önce muhasebede ilk adım ve sonrası şeklinde bir değerlendirme yapalım istiyorum.

Mesleğe İlk Adım ve Sonrası

Yazımın konusunun muhasebe nasıl öğrenilir? Olduğu. Dolayısıyla bu cmusavirlik.com sitesi içerisinde yer alan bir çok makaleden de bir tanesi. Bundan öncekilere baktığımızda ise bu konunun eğlenceli ve bilgi verici bölümlerini hazırlamaya çalıştım. Bu makalede de sizden gelen olumlu geri dönüş sonrasında genel anlamda faydalı olacağına inandığım bir başlığın içeriğini doldurmak istedim. Bu arada bloğumuza muhasebe konularında vermiş olduğunuz destekten dolayı da siz değerli takipçilerime teşekkür etmeyi bir borç biliyorum.

Bizimle iletişime geçmeniz sonucunda da okuyucu kitlemi hedeflediğimden çok daha geniş bir gruba yaymış odluğumu görebiliyorum. Özellikle de muhasebe mesleğine girmeyi düşünen genç arkadaşlarımın bloğum üzerinde çok durduğunu gördüm.

Muhasebe mesleğine gönül veren bu genç arkadaşlarımın da kendilerine has olan özgüvenlerini gerçekten de dikkatle takip ediyorum. Aslında bizi takip etmelerinin en büyük nedenlerinden birisi de bu. Bu blog içerisinde bizimle iletişime geçiyorlar sorular sorup yanıt bekliyorlar ve danışıyorlar. Bu bizimde hoşumuza giden bir konu ve kimseyi de yanıtsız bırakmamaya gayret ediyorum.

Neyse buraya kadar kendimize dair paylaşıma ara verdikten sonra ilk kez bu mesleğe atılmayı düşünenlere ya da yeni atılmışlara ne yapacakları ve nasıl bir yol izlemeleri gerektiğine dair bilgiler verelim istiyorum. Muhasebe nasıl öğrenilir bildiğim ve dilim döndüğü kadar anlatmaya çalışıyorum.

Muhasebe Mesleği Nasıldır?

Aslına bakarsanız burada işin biraz daha komik yönüyle giriş yapmaya başlayalım. Hani Kemal Sunal’ın dediği gibi “Yeşil vadi iyidir, bizim Lütfü de iyidir” repliğinden hareketle Muhasebe iyidir 🙂 diyeyim.

Muhasebe genel olarak dönemsel bir şekilde yapılmakta olan işleri kapsayan bir meslek bu da aylık, üç aylık ve yıllık şeklinde düzenleniyor. Muhasebe her zaman ihtiyaç olmuş ve bundan sonra da ihtiyaç duyulacak olan bir konudur ve bunun içinde geleceği her zaman vardır. Fakat tabiki bu işi bilene ve çalışana hatta fark yaratana demek yerinde olacaktır.

Muhasebeye İlk Adım ve Sonrası

Her meslekte olduğu gibi muhasebe için de genel kural geçerlidir. Mümkünse, mesleğinizi seçerken severek yapacağınız işi tercih etmeniz gerekir. O sebeple niyetiniz ve kararlılığınız önemlidir ilk adımı atmadan önce.

“Ben kararımı verdim. Muhasebe işini (iyi) yapmak ve kariyerimde güzel bir yerlere gelmek istiyorum.” ve “Muhasebe Nasıl Öğrenilir bilmek istiyorum” diyorsanız bizi takip etmeniz yerinde olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Hangi Bölümlerden Mali Müşavir Olunur? başlıklı makalemizde hangi bölüm, hangi bölüm mezunu mali müşavir olur ve mali hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 12 Şubat 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir