Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Muhasebe Nedir?

Written by Muhasebe


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/cmusavirlik.com/httpdocs/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Muhasebe Nedir? ve Muhasebe Tanımı

Muhasebe kelimesini çok duyuyoruz ve bunun parasal işlemlerde kullanılmış olduğunu biliyoruz. Ancak tam olarak muhasebenin ne anlama geldiğini öğrenmek için öncelikli olarak tanımını anlamanız ve buna bakmamız gerekiyor. Burada kısa ve öz bir tanımlama yapmak istiyorum. Bu sayede tanımı da ezberlemekten ziyade öğrenmiş olacaksınız. Muhasebenin tanımından yola çıkarsak burada muhasebe nedir? Başlığının da yanıtını bulmuş oluruz. Bu sayede muhasebe öğrenmemiz de daha kolay olacaktır.

MUHASEBE TANIMI

Şirket veya firmaların mali işlemlerini kayıt altına alan ve bunları sınıflandırdıktan sonra özetleyen ve rapor sunan bir bölümdür.

Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda birisi size ya da dersinizle alakalı olarak size muhasebe nedir? Şeklinde bir soru sorulduğunda yanıtını rahatlıkla verebilirsiniz. Elbette ki burada tanımlamada kullanmış olduğumuz kelimelerin de ne demek olduğunu bilmek gerekir. Aksi takdirde anlamanız daha zor olacaktır.

Muhasebe nedir? denildiğinde bu tanımı bilmemiz ve anlamamız yeterli olacaktır. Tabi ki tanımdaki terimlerin anlaşılmaması halinde ne demek olduğunu bilmediğiniz için muhasebeyi de anlamanız güç olacaktır.

Muhasebenin bir de ayrıntılı bir şekilde tanımı vardır. Onu da şu şekilde belirtebiliriz. Ekonomik faaliyetlerde bulunan tüm kuruluşların mali nitelikteki işlemleri ve olayları para ile ifade edilmiş şekilde kaydeden, sınıflandıran, özetleyerek rapor eden ve sonuçlarını yorumlayan ve analiz eden bir bilim dalıdır.

Yukarıdaki tanımlama muhasebe nedir? sorusunun yanıtını da tam ve net bir şekilde vermektedir.

Muhasebe sayesinde firmalar varlıklarını ve ellerinde bulundurdukları kaynakları doğru bir şekilde değerlendirirler. Bunların şekillendirmeleri ve işlenmeleri değişim süreci içerisinde onlar için faydalı olacaktır. Örneğin şu şekilde düşünülebilir. Bir firma planlamasını ve bütçesini doğru şekilde yapmazsa onun büyümesi mümkün olmayacağı gibi rakipleri arasında da yok olup gitmeye her zaman mahkumdur. Muhasebede önemli olan konu işletmenin mali durumunun açıkça belirtilmesidir. Bu bilgilerle birlikte ilgili olan firma ya da kurum iletilen bilgi sistemi sayesinde de karını tespit edebilecektir. Muhasebe yalnızca kar etmeyi amaçlamaz. Muhasebenin amacı kar etmek değil topluma faydalı olan kuruluşlar içinde önemli bir konudur. Bu nedenle de işletmeler denilirken tüm kurum, kuruluşları da kapsam içerisine almaktadır. Genellikle muhasebe sistemleri kar amacı güden işletmeler için önem kazanmış olduğundan dolayı bu şekilde algılanmaktadır.

Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda işletme konusunda kafanızda soru işareti oluşabilir. Bu nedenle de buradan sonra işletme ne demektir bu konu üzerinde bir açıklama yapmayı kendimize bir görev edindik.

İŞLETME

Ticari bir amaçtan dolayı ya da birden fazla insanın bir araya geldikten sonra belli bir sermaye ile birlikte kurmuş oldukları kuruluşlara verilen isimdir. İşletmeler amaçlarına göre ve de kuruluş türlerine göre çeşitli bölümlere ayrılırlar. Bunlardan birincisi daha öncede bahsetmiş olduğumuz şahıs şirketleri ikincisi ise sermaye şirketleridir.

Şahıs şirketleri nedir? konulu makalemizde ayrıntıları bulabilirsiniz.

Muhasebenin Görevleri

Muhasebenin işlevini tam olarak yerine getirebilmesi açısından bir takım görevleri vardır. Bu görevlere ise muhasebenin fonksiyonu denilmektedir. Muhasebenin fonksiyonları yani görevleri 4 ana grupta toplanır. Bunlar ise şu şekildedir.

  1. Kaydetme
  2. Sınıflandırma
  3. Özetleme
  4. Raporlama

Muhasebe nedir? Başlıklı makalemizde eminim ki artık bu konu hakkında bilgi sahibi olmaya başladınız. Yukarıda belirtilmiş olan muhasebe fonksiyonlarını da daha açık bir şekilde anladığınız takdirde artık bu konuda sizde fikir sahibi olmuş sayılırsınız. Daha sonraki yazımızda muhasebe fonksiyonları nelerdir? Bu konu hakkında size bilgi vermeye çalışacağım.

Bir önceki yazımız olan Hangi Bölümlerden Mali Müşavir Olunur? başlıklı makalemizde hangi bölüm, hangi bölüm mezunu mali müşavir olur ve mali hakkında bilgiler verilmektedir.

Last modified: 10 Şubat 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir